Když horko škodí

Kůže dospělého člověka má plochu 1,6 až 1,8 metru čtverečního a tvoří 7 % tělesné hmotnosti. Chrání naše orgány, udržuje tělesnou teplotu, ale my občas nechráníme dostatečně svoji pokožku. Škodíme jí hlavně vystavením vysokým teplotám.

Popáleniny a opaření patří k velmi častým úrazům kůže. Stačí okamžik a vylitá horká polévka, dotknutí se rozpálených kamen či trouby, kontakt s otevřeným ohněm či elektrickým proudem mohou způsobit bolestivé a velice závažné poranění. Nepodceňujte ani dlouhý pobyt na slunci.

Zjistěte stupeň popálení a rozsah

Popáleniny dělíme podle závažnosti. První stupeň je zarudlá pokožka, u druhého se už objevují puchýře, při třetím kůže zbledne a objevují se přiškvařené kousky, u čtvrtého stupně je poškození i v hlubokých vrstvách, kůže je zuhelnatělá, díky zničeným nervovým zakončením nebolí, ale začne se rozvíjet šok. Velikost popáleniny se hodnotí podle dlaně postiženého: 1 % odpovídá velikosti jeho dlaně. Za vážné se vždy považují popáleniny dýchacích cest, obličeje, očí a okolí konečníku či přirození bez ohledu na hloubku a velikost postižené plochy.

První pomoc: chlazení a šetrnost

U lehkých popálenin a opařenin začněte postižené místo okamžitě ochlazovat. Teplota se totiž šíří dál tkáněmi, chlazením snížíte rozsah zranění, závažnost a usnadníte následné hojení. Co nejdřív sundejte šperky, hodinky, piercing – popáleniny rychle otékají. Kovové předměty navíc drží teplo, což je kontraproduktivní.

Postižená místa chlaďte vlažnou tekoucí vodou, nemiřte tekoucí vodou přímo na postižené místo, nepoužívejte led ani sníh. U dětí hrozí podchlazení, u nich ochlazujte popáleniny a opařeniny do 3 minut, u dospělých 10-20 minut. Případně opakovaně.

U závažných zranění chlaďte pouze do 5 % postižené plochy. Rozhodně nestrhávejte přiškvařený oděv, předměty, popálené místo přikryjte sterilním obvazem či čistou látkou, pokud ji máte k dispozici, a volejte na číslo 155, přitom kontrolujte vědomí a dech postiženého.

Péče pomáhá rychlejšímu hojení

U popálenin je zásadní, abyste o pokožku následně pečovali, ať už jste si ji spálili o sporák nebo na sluníčku. Spálená kůže potřebuje hydrataci, stejně jako celý váš organismus. Proto dbejte na pitný režim a doplňujte i minerály a stopové prvky. Spáleniny udržujte v čistotě, puchýře nepropichujte, tekutina v nich chrání spálenou kůži, nechte ji regenerovat pod puchýřky. Hojivě působí propolis, který má i antibakteriální účinky. Tinkturou potírejte spálená místa, dokud se nevytvoří strup. Pak hydratujte kůži gely a mastmi s propolisem, aloe vera nebo panthenolem. Pro hojení a úlevu po spálení sluníčkem můžete využít i babské recepty: tvaroh, jogurt nebo nakrájené plátky okurky.

Tip: Už jste slyšeli o službě Lékař online 24/7, díky které máte ordinaci neustále po ruce? Spojte se s lékařem kdykoliv z pohodlí domova.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.