KOMENTÁŘ JANA VÍTKA: Star Wars Donalda Trumpa

Amerika bude nezranitelná, oznámil minulý čtvrtek urbi et orbi president Donald Trump, protože nesmírně rozšíří svůj systém obrany proti nosičům atomových bomb, aby se stal doopravdy neproniknutelným.
ASAT Americký protisatelitní raketový systém foto Airandspace
ASAT Americký protisatelitní raketový systém foto Airandspace

reklama

Zajímavé. Proč ten, co máme (ano my, neboť i nás údajně chrání před darebáckými státy, jako jsou Irán, Rusko a Čína), nestačí? Neříkal snad, když loni v prosinci předkládal Kongresu rekordní  zbrojní rozpočet na rok 2019 ve výši sedm set miliard dolarů, že inkriminovaný štít  ze sta raket s atomovou náloží jich hravě a dozajista sestřelí devadesát sedm?

Abychom se v tom kotrmelci trochu vyznali, nebude na škodu si připomenout, proč stávající atomový deštník byl od počátku děravý a dnes je navíc zcela zastaralý.

Představte si dva muže s puškou vzdálené od sebe několik kilometrů, mezi nimiž je pahorek. Jeden se jmenuje Joe a druhý Sam. Je temná zimní noc a hustě sněží. Joe zvedne pušku a stiskne spoušť. Současně Sam uslyší poplašný signál a na obrazovce iPadu se mu objeví nápis ODPÁLENO. Zvedne rychle pušku a zamíří do mraků někam nad pahorek. Ví, že kulka, kterou Joe vystřelil, má homolkovitou trasu a že ji musí zasáhnout dřív, než ho trefí do hlavy. Máte to? Dobře, a teď mi řekněte, jakou má Sam šanci, že se mu to podaří?

Co je to za pitomost? - divíte se. Omyl, žádná pitomost, dokonce to není ani moc za vlasy přitažené, protože obdobná situace by nastala, kdyby místo kulek letěly mezikontinentální střely s atomovou nadílkou. Ba ne, nepřeháním! Představte si Samovo velitelské stanoviště na Aljašce, kde najednou zaječí siréna a na obrazovkách se objeví nápis ATTACK! To znamená, že Joe odpálil a mezikontinentální rakety jsou na cestě. Během snad čtyř, sedmi minut musí někdo rozhodnout, zda jde o skutečný útok nebo planý poplach zaviněný pěticentovým čipem, který někde na radarech selhal, jak už se párkrát stalo. Správnost a rychlost rozhodnutí hrají životně důležitou úlohu.

vesmírné smetí foto Phys.org

Ruský zabiják družic versus americké lasery a počítače

Raketový štít  je neustále udržován ve stavu nejvyšší pohotovosti s prstem na spoušti, trigger alert, a tak stačí vyťukat heslo, otočit klíčem a stisknout knoflík.  Teď ale prosím o zvýšenou pozornost, neboť zde je jádro pudla: aby Samova  střela zničila Joeho střelu ještě v atmosféře, musí se do ní strefit anebo vybuchnout v dostatečné blízkosti. Obě střely se pohybují rychlostí pět tisíc metrů za vteřinu, to znamená desetkrát rychleji nežli kulka. Obě jsou řízeny těmi nejlepšími radary a používají špičkovou naváděcí technologii. Jaká je šance, že stíhací střela zničí útočící?

Americký raketový odborník John Cirincione, který léta pracoval v kongresovém výboru pro obranu, soudí, že střely se nejspíš minou. Podle něho jediný způsob, jak killer, zabiják, by mohl stoprocentně uspět, je, aby útočník spolupracoval... míněno ironicky, ovšem.

Jenže zamlčeli podmínky, za kterých by zkoušená přesnost byla víc než ideální. Zkoušky se totiž konaly ve dne za dobré viditelnosti, v dobrém počasí a útočící střely nebyly vybaveny elektronickým zařízením schopným zmást sensory stíhačů, které Joe standardně montuje na všechny své rakety. Navíc cíle při nich byly často zahřáty, aby je tepelná čidla snadno našla a některé byly dokonce vybaveny naváděči, takže „spolupracovaly“. Od roku 1989 byly stíhací střely vyzkoušeny jen devatenáctkrát, protože jsou velmi nákladné, každá stojí zhruba dvacet milionů dolarů. V deseti případech se strefily. V předchozích realističtějších zkouškách každý pokus selhal.

Jak došel Pentagon k bezmála sto procentům? Cirincione se domnívá, že vycházel z předpokladu, že použitím dvou či více střel znásobí možnost zásahu. Ale každý inženýr vám vysvětlí, dodává, že když jedna střela se nedokáže z nějakého technického důvodu strefit, lze se nadít, že ostatní ze stejné příčiny také minou.

President a vojenští odborníci věří,  že se vědcům a technikům podaří vynalézt lepší stíhací střely, které se častěji strefí a lepší čidla, která je spolehlivě navedou na útočící nosiče. Donald Trump řekl, že cílem  je vytvořit obranný štít, schopný objevit a zničit jakoukoli řízenou střelu proti Spojeným státům odkudkoli a kdykoli. Křísí se Reaganův sen Hvězdných válek v kosmu a začíná nové kolo zbrojení bez konce. Pentagon a spříznění politici se nevzdávají naděje, že najdou svatý Grál s pomocí špičkové technologie 21. století. Je pravda, že  pokrok vědy a techniky pomáhá odstraňovat příčiny závad antibalistických systémů a zlepšovat jejich spolehlivost a přesnost.  Jenomže, paradoxně, každá vylepšená a dokonalejší technologie, přináší s sebou nové problémy a nová rizika, což způsobuje nová selhání. Na to, co může selhání, jak ze strany Američanů, tak Rusů, způsobit v nadcházející epoše Hvězdných válek II.,  raději nemysleme, stejně s tím nic nenaděláme. Není divu, že hnutí za mír umřelo na chronickou apatii. RIP.

Donald Trump

Trump může vyhlásit výjimečný stav. Zeď je podle demokratů luxus. Vláda je již 21 dní v omezeném režimu

Vladimir Putin slíbil národu, že nikdy už se nebude válčit na jeho půdě a že Rusko žádný nepřítel neobsadí. Proto Rusové vybudovali systém druhého sledu, který  samočinně odpálí odvetu, když skryté měřící stanoviště kolem hlavních měst zaznamenají atomový výbuch a začnou ukazovat vysoký stupeň zamoření. Svoji posmrtnou odvetu nazvali velmi příkladně Mrtvá ruka.

Putin oznámil loni v březnu, že Rusko má novou generaci nosičů atomových bomb středního i dlouhého  doletu, které jsou dvacetkrát rychlejší nežli zvuk. Mezi nimi jsou střely s plochou dráhou letu, které proniknou jakoukoli obranou, mají prakticky neomezený dolet a  vyhýbají se protivníkovým zabijákům, protože umí kličkovat. Přední místo mezi nimi zaujímá hypersonická střela Kinžál, která již byla úspěšně vyzkoušena a v letošním roce bude zavedena do armádní výzbroje.

Kdo ví, zda tato nová generace kosmických raket má opravdu účinnost a vlastnosti, o jakých nám Rusové vypráví?

Kde je jistota, že nový americký atomový štít bude skutečně neproniknutelný a spolehlivý? 

Je jenom jedna možnost dozvědět se pravdu, avšak  její cena je tak obrovská, že ji zcela, ale naprosto docela vylučuje; je lepší být v blahé nejistotě nežli nebýt.

Když už padla zmínka o ceně, kolik asi budou nové Star Wars stát? O tom president Trump nic neřekl, ale současný protiatomový štít  zatím přišel  americké poplatníky bezmála na trilion dolarů. To je číslo s dvanácti nulami. V Rusku je to státní tajemství.

                       **********  

Nevím, jak vy se cítíte zde v Evropě mezi dvěma obry, oba řinčí novými, stále smrtonosnějšími zbraněmi, oba mají tak obrovský arzenál atomových bomb, že každý z nich může sám udělat ze Země hvězdný prach. Já si připadám jako zrnko písku mezi mlýnskými kameny.

Jan Vítek 

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!