KOMENTÁŘ MIRKO RADUŠEVIĆE: Čím vším se šéf „lepšolidů“ Jean-Claude Juncker (ne)proslavil

Český výraz „dobroprdi“ zůstane zřejmě svojí výstižností, vtipem - i když je poněkud vulgární - nepřekonaný a spíše ve světě můžeme číst nebo slyšet druhou eventualitu „lepšolidi“. V Itálii slyšíme, že tam existují „buonisté“, v USA i jinde „do-gooders“ nebo v Německu pro změnu „gutmenscheni“.
Jean-Claude Juncker foto AFP
Jean-Claude Juncker foto AFP

reklama

Pro ty, kteří tento výraz neznají, vysvětleme, že se jedná o lidi, kteří vehementně podporují současnou politiku EU, jsou s ní zajedno, i s její byrokracií.

Pochopitelně, že to má i širší konotace (například jsou tak označení neoliberálové). Odpůrci jsou označováni za pravicové extrémisty, nacionalisty, populisty a zastánce přinejmenším reorganizace EU nebo jsou dokonce pro její zánik. Za hlavního představitele „lepšolidů“ bývá označován Jean-Claude Juncker, který to má i v pracovní náplni, neboť je předsedou Evropské komise.

Matteo Salvini z druhého tábora rád mluví o „lepšolidech“ a považuje je za velké zlo současné Evropské unie. „Evropský sen pohřbili byrokraté, bankéři a ´lepšolidi´, kteří Evropě vládnou už příliš dlouho,“ burácel nedávno Salvini před svými stejnosmýšlenkáři z různých pravicově radikálních a populistických stran.

Podívejme se na „šéfa lepšolidů“ Jeana-Clauda Junckera, kterému je hlavně kladeno za zlé, že během jeho „kralování“ se začala EU rozpadat a Evropu zastihla uprchlická vlna. Stojí za to bilancovat jeho činnost, neboť i on letos končí, a to 31. října, s celou Evropskou komisí. Tento účet také proto, že předseda komise je zvolen a potvrzován na návrh premiérů Evropským parlamentem, je jím kontrolován a je vizitkou nyní končícího parlamentu.

Jistě každý z nás si všiml šedovlasého Lucemburčana (v devadesátých letech spoluzodpovědného za formování ekonomické a monetární politiky unie), jak se s každým žoviálně zdraví, objímá a dokonce někdy nešetří ani polibky. Mnozí účastníci jeho projevů a konferencí vzpomínají, jak dokázal na zem hodit projednávanými dokumenty, jak chodbami kráčel námořnickou chůzi a se smíchem před televizními kamerami posuzoval, kdo má slušivou kravatu. Nedej bože, aby přes kameru cítil divák, co právě vypil, zda whisky nebo koňak.

Velký neúspěch šéfa komise je především v rozpadající se EU a brexitu. Sám přiznal, že měl být aktivnější v době konání britského referenda. Mnozí mu vyčítají, že nesouhlasil s některými návrhy Davida Camerona, který navrhoval konfederativní uspořádání, což mělo podle něj vyjít do určité míry britským kritikům EU. Po odmítnutí Cameronových kompromisních návrhů zbyl na stole jen brexit. Když k němu dochází, je zde další Junckerovo negativum, že nedokázal úspěšně organizovat odchod Velké Británie a že jsme svědky komedie dell'arte, kdy se Britové účastní voleb do EP.

Velkým neúspěchem Junckera je neschopnost zabránit přílivu uprchlíků a že nedokázal účelně bránit vnější unijní hranice. Miliony uprchlíků je překračovaly a bruselští byrokraté bezmocně přihlíželi.

Konečně za celé své funkční období nedokázala Evropské komise vyřešit ani bezvýchodnou situaci mezi Srbskem a Kosovem, která dosud brání přijetí geopoliticky strategického Srbska do unijních řad. Neschopnost EU řešit tento problém se nyní snaží místo EU řešit USA a Rusko, když navíc Německo kompromisnímu řešení odporuje.

Hledáme-li v evropských médiích hodnocení úspěchů unijního komisaře, analytici se shodují na tom, že mezi zásluhy lze zařadit výši hrubého domácího produktu zemí EU, stejně tak snížení nezaměstnanosti a zvýšení investic, přestože plány byly daleko větší. Z dalších pozitiv najdeme ochranu autorských práv nebo ochranu osobních údajů. Jestliže brexit je neúspěchem, tak úspěchem je zabránění odchodu Řecka a záchrana ekonomik Itálie, Portugalska a Španělska.

Průzkum komisařů a komise

Jestliže předchozí řádky vychází a jsou víceméně složeny z názorů, které se dají přečíst v komentářích napříč Evropou, existuje určité objektivnější hodnocení Junckera a jeho celé komise, kterou vypracovala společnost Burson Cohn & Wolfe (BCW) (http://europedecides.eu/wp-content/uploads/2019/02/EC_scoreboard_Report.pdf) pro server euroactive.com. Průzkumu se účastnilo téměř 1800 respondentů ( zpracováno 1769 dotazníků), kteří hodnotili celou komisi i jednotlivé členy. Když vytýčíme komentovaného předsedu Junckera, skončil v hodnocení komisařů až na pátém místě se skoré 46 %. První místo obsadil unijní vyjednávač odchodu Velké Británie Michel Barnier s 57 %, který byl rovněž hodnocen spolu s komisaři. Za ním se umístily komisařky Margrethe Vestagerová pro hospodářskou soutěž s 50,2 procenty a Federika Mogheriniová se 49,6 procenty. Česká eurokomisařka Věra Jourová, která má na starosti spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů, se může pochlubit skórem 29,2 %. Jen málo eurokomisařů překročilo příčku s 30 procenty. Jako poslední skončil maďarský komisař Tibor Navracsics, jehož oblastmi jsou vzdělávání, kultura, mládež a sport se skóre 19 procent.

Hodnocení celé komise dopadlo pro ni příznivě. 41 % respondentů se domnívá, že současná komise je „lepší“ než předchozí vedená bývalým portugalským premiérem José Manuelem Barrosem. Pouze 34 % respondentů uvedlo, že Junckerova komise byla lepší než Barrosova a 26 % účastníků průzkumu uvedlo, že jsou na tom obě komise stejně.

Mirko Radušević

reklama

reklama