KOMENTÁŘ MIRKO RADUŠEVIĆE: SRÍ LANKA - nábožensky a etnicky neklidný ostrovní stát

Deset dní předtím, než došlo na Srí Lance k teroristickému útoku, upozorňovala policie na možnost útoku radikálních islamistických skupin na kostely. Upozornění přišlo již 11. dubna od šéfa srílanské policie Pujutha Jayasundary a adresováno bylo policejním špičkám s tím, že informace pochází od zahraničních tajných služeb.
Srí-Lanka-útok-na-kostel-foto-youtube-AFP
Srí-Lanka-útok-na-kostel-foto-youtube-AFP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zpráva měla uvádět, že organizace National Thowheeth Jama’ath (NTJ) plánuje bombové útoky jak na kostely, tak i na úřad indického komisaře v hlavním městě Kolombu.

Uvedená NTJ je islamistickou organizací působící na Srí Lance, která dala o sobě vědět poprvé v minulém roce, když došlo k vandalským útokům na sochy Buddhy.

Na Srí Lance žije 22 milionů lidí a 70 procent z nich jsou buddhisté. Přes 12 procent občanů jsou hinduisté, necelých10 procent muslimové a 7,6 procent křesťané.

Na Srí Lance stálé panují obavy ze vzniku náboženských a etnických bojů, které končily v květnu roku 2009, když si boje po pětadvacetiletém trvání vyžádaly kolem osmdesáti tisíc obětí. Byly to boje mezi většinovými Sinhálci a tamilskou čtrnáctiprocentní menšinou.

Nejvíce obětí padlo v posledních dnech občanské války, kdy zahynulo kolem dvaceti tisíc Tamilců během bombardování území, na které byli Tamilští tygři vyhnáni. Tamilská menšina obývá sever a východ ostrovního státu.

Nepokoje mezi budhisty a muslimy

Po skončení bojů v roce 2009 sporadicky docházelo k násilným akcím, pro změnu mezi buddhisty a muslimy, kdy někteří příslušníci buddhistické většiny útočili na mešity a ničili majetek muslimů.

Nepokoje začaly před dvěma lety, když radikální buddhistické skupiny muslimy obvinily, že se snaží obracet lidi na islám a že ničí buddhistické archeologické památky.

K dalšímu konfliktu došlo opět loni v buddhistickém posvátném městě Kanda, které leží v centrální části země. Vyvolala jej smrt muže z většinového sinhálského etnika, který zemřel po napadení skupinou muslimů. Sinhálci pak v odvetě začali vypalovat domy a obchody příslušníků muslimské menšiny. Z důvodu těchto nepokojů zde byl v březnu 2018 vyhlášen  výjimečný stav.

Pro dokreslení celé situace uveďme ještě několik faktů. Národní evangelický svaz loni zaregistroval 86 incidentů a diskriminačních projevů proti křesťanům, letos dalších 26. Některé skupiny křesťanů podle loňské zprávy amerického ministerstva zahraničí uvádějí, že čelí úřednímu tlaku ukončit aktivity v kostelích a že některé úřady na shromáždění křesťanů pohlížejí jako na "nepovolené shromažďování". Tato zpráva amerického úřadu také uvádí, že se buddhisté na Srí Lance několikrát pokusili uzavřít modlitebny křesťanů i muslimů.

Určité náboženské napětí zde vzniklo loni, kdy sem emigrovala řada příslušníků muslimského etnika Rohingů, kteří na Srí Lanku uprchli před pronásledováním z převážně buddhistické Barmy.

MIrko Radušević

Tento článek najdete v těchto speciálech
Reklama
Reklama