KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: Jak sultán Erdogan ukázal Johnu Boltonovi, kde je jeho místo…

Kdyby to nebyl pohled na zahraniční politiku supervelmoci, hodně by to připomínalo slavné chaotické skeče bratří Marxů.
John Bolton se pokusil razit svou vlastní zahraniční politiku...
John Bolton se pokusil razit svou vlastní zahraniční politiku...
dailysabah.com

V časech největšího rozmachu osmanské říše sultán rád ukazoval svou velikost a moc tím, že nechával cizí posly a vyslance na audienci čekat. Často i dlouhé týdny. Dnes je doba přece jen rychlejší, a tak prezident Recep Erdogan odmítl přijmout Trumpova poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona hned. Bez čekání.

Bolton, po rezignaci šéfa Pentagonu Mattise hlavní jestřáb v Trumpově administrativě, totiž do Ankary přijel s pěti podmínkami, které fakticky anulovaly Trumpův plán na odsun vojáků ze Sýrie. Jako by se sám pasoval do role prezidenta s příslušnými pravomocemi. V Turecku s ním ale vyběhli, neboť zrovna od něho žádné podmínky akceptovat nebudou, a to jej ještě tamní média otevřeně obvinila z toho, že se snaží sabotovat Trumpovy plány a skutečného amerického prezidenta „svrhnout“. O moc lépe nedopadl ani Boltonův souputník z delegace, šéf generálního štábu Dunford, který Turkům učinil nabídku, která se podle názoru amerického vojensko-průmyslového komplexu a „deep state“ jen tak neodmítá. Prý když Turci odmítnou nákup ruských protiraketových systémů S400, nebudou muset USA uvalit na Turecko sankce. V současné Ankaře mu na to „ukázali prostředníček“; dohoda s Ruskem je hotová a nikdo s ní prý už nehne. Neuvěřitelná naivita neokonzervativců, kteří vyjedou z bezpečné ulity washingtonských kuloárů do reálného světa. Tím spíš do regionu, který USA už ani nepovažuje za supervelmoc, před níž je třeba se klanět.

Když se pak ministr zahraničí Mike Pompeo, který křižuje Blízký východ současně s Boltonem, pokusil toto fiasko z Ankary nějak vyžehlit, zmohl se jen na mantru o tom, že Obama byl špatný a USA své spojence neopouštějí, aniž by řekl, kdo ti spojenci vlastně jsou. A že o Kurdy se budou USA starat, i když odejdou, aniž by řekl jak. A že budou i po odsunu vojáků dál bojovat proti Daeši v Sýrii, jako kdyby svět opravdu potřeboval nějaké ujištění, že USA budou dál někde bombardovat podle libosti. Marnost. Jestli někdo chtěl zhoršit vztahy mezi USA a Tureckem, druhou největší armádou NATO, dosáhl – vysláním Boltona s Pompeem – maxima možného. A dovedl Erdogana k tomu, že se z americké strany už bude bavit jen s Trumpem. Silný se silným.

Americký prezident s emírem z Dubaje... a miliony v pozadí

KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: Zapomeňte na Rusko, nově budou Trumpa sestřelovat přes Blízký východ

Nefungují přitom ani osvědčené mantry, které Bolton (před Tureckem) předvedl v Izraeli. Prý že USA budou v souvislosti s odsunem ze Sýrie dbát na bezpečnost Izraele. Jenže bezpečnost Izraele se severovýchodem Sýrie, odkud chce Trump stahovat vojáky, nijak nesouvisí, a ani Islámský stát nikdy neprojevoval žádné větší choutky bojovat proti Izraeli. Izrael přes anektované Golanské výšiny sousedí s Asadovou Sýrií a na jejich společné hranici vládne klid. Jakékoli řeči o pomoci Izraeli tedy z hlediska amerických činitelů vyznívají jako prázdné fráze. Když nemám po ruce žádný plán ani nápad, plknu aspoň něco, co dřív zabíralo…

Zdá se být očividným, že blízkovýchodní cesty dvou neokonzervativců z Trumpova okolí přinesly Spojeným státům v regionu víc škody než užitku. Je samozřejmě otázkou, jak dlouho ještě „sabotující“ Bolton vydrží ve funkci, nebo jak dlouho v ní bude úplně „myšlenkově dezorientovaný“ Pompeo. Kdyby to nebyl pohled na zahraniční politiku supervelmoci, hodně by to připomínalo slavné chaotické skeče bratří Marxů.    

Důležitějším je, že politický proces kolem řešení syrské války, o který se USA beztak nikdy nijak zásadně nezajímaly, drží pevně v rukou Rusko, Turecko a Írán. Koneckonců, Ankara nyní Spojeným státům dává na vědomí, že mohou ze Sýrie odejít bez jakýchkoli starostí, protože se o následnou situaci postará právě s Moskvou a Teheránem.

A první americké vojenské konvoje prý mezitím zamířily ze Sýrie, oznamuje CNN…

 

 

Tereza Spencerová

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama