KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: Kolik klacků ještě Trump dokáže přeskočit?

Smyslem zatčení čínské „princezny“ z koncernu Huawei je „uštědřit lekci“ čínské národní hrdosti a zhatit tak možné kompromisy v obchodní válce mezi Washingtonem a Pekingem.
Meng je podle magazínu Forbes 12. nejvlivnější čínskou podnikatelkou
Meng je podle magazínu Forbes 12. nejvlivnější čínskou podnikatelkou

reklama

Souznění Donalda Trumpa s čínským prezidentem Si Ťi-pchingem ze summitu G20 v Argentině, na němž se dohodli na odkladu „obchodní války“ a regulérním diplomatickém vyjednávání, vzalo za své ve chvíli, kdy byla v Kanadě na americkou žádost zatčena Meng Wan-čou, finanční ředitelka čínského telekomunikačního koncernu Huawei. A co hůř, Trumpův poradce pro otázky národní bezpečnosti John Bolton posléze v rozhovoru pro NPR přiznal, že o zatčení – na rozdíl od prezidenta - věděl dopředu, už ve chvíli, kdy s Číňany v Buenos Aires usedal ke grilovanému hovězímu.

Za takto rozdaných karet měla podle vší logiky obchodní válka propuknout okamžitě a se vší prudkostí. Nikdo by v ní nebral zajatce a Trump by utrpěl další těžkou – především vnitropolitickou – ránu. V oné chvíli se ale projevila jedna z Trumpových povahových vlastností, a tou je nezvyklá otevřenost. Na rozdíl od svých předchůdců neskrývá skutečné zájmy a plány do sáhodlouhých projevů, v nichž se musí podstata složitě hledat mezi řádky.

Naopak, jasně prohlásil, že je ve prospěch Meng připraven u svého ministerstva spravedlnosti intervenovat, aby své dohody s Čínou zachránil. Není od věci si připomenout, že Huawei má blízko ke špičkám Komunistické strany Číny a loni jeho zisk dosáhl bezmála 100 miliard dolarů. Přesto. „Pokud si budu myslet, že je to dobré pro naši zemi, pokud to bude prospěšné pro největší obchodní dohodu v historii, což je opravdu důležitá věc, určitě bych intervenoval, pokud bych to považoval za nutné,“ konstatoval Trump. A k tomu navíc rychle proměnil slova v činy a oficiálně až na březen odložil uvalení dovozních cel na čínské zboží v celkové výši 200 miliard dolarů. Slíbil to totiž svému čínskému protějšku.

Donald Trump

KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: Sankce USA proti Íránu. Nejtvrdší nebo jen natvrdlé?

Zásadní ovšem je, že Trump tímto postupem dokázal spojit zatčení Meng s probíhajícími obchodními rozhovory a rozvrátit tak tvrzení řady amerických činitelů, podle nichž zatčení nemá „nic společného s politikou“.

Meng Wan-čou byla mezitím propuštěna na kauci ve výši 10 milionů dolarů, ale musí od jedenácti večer do šesti ráno být doma, smí se pohybovat jen po Vancouveru (s výjimkou letiště), musela odevzdat pas a na kotník si nechat připnout sledovací zařízení. Meng je přitom skutečnou „čínskou princeznou“, kterou magazín Forbes zařadil na 12. místo mezi nejvlivnějšími čínskými podnikatelkami.

I komentář Hlasu Ameriky přitom konstatuje, že smyslem celé akce je „uštědřit lekci“ čínské národní hrdosti a zhatit tak možné kompromisy v obchodní válce. Jiným slovy, jako by se spojily různé protitrumpovské síly z jeho administrativy, obou amerických politických stran, z tzv. deep state i tajných služeb, aby pospolu razily agresivní protičínskou politiku. Zcela otevřeně to shrnuje například někdejší Trumpův ideový souputník Steve Bannon: „Za Trumpa vůbec poprvé vidíte, jak se všechny síly americké státní moci konečně spojily ke konfrontaci s Čínou.“

Zákulisní vyjednávání mezi Washingtonem a Ankarou zatím nekončí

KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: Prodá Donald Trump syrské Kurdy Erdoganovi výměnou za Saúdy?

Takový názor ostatně podporuje i nedávná studie Pentagonu, která vyzývá k „celospolečenskému“ přístupu Ameriky k přípravě na konflikt s Čínou. Nicméně, časy „diplomacie dělových člunů“ jsou tytam a je otázkou, do jaké míry mohou v současném světě obstát metody „zlodějských baronů“ z 19. století. A otázkou rovněž je, kolik klacků, které jsou mu neustále házeny pod nohy, dokáže Trump na cestě za svými cíli ještě přeskočit. I když netřeba zapomínat, že jeho hlavní protivníci se pohybují „tam nahoře“, zatímco podporu může prezident čerpat zdola. Například nezaměstnanost v USA za jeho vlády klesla na 3,7 procenta, což je nejméně za posledního půl století a pod čtyřmi procenty se drží už více než půl roku.

Trumpova ekonomická politika tedy podle všeho funguje a obchodní dohody s Čínou mohou tento trend jen posílit. A s ním nejspíš zesílí nenávist amerických „elit“ vůči Trumpovi, ale současně i jeho podpora mezi nejchudšími Američany.

 

Tereza Spencerová

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama