KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: Komik je na scéně, Porošenko potřebuje kouzelníka

Ještě bude vylito mnoho špíny, než se dobereme k tomu, kdo na konci března zvítězí v prvním kole prezidentských voleb na Ukrajině.
kandidát, který podle všeho zamíchá volebními prognózami
kandidát, který podle všeho zamíchá volebními prognózami
facebook Vladimira Zelenského

reklama

Svým způsobem to byla velká šou a provokace. V hlavním vysílacím čase na Silvestra, minutu před Novým rokem, oznámil stand-up komik Vladimir Zelenský svou kandidaturu na prezidenta Ukrajiny. V té době na jiných televizích k občanům novoročně promlouval prezident Petro Porošenko, ale televize 1+1, která patří bezskrupulóznímu oligarchovi Ihoru Kolomojskému, uvedla komika. Prezidenta pustila až potom, po půlnoci…  

„Porochoboti“, jak se na Ukrajině přezdívá prezidentovým placeným (i těm jen nadšeným) stoupencům na sociálních sítích, spustili pobouřený povyk, přidala se i oficiální úřední propagandistická mašinérie. Úplně si přestala všímat někdejší hvězdy „oranžové revoluce“ a bývalé premiérky Julie Tymošenkové. Jako by tím přiznávala, že v prvním kole voleb ji Porošenko beztak neporazí. A jako by tím u Porošenků současně přiznávali, že se bojí, že jim právě Zelenský přehradí cestu do druhého kola úplně.   

Ať tak či tak, na ukrajinské politické šachovnici se objevil na pohled bizarní, ale o to silnější kandidát. Netřeba přitom přeceňovat fakt, že je „jen“ profesionální komik – jednačtyřicetiletý herec, scénárista, producent a šoumen Zelenský totiž ve skutečnosti už roky vede rozsáhlý a úspěšný byznys s humorem v rámci skupiny Kvartal 95, býval jedním z vrcholných manažerů televizní stanice Inter a umí díky tomu jednat se „státem“ a jeho představiteli. Nebo jinak, je to komik plně integrovaný do systému. A jeho šance jsou obrovské; už nyní v průzkumech poráží Porošenka především v jižních a východních, tedy spíše ruskojazyčných oblastech Ukrajiny, což současně ohrožuje i ambice tamních kandidátů, ať už je řeč o Vilkulovi, Bojkovi nebo Murajevovi.

Boj proti terorismu už stál přes šest bilionů dolarů

KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: „Válka proti terorismu“ pomalu končí, zapomeňte…

Možná že právě to je jeho hlavní úkol: zajistit Tymošenkové nerušený postup do druhého kola voleb a zabránit nebezpečným konkurentům, aby se tam dostali oni. Předvolební průzkumy už nyní naznačují, že ve druhém kole Zelenský porazí všechny ostatní kandidáty. Ostatně, Ihor Kolomojský se nijak netají tím, že Zelenský je jeho kůň a prezident Porošenko by v březnových volbách podle něj měl „zaujmout čestné šesté místo“. A co víc, v propočtech Kolomojského se komik prezidentem stát vůbec nemusí, možná je ve hře varianta, že vše je to jen „dělostřelecká“ příprava na vzdálenější volby parlamentní. V nich by úspěšný „skoroprezident“ Zelenský s novými politickými zkušenostmi a popularitou (a budoucími souputníky, kteří mu utvoří stranu) jistě zabodoval víc než dobře. A získal by zásadní vliv na celý stát.

Předvolební kampaň na Ukrajině oficiálně odstartovala teprve posledního prosince, a tak nemá valného smyslu spekulovat o tom, jak nakonec hlasování 31. března dopadne a kdo si zabere prezidentské kanceláře na kyjevské Bankovní ulici. Ještě bude vylito mnoho špíny a na všechny kandidáty, než se k tomu dobereme. A Porošenko se zcela jistě nebude chtít vzdát bez boje, natož dát svou kůži lacino. Nicméně, zdá se být jisté, že poté, co se na scéně objevil komik, by prezident Porošenko potřeboval, aby mu na pomoc možná přišel i kouzelník.

 

 

Tereza Spencerová

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama