KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: „Ruská stopa“ v US volbách nenalezena, vyšetřování končí, blud žije dál…

Pokud přijde na otázku, zda bychom budoucí velký konflikt Spojených států měli hledat někde v Jihočínském moři nebo v Evropě, zákon DASKA jasně ukazuje na Evropu. K nám.
Donald Trump ustál dva roky ataků
Donald Trump ustál dva roky ataků
twitter

Jen pár dní po nástupu do funkce ministra spravedlnosti USA William Burr oznámil, že už příští týden zvláštní vyšetřovatel „ruského vměšování do amerických voleb“ Robert Mueller ukončí svou práci. A Kongresu prý bude předložena důvěrná zpráva o tom, co odhalil. Nebo přesněji, neodhalil. Televize CNN, která s touto informací přišla jako první, tak v zásadě jen navazuje na dřívější úvahy, podle nichž Mueller ukončí své vyšetřování nedlouho poté, co senátní výbor pro zpravodajské služby v půli února připustil, že ani po dvou letech a více než dvou stovkách slyšení žádné „ruské vměšování“ nenašel.

Spolu s tím by logicky měly padnout i tvrzení o hackování serverů Demokratické strany, Hillary Clintonová by měla přiznat, že volby prohrála, protože je prostě prohrála, a k tomu by měla i přiznat předkládání falešných „důkazů“, měla by padnout všechna obvinění, která protitrumpovská polovina amerického establishmentu vznášela proti WikiLeaks, měla by skončit praxe, v jejímž rámci všichni pochybovači končili na „seznamech nepřátel“ s nálepkou „Putinových agentů“ nebo „dezinformátorů“, měly by logicky skončit i všechny ty tolik populární „strachy“ o výsledky voleb v Evropě, měla by skončit cenzura na sociálních sítích… Nebojte, nic z toho se jen tak nestane. Z boje se přece neutíká jen proto, že jednomu spadnou kalhoty.

Samostatnou kapitolou „mělo by“ jsou přitom hromady sankcí, které USA v nesčetných vlnách uvalovaly na Rusko, jednotlivé Rusy nebo ruské organizace a firmy, a to čistě jen na základě jakýchsi předpokladů, fám a podvržených „důkazů“. Na tento problém nabízí odpověď skupina nekonzervativních senátorů, která právě „ruským vměšováním“ do amerických voleb (a také Ukrajinou a Sýrií) dál zdůvodňuje další várku připravovaných protiruských sankcí. Mají být opravdu všeobjímající, podle slov Lindseye Grahama, jednoho z předkladatelů, to mají být přímo „sankce pekelné“.

Pod názvem „Zákon o obraně USA před agresí Kremlu (DASKA)“ mají zamířit na ruský energetický sektor, tamní finanční průmysl a na „politické činitele, oligarchy a rodinné příslušníky a jiné osoby, které se podílejí na ilegálních a korupčních aktivitách, ať už přímo nebo nepřímo, a to ve jménu Vladimira Putina,“ cituje záměry sankcionářů třebas britský The Independent. Mimochodem, „pekelné sankce“ neútočí jen na Rusko, ale i na Trumpa a jeho chabé nadšení pro Severoatlantickou alianci. Návrh zákona totiž počítá s tím, že k vystoupení USA z NATO, jímž občas Trump zahrozí, bude muset být zapotřebí dvoutřetinového souhlasu. Pro jistotu. A usnadňuje rovněž dodávky amerických zbraní členům NATO, aby se snížila jejich závislost na zbraních z Ruska…

Kreml viní Ameriku z „vydírání“ a „emocionální rusofobie“, i když za tím vším jsou prý jen „čistě pragmatické, asertivní obchodní kalkulace. Není to nic víc než pokus o nečestnou obchodní soutěž,“ tvrdí Putinův mluvčí. German Gref, někdejší ministr hospodářství a nyní šéf největší ruské banky Sberbank, ale Rusy varuje, aby se „raději připravili na nejhorší možné situace“.  

Na jedné straně samozřejmě není jisté, zda zákon DASKA v Senátu vůbec projde, tím spíš, že špatně dopadly obdobné verze předkládané v posledních dvou letech. Nicméně, Kongres je nyní v novém složení a Demokratická strana v něm posílila. A navíc je tu fakt, že mnozí republikáni v zahraničněpolitických otázkách často hlasují s demokraty, proti Trumpovi…      

„Russiagate“ byla vymyšlená aféra, ale očividně bude žít dál. A pokud přijde na otázku, zda bychom budoucí velký konflikt Spojených států měli hledat někde v Jihočínském moři nebo v Evropě, zákon DASKA jasně ukazuje na Evropu. K nám.

 

 

Tereza Spencerová

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama