KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: Trump znovu profackoval Evropskou unii… Jaká bude reakce?

Slabochy bez vlastního názoru nebo politické vůle své názory prosazovat nemá rád vůbec nikdo. Nejen Trump.
Některé návyky jsou silné
Některé návyky jsou silné
twitter Donalda Trumpa

reklama

„Na Evropě mi nezáleží,“ prohlásil na prvním letošním zasedání své vlády Donald Trump. Zopakoval svou mantru, podle níž jsou Spojené státy ve vojenské oblasti „rukojmím“ evropských spojenců, kteří odmítají navyšovat výdaje na zbrojení. A když padla otázka ohledně jeho mizivé obliby mezi Evropany, konstatoval, že je mu „jedno, co si Evropané myslí“.  

Pohled současného Bílého domu na Evropu pak dokreslila zpráva Deutsche Welle, podle níž bylo zastoupení Evropské unie v USA „poníženo“ z řad privilegovaných spojenců na další z „mezinárodních organizací“ typu Africké unie. V Bruselu ani nevědí, kdy se tak stalo, prý nejspíš koncem října nebo na začátku listopadu, ale při prosincovém pohřbu nejstaršího z Bushů už byl velvyslanec EU v USA jmenován až jako poslední.

Dříve býval prvním z dvaceti nebo třiceti respektovaných ambasadorů – z více než 150 co jich ve Washingtonu vůbec je. „Máme za to, že v americkém diplomatickém protokolu došlo ke změně,“ konstatovala poněkud bezradně mluvčí Evropské komise Maja Kocijancicová a dodala vlastní mantru o Evropě coby „přirozeném spojenci USA“. A na otázku, zda Brusel chystá nějakou adekvátní reakci, nevěděla, co má říci.

Donald Trump se pouští do hry vabank

KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: Donald Trump se odhodlal být prezidentem

A vzápětí po nátlakové akci kolem „nebezpečně“ úspěšného čínského koncernu Huawei se na obzoru objevily sankce proti všem evropským firmám, které budou nejen spolupracovat na plynovodu Nord Stream II, ale i s Gapromem jako takovým. Nechtějí kupovat předražený americký zkapalněný plyn, Amerika jim ukáže!

Svým způsobem bychom měli být za Trumpovu rétoriku i postoje vděční. Americké administrativy po celé dekády zdůrazňovaly „transatlantické partnerství“ jako základ svého „strategického partnerství“, to vše symbolizováno především Severoatlantickou aliancí. A taková rétorika po dekády ve skutečnosti jen zakrývala realitu, tedy fakt, že Evropané nejsou pro Američany rovnocennými partnery, ale spíš (byť možná „lepšími“) vazaly. A sebestředný a prostořeký Trump tuto realitu dnes jen pojmenovává nahlas.

Evropské metropole určitě už musely v posledních dvou letech aspoň „vytušit“, že se něco děje. A nyní je třeba přejít od „tuch“ k činům. A nemá smysl čekat na to, že případný Trumpův nástupce vše znovu vrátí do starých kolejí plných frází a hlazení po hlavě. Současný Washington, republikáni i demokraté se plně soustředí výhradně na Čínu coby svého hlavního konkurenta a prostoru pro nějaké jiné myšlenky jim v hlavách příliš nezbývá.

Trump s Erdoganem aktuálně diktují vývoj války v Sýrii

KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: Proč tedy Trump stahuje vojáky ze Sýrie?

Je nejvyšší čas, aby Evropská unie přejala alespoň principy Trumpovy „Ameriky především“ a začala stejně postupovat v zájmu svého kontinentu a jeho obyvatel. I když, to se lépe řekne než udělá, protože až příliš mnoho evropských vlád a politiků v sobě nedokáže najít sílu vykročit z pohodlné role sluhy, který nemusí myslet sám za sebe, k nezávislosti na Washingtonu. Jenže taková setrvačnost snižuje autoritu vlád a institucí v očích obyvatel Evropy, stejně jako je jednou z mnoha příčin současné „nespokojenosti“ občanů mnoha evropských zemí, jejichž vlády dál odmítají reprezentovat zájmy a potřeby svých obyvatel.

Po těch několika otevřených fackách z posledních dnů přitom Evropa už jen těžko může hledat výmluvy, proč se nemůže začít starat především sama o sebe. Jistě, lze se ještě nějakou dobu dívat jinam, omílat staré a vyprázdněné slogany a přitom si potajmu masírovat profackovanou tvář, v očekávání další facky. Žádné řešení to ve skutečnosti ale není. Odkládaný problém se navíc obvykle ještě zvětší jako sněhová koule valící se z kopce. Koneckonců, slabochy bez vlastního názoru nebo politické vůle své názory prosazovat nemá rád vůbec nikdo. Nejen Trump.  

 

Tereza Spencerová

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama