KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: „Válka proti terorismu“ pomalu končí, zapomeňte…

Američtí politici se už nyní stále více soustředí na nové „hrozby“, ať už je řeč o Číně nebo Rusku, někteří naši se zorientují a jistě se přizpůsobí.
Boj proti terorismu už stál přes šest bilionů dolarů
Boj proti terorismu už stál přes šest bilionů dolarů
fairorg

reklama

Je to už 18 let, co Západ po 11. září vyhlásil „válku terorismu“. Stal se z ní jeden z pilířů přinejmenším americké zahraniční politiky, která se silově zaměřila na ovládnutí Blízkého východu a jeho zdrojů. Výsledky – kromě destrukce značné části regionu – ale nejsou nic moc. Nebo lépe, jsou horší než předtím. Popírání reality už nejspíš dosáhlo neudržitelné meze, neboť se zdá, že se americké politické i vojenské paradigma začíná přece jen měnit.

Donald Trump oznámil odsun vojáků ze Sýrie, kteří tam „bojují proti terorismu“. I když posléze celou akci prodloužil údajně o čtyři měsíce, na faktu to nic nemění. I kdyby USA odcházely rok, dva nebo pět, nakonec odejdou. Syřané si klidně počkají. Nikam nezmizí. USA pod Trumpem stáhnou i vojáky z Afghánistánu, neboť o tom už zcela otevřeně vyjednávají s Talibanem. A otázkou je, jestli přibližně šest tisíc vojáků v Iráku zůstane o moc déle. A k tomu jsou tu ale i kongresoví demokrati, kteří chtějí vyvést americké vojáky ze saúdské agrese proti Jemenu. A senátor Bernie Sanders se sílící podporou veřejnosti připomíná, že v době, kdy USA na zbrojení vynakládají „desetkrát víc než dalších deset zemí dohromady, je načase reformovat přefouknutý a rozhazovačný roční rozpočet“ Pentagonu, který aktuálně dosahuje 716 miliard dolarů. Sama „válka proti teroru“ už (podle listopadové studie Brownovy univerzity) stála americké daňové poplatníky přes šest bilionů (!) dolarů. Čili „den zúčastňování přichází, protože matematika dostihla vládu,“ slovy bývalého kongresmana Rona Paula. 

KOMENTÁŘ: Proč USA spěchají uzavřít mír s Talibanem?

KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: Proč Spojené státy spěchají uzavřít mír s Talibanem?

To vše dohromady umožňuje veleopatrně zašeptat, že americké válčení (nejen) na Blízkém východě pod pláštíkem „boje proti teroru“ pomalu začíná končit. Koneckonců nikdy to nebyla žádná výsostně intelektuální konstrukce, která by vydržela v delší diskusi, takže už jen fakt, že se s ní všichni ohánějí tak dlouho, je zázrak sám o sobě. Hrozba „Al Kajdou“ se už dávno vyčerpala, tím spíš pak od chvíle, kdy Američané zabili Usámu bin Ládina, a Islámský stát srovnatelné „hvězdnosti“ v západní propagandě nikdy nedosáhl – je totiž na rozdíl od Al Kajdy až příliš uchopitelný a každý ví, kde ho hledat. A kde ho tím pádem lze i zlikvidovat. To pak ale není žádná existenciální hrozba! „Bojovat proti terorismu“ v Afghánistánu a současně vyjednávat s „teroristickým“ Talibanem, který nikdy neútočil mimo území své země, je také trapné. A vůbec, „bojovat proti terorismu“ a bratřit se sunnitskými režimy, které drtivou většinu teroristických skupin podporují ideově i finančně, je ještě trapnější. A pokračovat v okupaci Iráku, který ani před bushovskou agresí neměl se sunnitským terorismem nic společného, je čiré pokrytectví. Pokud by někdo myslel „válku s terorismem“ vážně, musel by se naopak spojit s Íránem proti „našim“ sunnitským režimům v Perském zálivu, ale to je za stávajících západních politiků nepředstavitelné. Když si k tomu přičteme reálnou vyhlídku na svět, který stále rychleji bude potřebovat stále méně ropy, zájem o Blízký východ bude logicky upadat. S každým dalším elektromobilem v provozu. A s ním, stejně jako se vším výše zmíněným, se bude vytrácet i „válka proti terorismu“ jako vektor zahraniční politiky Západu.

Američtí politici se už nyní stále více soustřeďují na nové „hrozby“, ať už je řeč o Číně nebo Rusku, někteří naši se zorientují a jistě se přizpůsobí. A co víc, na rozdíl od těch amerických tu stále mají ještě třeba „hrozbu komunismu“, „hrozbu ztráty demokracie“ a spousty dalších „hrozeb“. Netřeba se tedy obávat, že by zůstali s otevřenou pusou a najednou neměli co říci.

Zvláštní je ale to, že paradigma politiky se nejspíš změní, jen ten terorismus tu s námi zůstane.

 

 

Tereza Spencerová

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!