KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: Vinu Saúdů a Západu v Jemenu nemohou zachránit ani perverzní „fake news“

Teherán si v Jemenu našel levný způsob, jak Saúdy utvrzovat v jejich omylu, který je už více než tři roky poutá k nesmyslnému, finančně náročnému a především nevítěznému konfliktu.
Jemenští rebelové vzdorují saúdské a západní přesile už více než tři roky
Jemenští rebelové vzdorují saúdské a západní přesile už více než tři roky
rpfront

reklama

Rada bezpečnosti OSN těsně před Štědrým dnem dokázala jednomyslně schválit monitorovací misi, která bude dohlížet na zastavení palby v jemenském přístavu Hodejda. Právě přes něj může proudit humanitární pomoc do zničené země, jejíž stav po tříleté saúdské (a západní) agresi OSN označuje za „největší humanitární katastrofu“ dneška.

Proti britské rezoluci původně hlasovaly USA, kterým se (v zastoupení Saúdská Arábie) nelíbily zmínky o humanitární krizi, neboť by z nich mohl kdekdo pochopit, že saúdské blokování humanitárních dodávek celou tu krizi opravdu prohlubuje. A nechtěly v textu mít ani výzvy k nezávislému prošetření, kdo že za co v Jemenu opravdu může. Místo toho USA chtěly do textu vsunout pasáže, které by odpovědnost za jemenskou válku připsaly Íránu. Nakonec se, poté, co Rusko pohrozilo svým právem veta, dospělo ke kompromisu: žádná krize v textu, žádné obvinění Íránu.

Koordinátor americké mise při OSN Rodney Hunter posléze vydal prohlášení, v němž si postěžoval, že byl Írán vynechán, a varoval, že toho bude celý svět jednoho dne pořádně litovat. Přesně v duchu o několik dní staršího prohlášení jeho šéfa a ministra zahraničí Mikea Pompea: „Íránský režim nemá zájem na snížení jemenského utrpení; mulláhové se nestarají ani o utrpení prostých Íránců. Saúdská Arábie investovala miliardy do snížení utrpení v Jemenu. Írán neinvestoval nic.“

Syrské YPG se hlásí k radikálnímu Ocalanovu odkazu

KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: Jaké možnosti zůstaly syrským Kurdům (bez USA v zádech)?

Ani po zemi, ani po moři, ani vzduchem

Podle údajů si OSN saúdská agrese proti chudičkému Jemenu za tři roky vyžádala nejméně 60 tisíc obětí přímých bojů a k tomu bezmála i 90 tisíc dětských životů, které byly zmařeny při souvisejících epidemiích cholery a dalších léčitelných nemocí. A desítky tisíc z oněch dětí pomřely prostě hladem. Mluvit za této situace o saúdských „investicích do snížení utrpení“ je perverzní. 

A stejně hloupá je i snaha hodit vinu na Írán. Washington stojí na straně Rijádu už od počátku jeho agrese proti Jemenu a spolu se západními mainstreamovými médii do omrzení opakuje, že jemenští rebelové jsou „podporovaní Íránem“, což má genocidu jakoby uhájit až obhájit.
Nicméně, experti takovou logiku odmítají. „Tvrzení o íránském vlivu na húthijské rebely je silně přehnané,“ namítá třeba analýza Carnegieho nadace. „Jakmile Húthíové obsadili jemenskou metropoli San´á, okamžitě začali být označováni za „Íránem podporované“ nebo „šíitské“, čímž se mělo naznačit jejich sektářské sepětí s šíitským Íránem.

Až do revolt „arabského jara“ z roku 2011 se ale pojem „šíitský“ v souvislosti s jakoukoli jemenskou skupinou nebo jednotlivci nikdy neuplatňoval.“ Neuplatňoval, protože rebelští Húthiové jsou náboženská menšina vyznávající zajídskou doktrínu šíitské větve islámu, která ale současně sdílí mnohé podobnosti i s islámem sunnitským. Dokud se nepokusili prosazovat své zájmy proti zájmům Saúdů (a tím i USA), nikoho ani nenapadlo dávat jim „íránskou“ nálepku.

Americký prezident s emírem z Dubaje... a miliony v pozadí

KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: Zapomeňte na Rusko, nově budou Trumpa sestřelovat přes Blízký východ

A druhým problémem je zeměpis. Obě země dělí 3600 kilometrů, což značí, že se z Íránu do Jemenu nelze dostat po zemi; jediné fyzické hranice, které Jemen má, jsou se Saúdskou Arábií a Ománem. Před húthijským povstáním kontroloval všechny přístavy bývalý jemenský režim, od začátku saúdské agrese mají tuto moc Spojené státy a Saúdové, vzdušný prostor Jemenu kontrolují Saúdové.

Občas se sice sporadicky objevují zprávy o údajných íránských dodávkách přes Omán, ale nikdo je nikdy nepotvrdil. Naopak, podobná obvinění bývají až neuvěřitelně dětinská – příkladem budiž loňská „analýza“ agentury Reuter´s, podle níž Írán našel alternativní trasu k zásobování Húthiú zbraněmi. Text přitom nic konkrétního nezmiňoval a přiložená mapka žádnou trasu ani neukazovala… A když tehdejší velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová loni na půdě světové organizace se seriózním výrazem ve tváři předváděla „zbytky íránské rakety“, kterou měli jemenští rebelové použít, ukázalo se, že ve skutečnosti to byla raketa severokorejská, kterou jemenský režim koupil už v 80. letech…

Summit GCC skončil bez výsledků i vyhlídek

KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: Saúdové na dlouhé cestě k bezvýznamnosti

Hledá se viník!

To samozřejmě neznamená, že by se Írán vůbec neangažoval, ale omezuje se na halasná ujišťování svou podporou rebelům. Pro Teherán je to velmi levný způsob, jak Saúdy utvrzovat v jejich omylu, který je už více než tři roky poutá k nesmyslnému, finančně náročnému a především nevítěznému konfliktu. Image Saúdů v něm padá s každým dnem, a to natolik, že se proti neudržitelné agresi do Jemenu staví už i americký Senát.

Ostatně, legendární velitel íránských Revolučních gard generál Sulejmání vcelku trefně shrnul, že válka proti Jemenu je ze všeho nejvíc důsledkem „saúdské ztráty zdravého rozumu“. Se všemi důsledky. Jeden z lídrů neporažených jemenských rebelů, Muhammad Alí Húthí, nabízí vlastní pohled: „To poslední, co Saúdové a jejich západní spojenci chtějí, je soběstačný, ekonomicky životaschopný, vojensky silný a antiimperialistický Jemen na jihu Arabského poloostrova, který kontroluje Rudé moře a jeho strategické námořní trasy.“

Když nyní Trumpova administrativa navazuje na Obamu a stále, tedy i po třech letech, se marně snaží vtáhnout Írán do své „hry“, značí to ze všeho nejvíc, že je tato hra prohraná a akutně se hledá vhodný viník. Za každou cenu, bez ohledu na politickou, náboženskou či geografickou realitu.

Ještě že víme, že „fake news“ šíří jen Rusko, protože jinak… 
 

Tereza Spencerová
 

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama