KOMENTÁŘ TOMÁŠ VYORALA: „Za evropskou obrodu“: Macron adresuje dopis Evropanům po vzoru bolševických pohlavárů. Chce radit celé EUropě, zatímco doma má sám co dělat (2. část)

Druhá část mého komentáře, zaměřeného na otevřený dopis francouzského prezidenta, určený Evropanům (nebo EUropanům?): „Za evropskou obrodu“. V něm představuje své návrhy a vize spojené s EU před volbami do EUropského parlamentu. Rozplývání se nad projektem EU střídají nápady na společnou azylovou politiku a obranu, cenzuru „nenávistných projevů“ nebo „potvrzení společného osudu s Afrikou“. Do toho klasické omšelé prefabrikáty typu „ekologický boj“, „humanita“, „důstojnost“, „slepá ulička brexitu“, „nacionalismus“... Vše sametově zahaleno do tří celků: Svoboda, ochrana a pokrok.
Emmanuel Macron a Reaulf Flemming
Emmanuel Macron a Reaulf Flemming
Associated Press

reklama

Celou esej „vizionáře“ Emmanuela Macrona  si můžete v češtině přečíst zde. Vzhledem k obsáhlosti jsem vybral z mého pohledu nejzajímavější a nejkontroverznější části. Odkaz na 1. část mého komentáře k tomuto dopisu je níže v textu.

Evropská minimální mzda – kolektivně a jednotně!

„Evropa, kde vzniklo sociální zabezpečení, musí pro všechny pracovníky, od východu na západ, ze severu na jih, vytvořit sociální štít, který jim zaručí stejnou odměnu na jednom pracovišti a evropskou minimální mzdu, přizpůsobenou situaci každé země a každoročně kolektivně vyjednávanou.“

„Znovu nalézt ducha pokroku také znamená postavit se do čela ekologického boje. Budeme se moci podívat našim dětem do očí, pokud se nám nepodaří vypořádat náš klimatický dluh?“

Soudruzi ze Sovětského svazu musí vzteky závidět, když poslouchají, nebo čtou naše EUsoudruhy. Kolektivně vyjednaná „evropská minimální mzda“? A opět nezapomeneme na „ekologickou úderku“ a děti… Ještě mohl pan prezident vyzvat děti školou povinné, aby ve jménu boje s globálním oteplováním vyrazily do ulic, tak, jak je v současnosti v módě.

Emmanuel Macron

KOMENTÁŘ TOMÁŠ VYORALA: Macron po vzoru bolševických pohlavárů uveřejnil dopis „za evropskou obrodu“. Chce radit celé EUropě, zatímco doma má bordel jak v tanku (1. část)

Regulovat, regulovat… a nepodaří-li se, tak ještě jednou regulovat

„Pokrok a svoboda znamenají moci žít z plodů své práce: Evropa musí předjímat, aby mohla vytvářet pracovní místa. Proto musí nejen regulovat gigantické digitální firmy tím, že zavede evropský dohled nad velkými platformami (urychlené postihy narušení hospodářské soutěže, transparentnost jejich algoritmů...), ale také financovat inovace díky tomu, že nová Evropská rada pro inovace bude obhospodařovat rozpočet, srovnatelný s rozpočtem Spojených států…“.

Více dohledu, více regulací… No jo, co bychom neudělali pro svobodu. A zase nějaká nová Evropská rada? To by bylo, abychom počet rad, komisí a agentur nezvýšili alespoň o 666 procent!

Africká invaze musí pokračovat

„Evropa, která si dělá plány na své budoucí místo ve světě, se musí obrátit k Africe, s níž musíme uzavřít pakt o budoucnosti. Potvrdit společný osud, podporovat její rozvoj ambiciózně, ale nikoli defenzivně: investice, partnerské vztahy mezi vysokými školami, vzdělávání mladých dívek…“

Netřeba komentovat záměr, jak nadále udržovat (v tomto případě) africkou invazi do Evropy na potřebné úrovni.

„Svoboda, ochrana, pokrok. To jsou pilíře, na kterých musíme vybudovat evropskou obrodu. Nemůžeme dovolit nacionalistům, kteří nenabízejí žádné řešení, aby využili zloby národů. Nemůžeme být náměsíčníky ochablé Evropy. Nemůžeme zůstat u rutiny a zaříkávání. Evropský humanismus vyžaduje konkrétní kroky.“

Za povšimnutí stojí podobnost s nedávným výrokem mého oblíbeného filantropa George Sorose zase v jeho předvolební agitce: „Evropa náměsíčně kráčí do zapomnění a její lidé se potřebují probudit, než bude příliš pozdě.“  Takže jsou kluci na stejné vlně (myšleno ideově), to není nic překvapivého.

George Soros

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Soros přirovnal vedení EU k politbyru SSSR. Kde jste, prounijní „liberální demokraté“? Božstvo bylo zhaněno! Je to Putinův agent!

Nabízím vám volbu. Tou je ráj. No neberte ho

„V takové Evropě se národy skutečně znovu ujmou vlády nad svým osudem; v takové Evropě, tím jsem si jist, nalezne své jasné místo Spojené království. Občané Evropy, slepá ulička brexitu je poučením pro všechny. Vymaňme se z této pasti, dejme smysl nadcházejícím volbám a našemu projektu. Je na vás, abyste rozhodli, zda Evropa a hodnoty pokroku, které v sobě nese, mají být něčím víc než jen odbočkou v dějinách. To je volba, kterou vám nabízím, abychom společně narýsovali cestu evropské obrody.“

Další antibrexitový štulec. Já ostatně říkám od začátku (a třeba se pletu), že k brexitu (tedy skutečnému – nikoliv „formálnímu“) ve skutečnosti nedojde.  A krásné srdceryvné zakončení Emmanuela Macrona ani nepotřebuje další komentář.  Jen bych před slovo „volba“ přidal „jediná“, nebo ho nahradil slovem „povinnost“.

 

 

Názory publikované v této sekci nelze ztotožňovat s postoji redakce Zpravodajsví FTV Prima.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama