KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: ČT upravuje historii k obrazu svému. Rozhlasový záznam z okupace v 68. v Událostech (tendenčně?) sestříhala

Česká televize v hlavních zpravodajských Událostech 9. 1. v reportáži o Janu Palachovi, troufám si tvrdit zcela neomluvitelně a tendenčně, sestříhala originální rozhlasový záznam informující o vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. ČT zmínila pouze „vojska Sovětského svazu“, přičemž ostatní armády vystřihla. To je ta objektivita a vyváženost? Přepsat historii tak, aby ladila s jedinou akceptovatelnou pravdou?
Česká televize
Česká televize
Reprofoto: ČT Události

reklama

„Včera, dne 20. srpna 1968 překročila vojska Sovětského svazu státní hranice Československé socialistické republiky,“ vysílala ČT v hlavní zpravodajské relaci rozhlasový záznam z roku 1968 s dobovými záběry (lze zhlédnout zde).

Nehodící se ve jménu pravdy a lásky škrtněte/sestříhejte

Původní vysílání však znělo poněkud jinak: „Včera, dne 20. srpna 1968, kolem 23. hodiny překročila vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky státní hranice Československé socialistické republiky…“ (lze poslechnout zde).

Dobrodružství na svátek Íd al-Adha

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Další majstrštyk ČT na dětech. Oslava islámského Svátku oběti v Kouzelné školce. Zazvonil půlměsíc a propagandy byl konec

Chápu, že Česká televize má pro jednotlivé reportáže určitý časový prostor, takže se někdy střihu nevyhne. Nicméně když už pouští záznam takto důležitého historického okamžiku, neměla by - a nesmí - s pravdou tímto způsobem manipulovat. Tím spíš, když sama sebe alespoň navenek prezentuje málem jako etalon nezávislosti, vyváženosti a objektivity (sic sám divák může posoudit, jak je tomu ve skutečnosti).

Kdo lže, ten krade a může i...

Ostatně, když už bylo tak nezbytné ponechat pouze Sovětský svaz (což je dle mého spíše dílo propagandy a demagogie než čehokoliv jiného), mohla ČT uvést, že záběry byly sestříhány (z důvodu výsledného uměleckého dojmu a nutné dvouminutovky nenávisti k Rusku/Sovětskému svazu).

Co na to pan ředitel a těsně před revolucí (to je pech) člen (ač svými slovy jen „kandidát“) KSČ Petr Dvořák, který nám spolu s Martou Kubišovou v novoročním přípitku přál „abychom neztráceli důvěru v pravdu a lásku ke všemu živému“? Tohle je tedy ta pravda podle České televize?

Děkuji, už jsem zvracel.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama