KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: „Kiskovi v sukni“ se dostává nebývalé podpory české „kavárny“ a mediálního prostoru. Jako kdyby se volilo u nás. A částečně vlastně ano…

O paní Zuzaně Čaputové jsem donedávna neslyšel. Ostatně asi podobně jako drtivá většina Čechů a zřejmě i Slováků (jak píše server iRozhlas, který taky zmiňuje onu přezdívku z mého titulku). Během posledních týdnů se však kolem této ženy spustil nebývalý rozruch, jako by se snad volilo i u nás. A ono taky vlastně ano. Rozhovory Čaputové v DVTV, v Show Jana Krause nebo na ČT24, kde už ji nadneseně (ač v srdci jistě upřímně) moderátor oslovil jako paní prezidentku. Podpora ze strany Tomáše Halíka nebo Karla Schwarzenberga. Proč? Ono totiž v ČR přechodně žije docela dost Slováků, což?
Zuzana Čaputová a Tomáš Halík
Zuzana Čaputová a Tomáš Halík
Jaroslav Plesl / Facebook

reklama

Přitom o jiných slovenských kandidátech toho, alespoň tedy ke mně, příliš nedolehlo. Kam se podívám, tam paní Čaputová nebo nějaká podpora směrem k ní, případně až neuvěřitelná čísla průzkumů veřejného mínění, která ji v jednom předpovídala dokonce přes padesát procent (druhému kandidátovi necelých sedmnáct procent!).

„Kiska v sukni“ s mediální podporou à la Jiří Drahoš

Zaujalo mě taky, že jeden z původních kandidátů vzdal „boj“ ještě před jeho začátkem, když se dozvěděl o toho času zatím neveřejných výsledcích průzkumu. A veškerou svou podporu vyjádřil, jak jinak, než paní Čaputové. „Jednoznačně vyjadřuji podporu Zuzaně Čaputové. Podle průzkumů, které budou zveřejněny v nejbližších dnech, nastal čas udělat tento důležitý krok,“ oznámil  26. 2. vědec Robert Mistrík po boku Čaputové na tiskové konferenci, na které ohlásil odstoupení z voleb. Minimálně pozoruhodné. Jen to možná vzdal moc brzy. U českých prezidentských voleb to většina „pěšáků“ udělala až po prvním kole.

Nic moc o paní Čaputové zatím nevím, jen tolik, co o sobě v posledních týdnech prohlásila, nebo co jsem se dočetl v médiích. Třeba, že je advokátkou, liberální kandidátkou, byla (je?) ekologickou aktivistkou (dostala v USA dokonce nějakou „environmentalistickou nobelovku“), podporuje sňatky a adopce lidí stejného pohlaví, podílela se na kampani za zrušení Mečiarových amnestií nebo na boji proti skládce v Pezinku.

Andrej Kiska

KOMENTÁŘ: Pozdní bojovník Kiska se v roce 1983 neúspěšně hlásil do KSČ a byl svazáckým předsedou

Spolupráce s neziskovkou podporovanou Sorosovým OSF a US ambasádou

„Pikantní“ pak může být, že občanské sdružení Via Iuris (neziskovka), s nímž Čaputová spolupracovala právě na výše zmíněných aktivitách, podporovala i nadace Open Society Foundation amerického finančníka maďarského původu George Sorose nebo americké velvyslanectví na Slovensku. Což nemusí sice nic znamenat, ale taky může, že ano.

Před Zuzanou Čaputovou jsem se měl od začátku – i vzhledem k nebývale pozitivnímu mediálnímu obrazu – na pozoru. Co ale rozkmitalo nejvíce mé varovné senzory, byla nedávná podpora formou dojemných videí ze strany českých zástupců takzvané kavárny: kněze, profesora, filozofa a ztělesněného křížence Járy Cimrmana a Leonarda da Vinciho – Tomáše Halíka a knížete Karla Schwarzenberga.

Nejdřív mi vrtalo hlavou, proč se zrovna této kandidátce dostává tolika podpory a prostoru v České republice. A myslím, že si její tým či donátoři uvědomili, že nemalá část Slováků (ať už kvůli studiu nebo pracovně) žije přechodně v České republice. Což může být pádný důvod, nepletu-li se.

Podle Schwarzenberga by byla změnou pro celou střední Evropu

Karel Schwarzenberg, který podpořil Čaputovou na videu z nemocnice, na něm říká následující:

„Já jsem zažil během posledních třiceti let několik prezidentů u nás, ale i na Slovensku, kteří se spíše chovali jako zvolení panovníci, nikoliv jako služebníci státu, a tudíž by mě velice zajímal ženský přístup k tomu. Myslím, že je zralý čas, opravdu ten čas už k tomu dozrál, aby byla zvolena žena. Oni mají přece jenom trošku v tom lepší a pozitivnější myšlení, co jsem v životě tak viděl. A kdyby byla zvolena prezidentka na Slovensku, tak by to byla změna nejen pro Slovensko, nýbrž také pro celou střední Evropu.“

Halík vidí spirituálního člověka, který něco pozitivně vyzařuje do světa

A Tomáš Halík se na obdobném videu vyjádřil následovně: „Já jsem velmi chtěl se setkat s paní Zuzanou Čaputovou, podívat se jí do očí a hovořit s ní o řadě věcí. Protože se domnívám, podobně jako nejzkušenější český politik Karel Schwarzenberg, že ona může přinést nového ducha, novou naději nejenom pro Slovensko a pro prestiž Slovenska ve světě, ale také pro celý náš středoevropský region. Mě zajímá fenomén Zuzana Čaputová jako sociologa, jako psycholga, ale také jako křesťana, protože v ní vidím spirituálního člověka, duchovního člověka, který něco pozitivně, duchovně vyzařuje do toho našeho světa. A to je něco strašně potřebného.“

A jako už poslední třešnička na dortu je podpora ze strany stávajícího slovenského prezidenta Andreje Kisky. Neříkám, že je to dobře nebo špatně. Jen bych - byl být  Slovákem - dosti obezřetný…

 

Názory publikované v této sekci nelze ztotožňovat s postoji redakce Zpravodajsví FTV Prima.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama