KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: (Ne)Korektní bublina jménem MOST! Tendence vychovávat skrze chráněnce korektní doby

Nekorektní, vtipný, satirický, nejlepší dílo autorské dvojice, to nejlepší na ČT. O seriálu MOST! ke mně dolétají samé superlativy. Zejména onou „nekorektností“ ho zaklínají snad všichni – tvůrce nevyjímaje, kritiky konče. Zkouknul jsem tři díly. Homofobně-rasistický kříženec Homera Simpsona, Bohuša z Dědictví a Klusákova Daliborka a jemu podobní kamarádi coby reprezentanti tupé většiny; pozitivně líčený ustrkovaný Rom a transsexuál sluníčkově zobrazující menšiny. To je nekorektnost jak noha.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Reprofoto: ceskatelevize.cz

reklama

Příklad MOST! je nádhernou ukázkou, jak v dnešní korektní době zcela zblbnout brakovou tvorbou otupenou veřejnost. Předesílám, že řada vtipů či skečů se autorům povedla, herecky aktérům také nelze mnoho vytýkat – na české poměry nadprůměrný počin – to nikomu neupírám. Nicméně „MOST!ománii“, která se strhla, upřímně nerozumím. A slova o „nekorektnosti“ jsou zcela účelovou manipulací, nebo nevědomostí hlasatelů.

Pod provokativní slupkou dává za pravdu chráněncům korektní doby

Využiji několika závěrečných slov z recenze Mirky Spáčilové na iDnes: „A navíc svým vyzněním je vlastně konvenční až osvětově pozitivní, protože pod provokativně nekorektní slupkou dává za pravdu právě chráněncům korektní doby.“

Po vyškrtnutí slova „nekorektní“ naprosto souhlasím. Což o to, každému se líbí něco jiného, budiž. Ale nepleťme úmyslně pojmy.

Martin C. Putna

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Profesor Martin C. Putna volá po cenzuře médií a lže o Klinice. Charakter nezapře. Chudáci vysokoškoláci

Už od zhlédnutí prvního rozhovoru se scénáristou Petrem Kolečkem jsem však pojal podezření, že ona „nekorektnost“ bude spíš zdatné PR pro jinak uvědoměle korektní počin. A mám za to, že jsem se nespletl. Co je nekorektního na přehnaných (co do míry) vulgaritách? Co je nekorektního na kříženci Bohuša, Homera a Daliborka bílé pleti s rasisticko-homofobními hláškami? Co je nekorektního na ustrkovaném Romovi a transsexuálovi (jinak velmi slušně zahraných), vyobrazených jak „svaté obrázky“, pomáhajících finančně i jinak onomu kříženci navzdory jeho nátuře? Toť k rovině tzv. „nekorektnosti“.

Už fakt, že seriál vysílá ČT, o oné „nekorektnosti“ něco napoví

K úrovni seriálu… Ač se řada vtipů a skečů filmařům povedla, tak humor se mou optikou pohybuje někde na úrovni Slunce, seno…, na které se řada kritiků i diváků dívá skrz prsty. A Slunce, seno… má tendenci nás vychovávat několikanásobně méně než „nekorektní“ MOST!.

Scénář, ať už co se postav nebo příběhu týče, nezřídka z mého pohledu příliš šustí papírem a chybí přirozenost (kterou jsem naopak slyšel vyzdvihovat – holt úhel pohledu). Samozřejmě, lze vyskládat sitcom ze skečů, ale i ty musí vést k vývoji (postav a situace). Kdo viděl Přátele, Simpsonovi, Krok za krokem, HIMYM, The Big Bang Theory, IT crowd, Black books nebo cokoliv podobného, snad pochopí, o čem mluvím.

Hodnocení na ČSFD 85 % je pak už jen takovou jobovkou, relevantní je z mého pohledu něco kolem 60–70 %. Vím, že o nic nejde, jen si říkám, že je dobré se nenechat jen tak unést kdejakou fata morganou.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama