KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Ukrajinský diplomat v reakci na Klause přirovnává Putina k Hitlerovi, na Twitteru mu nad Hradem vlaje ukrajinská vlajka. Vtip hodný ukrajinských provokatérů?

Ukrajinský diplomat Yevhen Perebyinis se na Twitteru ohradil proti názoru bývalého prezidenta Václava Klause, který vidí jako velký problém Ukrajinu a její ponoukání Západem k provokacím Ruska. Diplomat v příspěvku přirovnal Putina k Hitlerovi a naznačil, že Klausovo vyjádření by snad mělo dávat za pravdu těm, kdo si mysleli, že v roce 1938 vyprovokovalo Československo Hitlera? Na úvodní fotce Twitteru má pak fotku Pražského hradu s ukrajinskou vlajkou. Není i toto provokace?
Twitter: Yevhen Perebyinis
Twitter: Yevhen Perebyinis
@YPerebyinis / Twitter

reklama

„Já za největší problém vidím Ukrajinu. Prostě Ukrajinu, která nám přináší obrovský problém. Ona sama, ale řekl bych, je ponoukána, je ponoukána politickými elitami západu, včetně našich, aby co nejvíc provokovala Rusko a prezidenta Putina. Tam já vidím možné ohnisko nebezpečí a myslím, že Putin ještě pořád se chová, myslím, opatrně a střízlivě a nenaskakuje na každou provokaci, což je štěstí, protože kdyby tam byl někdo chaoticky uvažující, tak myslím, že už to mohlo dávno ten kotel prachu vybuchnout,“ prohlásil bývalý prezident ČR Václav Klaus při své poslední návštěvě v Partii televize Prima.

Známé „EU firmy“ ihned přispěchali s pochvalou

Na to reagoval na Twitteru ukrajinský diplomat Yevhen Perebyinis: „Po dnešním rozhovoru Václava Klause v televizi Prima bych na něj měl jedinou otázku: znamená jeho vyjádření o Ukrajině souhlas s těmi, kdo si mysleli, že to v roce 1938 bylo právě Československo, kdo vyprovokoval ‚opatrně a střízlivě‘ uvažujícího Hitlera?“

Pochvalu na sociální síti diplomat sklidil od klasických českých „kamvítrtampláštíků“, od Mirka Tibeťana Kalouska „Bravo, pane velvyslanče (ikona palce nahoru)“ a od agenta STB Plavce Jaromíra Štětiny: „Ano, pane velvyslanče“.

Chápu, že ukrajinský diplomat má hájit svoji zemi, to mu nikterak nevyčítám. Ale přirovnávat Putinovo Rusko a Hitlerovo Německo je poněkud silné a taky trochu ohrané kafe. A poukaz na československou provokaci je zcela mimo, jelikož ta prokazatelně žádná nebyla, kdežto ty ukrajinské (poslední aféra ukrajinských lodí a Ruskem zajatých ukrajinských námořníků v Kerčském průlivu) nejsou doposud věrohodně vyšetřeny (vysvětleny), přičemž provokacemi ze strany Ukrajiny minimálně zavánějí. Stejně jako nelze jednoznačně vyvrátit třeba podíl Ukrajiny na neštěstí MH17.

Ukrajinská vlajka nad Pražským hradem? Vtip, provokace nebo výraz úcty?

Václav Klaus pak navíc přímo řekl, že Ukrajina je k provokacím ponoukána politickými elitami západu, včetně našich – dovoluji si upřesnit – těmi pokrokovými a progresivistickými. S tím já osobně s Václavem Klausem souhlasím a myslím, že by si to Perebyinis nemusel brát tak osobně.

Čemu však zbla nerozumím, je ukrajinská vlajka nad Pražským hradem na úvodní twitterové fotce ukrajinského diplomata. Ať dumám, jak dumám, napadá mě, že jde asi o nějaký nejapný vtip žáka základní školy, o jakousi provokaci. I když tentokrát jen proti ČR, nikoliv proti Rusku. Nebo jde o nějaký výraz úcty směrem k ČR? Třeba mi to někdo vysvětlí.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama