KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Už jste se nenarodili jako Češi, ale jako Evropané, řekl „hrdý otec dvou psů“ Jiří Pospíšil. Za protektorátu jsme se taky rodili jako Němci?

Předseda TOP O9 a europoslanec Jiří Pospíšil nám v rozhovoru pro server E15 házel skutečné perly. Jenže když to hází na mě, jako by to házel těm „ošípaným“ ze známého přísloví. Označil se za „hrdého otce dvou psů“ nebo uvedl, že jezdí po školách a „osvětluje“ středoškolákům, „o čem je Evropská unie“. Nerad bych pánovi křivdil, ale v zásadě prounijní agitka, ne?  Jít o vysoké školy, neřeknu ani popel. Mladí se pak podle něj už nenarodili jako Češi, ale jako Evropané. Za protektorátu jsme se také nerodili jako Češi, ale jako Němci? A za sovětské okupace jako Sověti?
Jiří Pospíšil
Jiří Pospíšil
@judr.jiri.pospisil / Facebook

reklama

Vůbec nejzajímavější pasáží rozhovoru s čelním představitelem liberálně-prounijní (neplést s „proevropskou“) politické strany je, dle mého, následující:

„Během předcházejících pěti let jsem navštívil opravdu desítky středních škol, kdy jsem se snažil mladým lidem osvětlit, o čem je Evropská unie. Snažím se soustředit na mladší generaci, protože vy už jste se nenarodili jako Češi, ale jako Evropané. Máte největší potenciál využít výhody Evropské unie.  Všude, kudy chodím, se snažím obhajovat smysl Evropské unie. Vím, že to není populární, možná že kdybych to nedělal, tak máme větší výsledek, ale já dělám to, co si myslím, že je správné.“

Nerodíte se jako Češi, ale jako Evropani! Savci! Pozemšťané!

Dovolím si tak trochu nesouhlasit, protože alespoň z mého konzervativního pohledu je košile stále bližší než kabát. Chápu, že přirovnání s protektorátem nebo sovětskou okupací v mnohém pokulhává, ale není snad o moc uhozenější než to, že se mladí nyní nerodí jako Češi, ale jako Evropané.

Zuzana Čaputová a Tomáš Halík

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: „Kiskovi v sukni“ se dostává nebývalé podpory české „kavárny“ a mediálního prostoru. Jako kdyby se volilo u nás. A částečně vlastně ano…

Evropany bezpochyby jsme, stejně tak lidmi, savci a obyvateli planety Země… Ale v první řadě jsme (nebo alespoň já) Čechy, Moravany či Slezany. Nebo se potenciální děti pana Pospíšila narodí v první řadě jako Evropané? A až v druhém a třetím sledu budou Čechy a Pospíšily? A v porodnici budou postýlky s cedulkami „Evropan 001“, „Evropan 007“ nebo „Evropan009“?

Prounijní agitace na středních školách? Nevkusné, leč zřejmě efektivní

Za povšimnutí a zdvižený ukazováček (nejsem přece jenom žádný „Topol s gulema“, abych ukazoval jiný prst) stojí zejména ony Pospíšilovy návštěvy středních škol. „Ve školách a školských zařízeních není povolena činnost politických stran a politických hnutí ani jejich propagace,“ píše ve „školském“ zákoně. Nechci Jiřímu křivdit, nicméně dokáži si docela dobře představit, jak „objektivní“ asi bude „osvěta“ a „obhajoba smyslu EU“ z úst k EU bezhlavě nekritického europoslance. A na středních školách? Omlouvám se, ale tohle by pro mě bylo přes čáru u jakéhokoliv aktivního politika – tím spíše u europoslance a předsedy jedné z (zatím) parlamentních stran.

Andrej Babiš a Donald Trump

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Je smutné, když si zkušený novinář vysvětluje úspěchy ANO tím, že máme 40 % Babišů nebo že jde o „pomstu voličů“, a máslo na své hlavě nevidí

Hrdý otec dvou psů? Že jsem tak smělý: vlastní, nebo adoptivní?

A taková třešnička na dortu, kdy Pospíšil reagoval na dotaz, zda jeho aktivita v oblasti týrání zvířat není určitým populismem: „Pro mě je to dlouhodobé a důležité téma, a to říkám i jako hrdý otec dvou psů.“

To pan europoslanec vypráví středoškolákům taky? Zajímalo by mě, zda se podílel i na jejich početí, nebo je má „pouze“ v adopci. Nechci být jízlivý za každou cenu, ale já coby konzervativec mám k původnímu obsahu alespoň některých slov ještě úctu.

 

Názory publikované v této sekci nelze ztotožňovat s postoji redakce Zpravodajství FTV Prima.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama