Radiaci v kosmu bude zkoumat dozimetr českých jaderných fyziků

Na oběžnou dráhu kolem Země byly vyslány 5. července 2019 dvě malé družice s českou účastí. Z ústavu jaderné fyziky AV ČR je dozimetr, který patří družici Socrat-E, jak uvedla Akademie věd České republiky.
Na oběžnou dráhu kolem Země byly vyslány dvě malé družice s českou účastí
Na oběžnou dráhu kolem Země byly vyslány dvě malé družice s českou účastí
http://pixabay.com

reklama

Byla vypuštěna jedna velká ruská meteorologická družice Meteor 2-2 a velký počet malých, takzvaných cubesatů. Dvě z nich měly českou účast. První byl český cubesat připravený ve spolupraci české soukromé firmy a elektrofakulty ČVUT. České přístroje byly také součástí vybavení zmíněného ruského cubesatu Socrat-E.

Zapojování do vesmírných projektů

Cubesaty mají standardní konstrukci, která má přesné rozměry. Využívají se jako přívažky startu klasickým družicím, aby se využila celková nosnost rakety. Primárně je cubesat určen k tomu, aby se univerzity, výzkumné instituce i soukromé společnosti mohly s přijatelnými náklady aktivně zapojit do vesmírných projektů. Do výzkumu se tak kromě velmocí - Ruska, USA, Číny a dalších - mohou aktivněji zapojit i české organizace.

Český dozimetr, který je součástí družice Socrat-E, slouží k tomu, aby ve vesmíru měřil radiaci. „Hlavním účelem je zjistit, jakému nebezpečí jsou vystaveni kosmonauti, kteří by byli na stejné oběžné dráze. Dále se zkoumá, jakým způsobem se mění prostředí v souvislosti se sluneční činností ve vesmíru. "Jestliže se poletí k Marsu nebo budeme dlouhodobě na Měsíci, tak se bude muset počítat s tím, že existuje riziko vysoké sluneční aktivity. Při ní bude i vysoká radiační zátěž. Je tak důležité vědět, kdy takové nebezpečné podmínky vznikají a jak se před nimi chránit,“ řekl vědecký tajemník ÚJF, RNDr. Vladimír Wagner, CSc.

Plány Čechů do budoucna                                              

Specialisté z dozimetrického zařízení se dlouhodobě věnují právě studiu radiační zátěže a jejímu měření. Dlouhodobě například zajišťují dozimetrickou kontrolu českých leteckých posádek. Zároveň dodávají dozimetrické přístroje a spolupracují na dozimetrickém monitorování kosmonautů na vesmírné stanici ISS. Příští rok by k Měsíci měla být vyslána americká kosmická loď Orion. I na ní by mohly být české přístroje. Bude pokračovat i dlouhodobá spolupráce při výzkumu radiace pomocí ruských družic.

Finální příprava družic cubesat
Autor: Výzkumný ústav jaderné fyziky D. V. Skobelcyna Finální příprava družic cubesat

reklama

reklama