Kreditka je levná půjčka pro zodpovědné lidi. Zjistěte, jaké slevy nabízí i na kolik vás vyjde

Při placení v obchodech Češi čím dál víc používají bezkontaktní platební karty. Pokud uvažujete i o kreditce, můžete srovnat nabídky bank přímo tady...
Kreditka je úvěr, dovolit si ji tak může jen ten, kdo má příjem i slušnou rezervu...
Kreditka je úvěr, dovolit si ji tak může jen ten, kdo má příjem i slušnou rezervu...
istockphoto.com

reklama

Platit kartou u pokladny je v dnešní době v podstatě automatický úkon. Pro řadu lidí ani obchodů není problém zaplatit i stokorunový nákup. „Češi si uvědomují benefity bezkontaktních plateb a proto je stále více využívají. Přepočítávání hotovosti na pokladnách se tak již pomalu stává minulostí. Zatímco hotovostní platba může zabrat až několik minut, s bezkontaktní platební kartou svůj nákup uhradíte během několika okamžiků. A je tu ještě jeden bonus, můžete si prostřednictvím karty peníze kdykoli půjčit,“ říká finanční odborník Prima Rádce Zbyněk Laisek.

Rychlý přehled slev i výše úvěru

Na našem webu nabízíme i aktuální srovnání kreditních karet (tedy právě karet, díky nimž si můžete peníze pro aktuální potřebu půjčit od banky) nejen podle poplatků, ale i výše úvěru a nákladů na ně. Přehled zároveň zahrnuje porovnání karet i z hlediska jejich bonusů. Z porovnání automaticky vyplývá, kolik stojí vedení karty měsíčně, jak vysoký je úrok při čerpání úvěru, jak dlouho trvá období, kdy úvěr není zpoplatněn a neběží u něj úroky. Součástí přehledu jsou i informace o výši úvěru a minimální splátce z karty přečerpaných peněz v procentech. Na nabídky bank se můžete podívat v následujícím odkazu:

ONLINE APLIKACE: Srovnání KREDITNÍCH KARET

Dodžujte pravidla, můžete ušetřit

Podle Zbyňka Laiska má používání platebních karet svá jasná pravidla a je třeba dávat si velký pozor na dluhy na kartě či kartách. U některých platí držitel karty úroky hned, jindy může minout takzvané bezúročné období, kdy není dluh zpoplatněn, a následně zaplatit nemalé poplatky za čerpání úvěru. Při dodržení těchto dvou zásad je ale možné z platebních karet čerpat i mnoho výhod v podobě slev. Kreditní karta je navíc jediný úvěr, kdy nemusíte platit úroky, pokud peníze vrátíte včas. Je ale potřeba myslet na to, že po bezúročném období naopak naskakují velmi vysoké poplatky. Pokud však peníze vrátíte včas, bát se nemusíte. Máte možnost nastavit napříkad i inkaso. Bezúročné období trvá od 45 do 55 dnů.

Nevýhody a rizika kreditek, pozor na ně!

Všechno má ale svoje pro a proti, tady uvádíme souhrně nevýhody, které se ke kreditkám vážou:

  • Vysoké úroky, pokud nestihnete vrátit konkrétní částku včas
  • Lákadlo na utrácení – při předávání plastikové karty můžete při nákupech ztratit pocit, že vydáváte peníze a láká vás to nakupovat víc věcí, než potřebujete
  • Matení – lidé mají pocit, že nejde o úvěrový produkt
  • Poplatky (někdy poplatek za kartu a poplatek za vedení kartového účtu, poplatky za výběr z bankomatu)

Kreditní karta je tak levný úvěrový nástroj pro ty, kteří mají pojem o čase, jsou zodpovědní a umějí s kartou pracovat, a naopak velmi drahý pro ty, kteří se takto nechovají.

Bankomaty na ústupu?!

Kartou platí skoro devět z deseti Čechů, celkem je to 88 procent. A podle dat České bankovní asociace popularita plateb kartou v posledních deseti letech výrazně stoupá. Největší podíl bezhotovostních plateb tvoří platby prostřednictvím bezkontaktních karet. Ty k úhradě nákupů používají čtyři z pěti Čechů. Podle Zbyňka Laiska je čím dál vyšší využití platebních karet spojeno i s ústupem vybírání peněz z bankomatů, které banky většinou nějakým způsobem zpoplatňují. „Platební karty Češi rádi navíc využívají i v zahraničí. Kartami nejvíc platí v Rakousku, Německu, Polsku a na Slovensku. Například loni v prosinci v zahraničí prostřednictvím karet utratili přes miliardu korun. Zvyšuje se i trend, kdy se lidé nebojí kartou platit v internetových obchodech. Mezi e-shopy jednoznačně vítězí ty britské, v nichž Češi ročně utratí skoro 400 milionů korun,“ uzavírá Laisek.

ONLINE APLIKACE: Srovnání KREDITNÍCH KARET

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na našem Facebooku. Přidejte si nás zde.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!