Léto jinak: Plavci s tělesným handicapem trénují ve Strakonicích

Protože si myslíme, že nejlepší výpověď můžou dát jen sami hlavní aktéři pobytu, požádali jsme dvě plavkyně-vozíčkářky, aby se pokusily vystihnout týdenní pobyt na Plaveckém létě ve Strakonicích.
Kontakt bB - Obrázek 4
Kontakt bB - Obrázek 4
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jitka Burianová se plavání věnuje od roku 2003 nejprve v Praze, nyní v Českých Budějovicích. S KONTAKTEM bB se poprvé potkala v rehabilitačním ústavu v Kladrubech a byla to láska na první pohled. V běžném životě vystudovala VŠ přírodovědného směru, procestovala pár zemí a ve dvou delší dobu pobyla. Zjistila tam, že se u nás nemáme vlastně tak špatně. Kromě bazénu tráví ráda čas venku v přírodě, třeba na kole.

Zuzka Přibilová s KONTAKTEM bB plave od roku 2003, kdy ji v Kladrubech do vody hodil Jan Nevrkla. Když není v bazénu, sedí v pražské kanceláři jedné stavební firmy, tráví čas s kamarády nebo hraje florbal.

 

Jaká je tvoje vzpomínka na první Strakonice?

Jitka: Obrovský pokoj se dvaatřiceti lůžky, kde se tehdy přespávalo. Tento pokoj prošel rekonstrukcí, místo něj máme tři pokoje pro pět až sedm lidí, a tak tento kolorit hromadného sdílení patří k minulosti. A pak taky sluníčko a doprovodný program někde vzadu na hřišti.

Zuzka: Bylo to, myslím, v roce 2004 a vzpomínám si na dřevěné palandy na pokoji pro 12 lidí. A obrovské horko, chodili jsme se vždycky cestou na obědy chladit na místní zimní stadion.

 

S čím si spojuješ letošní Strakonice?

Jitka: S letoškem si spojuji trochu chladnější počasí v druhé půlce týdne, boj o sprchy, zvláštní zařízení nazvané podvodní kamera GoPro, taneční choreografii na španělské téma, rozcvičku před plaváním a plavání v teplé vodě (a to nepříjemné vylézání z vody na chladný vzduch).

Zuzka: Letos si vybavím, jak plavu znak, koukám do těch obrovských ocelově šedivých mraků a cítím chladný severák vždycky, když vytáhnu ruku z vody. Jak se těším do spacáku, ta únava, která s sebou vždycky zároveň nese dobrou zábavu.

 

Proč jedeš raději do Strakonic než někam jinam?

Jitka: Těžko popsat pár slovy. Strakonice mají zvláštní atmosféru, ať už je to samotné plavání, tak i lidi kolem, kytara Josefa Duška, závěrečný večírek, závody, stoleček před naším ubytováním – místo, které přímo vybízelo lidi k zastavení a popovídání. Cesta na obědy a zpět, večery a spousta dalších a dalších zážitků. Jinde se to těžko zažije.

Zuzka: Týdny ve Strakonicích jsou prostě jedinečné, ničím nenahraditelné a jen těžko se popisují někomu, kdo je nikdy neprožil. Když si beru dovolenou v práci, říkám, že jedu na plavecké soustředění, ale není to tak úplně pravda. V bazénu sice strávíme spoustu času, ale jen o plavání to zdaleka není. Každý rok, když v neděli parkuju před areálem strakonického bazénu, automaticky vypínám hlavu a zapomínám na všechno, co se děje v Praze. Přestože fyzicky je to týden náročný až dost, je to ten nejlepší relax na světě.

 

Proč by měl jet člověk poprvé do Strakonic?

Jitka: Protože je to něco, na co dlouho nezapomene. Je to intenzivní týden, kdy bude člověk fyzicky unavený, ale přitom ho to všechno pozitivně nabije a potom bude dlouho na všechno vzpomínat. A další rok bude chtít velmi pravděpodobně jet zase.

Zuzka: Protože až z nich bude poprvé odjíždět, bude tušit, že nic podobného dlouho nezažije. Bude unavený, v závislosti na počasí bude pravděpodobně buď překrásně spálený, anebo promrzlý bez jediného suchého ručníku. Zároveň bude odjíždět s pocitem, že je super občas tak trochu překonat sám sebe a třeba se jít koupat ve 12 stupních, protože oběd pak chutná o to líp. A vůbec, alespoň mně pak připadá všechno tak nějak opravdovější.

Pro KONTAKT bB Jitka Burianová a Zuzka Přibilová

KONTAKT bB jedním dechem

• Unikátní projekt plavání tělesně postižených

• 300 lidí s tělesným postižením zapojených každoročně do programu

• Plave se ve střediscích Praha, Brno, Karlovy Vary, České Budějovice

• Díky školicímu programu KONTAKTU bB plavou tělesně postižení i v dalších osmi místech v ČR

• 1000 plavců s tělesným postižením se naučilo plavat díky metodické řadě Kovář–Nevrkla vytvořené zakladateli programu

• V letech 1995–2012 získali plavci vzešlí z programu KONTAKT na Letních paralympijských hrách, mistrovstvích světa a mistrovstvích Evropy 80 medailí

• Tři zlaté medaile Martina Kováře v Aténách 2004 jsou historicky největším úspěchem českého sportovce na Letních paralympijských hrách

• 52 plavců s tělesným handicapem na prvním ze tří týdnů Plaveckého léta KONTAKTU bB ve Strakonicích

• 32 dobrovolníků a pracovníků je doprovázelo na souši i ve vodě

• 8 plaveckých tréninků vyvrcholilo pátečními plaveckými závody Strakonice Cup

 

Kde se o KONTAKTU bB dozvíte více?

Na webových stránkách nebo na Facebooku

 

Odkazy:

Web: http://www.kontaktbb.cz/index.php

Facebook: https://www.facebook.com/pages/KONTAKT-bB/413436545147

Reklama
Reklama