Princ a Večernice. To je Libuše Šafránková, Vladimír Menšík a zpovykané princátko

Legenda mezi režiséry Václav Vorlíček a druhá legenda, tentokrát mezi scenáristy, Jiří Brdečka, vám za účasti skvělých herců zaručí, že si večer užijete přímo královsky. S klasickou českou pohádkou. V neděli 29. prosince ve 20.15 se na vás totiž na Primě chystá pohádka Princ a Večernice.
Princ a Večernice
Princ a Večernice

reklama

Osamělý král (Vladimír Menšík) má jen šaška Kacafírka (František Filipovský) a čtyři své děti – prince Velena a tři princezny, Helenku, Elenku a Lenku. Ti zatím tráví čas hrami a vzájemným škádlením, všechno se má ale brzy změnit. Jednoho večera, když král odcestuje, se začnou dít podivné věci. Velenovi, který dostal své sestřičky v otcově nepřítomnosti na starost, se zjeví krásná Večernice (Libuše Šafránková) a on se do ní okamžitě zamiluje.

Princ a Večernice - upoutávka
Princ a Večernice - upoutávka

Večernice mu na jeho žádost pošle pro sestry tři ženichy – Větrníka, Měsíčníka a Slunečníka, kteří si hned nevěsty odnesou. Velen však není s to uhlídat Večernici – na ni si totiž dělá zálusk i strašlivý čaroděj Mrakomor (Radoslav Brzobohatý). Když se král vrátí, je z „vdavek“ sester malér a princ Velen odjíždí najít svou vyvolenou i sestry. Jenže pro zpovykané princátko nebude cesta světem přes hory a doly nic jednoduchého. Navíc si ho ještě jeho švagři rozhodnout prozkoušet. Nejtěžší pro něj ale nakonec nebudou jejich úkoly, ale souboj s Mrakomorem. Jinak totiž svoji krásnou Večernici nikdy nezíská.

Princ a Večernice 3 Foto:

Navždy jen Velen

Slovenského herce Juraje Ďurdiaka, který si v pohádce zahrál prince Velena, z mnoha dalších snímků neznáme. Jeho kariéra byla sice v sedmdesátých letech na rozjezdu, točil snímky v Maďarsku a Německu, ve kterých hrál velké role. On se ale rozhodl vrátit zpět na Slovensko, kde už v herecké kariéře v podstatě nepokračoval. K herectví jako takovému se už nikdy nevrátil, ale vystudoval nakonec operní zpěv a byl ředitelem několika bratislavských divadel.

Princ a Večernice 2
Princ a Večernice 2

 

Zajímavosti

  • Oldřich Táborský (Větrník) byl nadabován, stejně jako v některých jiných filmech jeho baletní kolega Vlastimil Harapes, hercem Miroslavem Moravcem.
  • Souboj Velena (Juraj Durdiak) s Mrakomorem (Radoslav Brzobohatý) byl natáčen na Troskách v Českém ráji.
  • Ve scéně, kdy princezny spadnou do rybníka, nikdo nezkoumal, jaké je tam dno – a to bylo zanesené bahnem, do kterého se hned začaly bořit, a navíc velmi zapáchalo. Herci se pak tohoto zápachu nemohli zbavit.
  • Pohádka se točila v ateliérech i na mnoha jiných místech, mj. na zámcích Ploskovice a Hrádek u Nechanic, a zlý Mrakomor sídlil na zřícenině hradu Krakovec u Rakovníka. Tzv. měsíční krajina se natáčela v okolí Mostu a další záběry ve skalním městě v Adršpachu. Několik dalších záběrů se natáčelo v Českém ráji, konkrétně na Kopicově statku.

Navštivte místa, kde se natáčelo

Pohádka Princ a Večernice se točila hned na několika krásných místech v naší kotlině.

  • Zámek, kde žije princ Velen se sestrami a otcem jsou Ploskovice nedaleko Litoměřic
  • Zámek, kde žije Večernice, „sehrál“ Hrádek u Nechanic
  • Pamatujete, jak si svého budoucího švagra Velena v přestrojení „proklepli“ Slunečník, Večerník a Měsíčník? Zavzpomínat můžete na Kopicově statku v Českém ráji, kde se scény natáčely
  • A samozřejmě nemůžeme opomenout hrad Krakovec, kde se odehrává závěrečný souboj mezi Velenem a čarodějem Mrakomorem

Pohádku Princ a Večernice vysíláme v neděli 29. prosince ve 20.15 na Primě.

Zkraťte si čekání na pohádku a přehrajte si jinou v našem pohádkovém archivu na iPrima.cz:

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama