Lidé pálí odpadky, ohrožují sebe i okolí. Co do kotle nepatří?

Nepříjemný zápach linoucí se z komínů některých domů? Je jasné, že majitelé přitápí něčím, co do kotle rozhodně nepatří...
V zimě je ovzduší na vesnici mnohdy horší, než v průmyslových oblastech
V zimě je ovzduší na vesnici mnohdy horší, než v průmyslových oblastech
thinkstock.com

reklama

Jednání, které si ani nemusí lidé uvědomovat. Hodí do kotle barevné letáky nebo kus starého nábytku - v podstatě papír nebo dřevo, myslí si. Přitom ohrožují zdraví nejen své, ale i sousedů. Látky, které z pálení odpadu unikají do ovzduší, jsou toxické a můžou způsobit nejen nepříjemné dýchací či srdeční potíže, ale i rakovinu. Pálení komunálního odpadu je navíc zákázáno zákonem. Podobný problém se sousedy řeší pravidelně i naše čtenářka. "Mám docela problematické sousedy, kteří pálí komunální odpad a PET lahve. Bydlíme ve větší vesnici. Všem, kteří bydlí v rodinných domech, se chystám poslat doporučený dopis, aby přestali nadále spalovat nebezpečný odpad," popsala ve svém dotazu a ptala se, co může dělat, aby přestali.

DOPORUČUJEME
>>> Chcete ušetřit za energie? Najděte si nejvýhodnějšího dodavatele elektřiny a/nebo plynu. Srovnání cen energií s možností sjednání online na Prima Rádci
>>> Potřebujete poradit, jak ušetřit, jak nastavit smlouvu či distribuční sazbu? Máte-li jakoukoliv otázku z oblasti energií, zeptejte se odborníků Prima Rádce, kteří vám zdarma poradí. Ptát se můžete zde.

Zákaz pálení odpadků

"Každý vlastník je povinen zdržet se všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek souseda v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku. Pokud tedy sousedi pálí odpad a kouř vás do značné míry obtěžuje, počínají si sousedi protiprávně," uvedl k jejímu dotazu akvokát Viktor Fojt. Jenže bojovat s takovými sousedy je běh na dlouhou trať. Pokud nepomůže přímo osobní domluva, lze se podle Viktora Fojta obrátit na soud či obecní úřad obce s rozšířenou působností, nebo na Českou inspekci životního prostředí, aby zkontrolovaly, jestli spalováním odpadu nedochází k porušení zákona o ochraně ovzduší. Tyto instituce můžou uložit pokutu. V současné době ale nemůžou úředníci kontrolovat domácnosti, čím topí, jen tak, tuto pravomoc pravděpodobně získají až v lednu 2017.

Reportáž - Kontroly, čím lidé topí

Lidé načerno pálí odpad, úřady jsou bezmocné. Bude líp? REPORTÁŽ

Co do kotle nepatří?

Vytápění tuhými palivy je nejrozšířenější variantou vytápění rodinného domu. V domácích kotelnách je snadné spálit v podstatě cokoliv, nicméně možnost pálit odpad neznamená, že to je v pořádku. Domácí kotle na takové spalování nejsou konstruovány. Leckde na venkově je čistota ovzduší v zimě stejná nebo i horší, než v průmyslových oblastech. Na jedy v ovzduší jsou citlivější především děti, těhotné ženy, senioři a lidé trpící astmatickým či jiným respiračním onemocněním. Do kotle ani do kamen rozhodně nepatří následující odpady:

Plasty

Pálením plastů vzniká velké množství dioxinů. Z hořícího polystyrenu uniká také mimo jiné jedovatý styren. Spalováním polypropylenu, polyetylenu či PET láhví podporujete vznik polyaromatických uhlovodíků.

Vlhké dřevo, starý nábytek

Není dřevo jako dřevo. Nespalujte chemicky ošetřené (impregnované) ani průmyslové dřevo, staré palety či dřevotřískový nebo lakovaný nábytek. Jeho pálením vyprodukujete asi 50 - 500 krát více dioxinů, než při topení suchým palivovým dřívím.

Zbytky z kuchyně

Místo do kotle patří zbytky z kuchyně, listí či tráva do kompostu, případně bioodpadu nebo do směsného odpadu.

Lednici nenechávejte dlouho otevřenou a potraviny v ní skladujte efektivně

Úsporná kuchyně: Tipy, jak skladovat potraviny i šetřit za energii

Letáky a časopisy

Při spalování barevných letáků a časopisů se do ovzduší můžou uvolnit těžké kovy z barev. Ty způsobují vrozené vady a rakovinu. Pokud pro ně nenajdete jiné využití (například časopisy odnést do čekárny lékaře nebo domova důchodců či zkusit moderní pletení z papíru, kde jsou základní surovinou právě třeba reklamní letáky), odnášejte je do kontejnerů na papír.

Hotovo, teď ještě popřemýšlejte o tom, jak věnec dozdobit. My jsme zkusili stužku, vhodné jsou ale třeba i přírodní materiály.

Adventní věnec z novin či letáků skoro nic nestojí. Takhle si ho upletete...

Tetrapak

Není to jen papír, ale jedná se o šestivrstvý obal z papíru, hliníku a plastu. Pálením v ohni se můžou uvolňovat těžké kovy a chlororganické látky.

Nebezpečné odpady

Staré baterie, barvy a léky jsou opravdu velmi nebezpečné odpady. Místo do kotle se musí vyhazovat do sběru nebezpečného odpadu, který zajišťuje každá obec či město.

Pneumatiky

I kousky nařezaných pneumatik jsou lidé schopni hodit do kotle. Jenže jejich spalováním se do ovzduší dostávají hodně jedovaté látky.

Přechodem k levnějšímu dodavateli můžete ušetřit

Neuvěřitelné rozdíly v cenách energií: O kolik míň můžete platit vy?

Čím a jak topit?

Při topení byste měli používat pouze předepsané palivo. Tím je hlavně uhlí nebo čisté suché dřevo (v nejrůznějším zpracování), případně suché rostlinné materiály. Pálíte-li vlastní dřevo, dbejte na to, aby bylo pořádně vyschlé. S jeho vlhkostí klesá výhřevnost a rostou emise škodlivin. Dřevo dostatečně vyschne během dvou let. Kotel byste si měli nechat pravidelně seřídit, stejně tak každoročně pozvěte kominíka. 

Reportáž - Kontrola komínů

Aby u vás nehořelo... Nejvyšší čas zkontrolovat komín REPORTÁŽ

5 tipů z Hnutí DUHA, co s odpadem...

  1. Nejlépe je odpad nevytvářet, myslete na to již při nákupu. Omezte spotřebu zboží na jedno použití a ujistěte se, že to, co kupujete, lze opravit, znovu naplnit či jinak využít.
  2. Snižujte množství odpadu. Darujte nepotřebné ošacení, hračky či nábytek příbuzným, přátelům nebo na charitu.
  3. Máte-li zahradu, biologické odpady dávejte do kompostu. Získáte tak živiny pro půdu, snížíte množství odpadu a s ním spojené poplatky za jeho likvidaci. Ušetříte i tím, že si nebudete muset kupovat zeminu v zahradnictví pro svou zahradu. Do kompostu dávejte i rostlinný odpad z kuchyně. Doplní ho o výživné látky.
  4. Snažte se odpad třídit. Základ je třídení na papír, sklo a plast, zřejmě v blízkosti vašeho domova najdete i kontejner na kartony. Třídit lze i kovy, hliník nebo textil. Papír nebo třeba železo můžete ještě zpeněžit ve výkupu sběrných surovin.
  5. Popel z kamen, pokud jste pálili něco jiného než čisté suché dřevo, může obsahovat poměrně hodně toxických látek. Nepoužívejte ho už dále na zahradě.

 

ÚSPORNÁ DOMÁCNOST snadno a rychle: A tady ještě spousta tipů včetně online seriálu o úsporách energií:

Seriál o financích - 10. díl - titulní fotka Foto:

SPECIÁL o energiích u vás doma

- praktické rady a tipy na úspory

- vše o změně dodavatele

- hraný on-line seriál

 

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sledujte Zprávy FTV Prima každý den v 18.55 hodin nebo na Prima Play - Zprávy.

Využity informace z: http://www.hnutiduha.cz/obce/paleni-odpadu-v-domacnostech

reklama

reklama