Obědy zdarma u nás nebudou pro všechny. Jak je tomu v zahraničí

„Já vám to říkám, že my jsme nesouhlasili s tím, aby to bylo zaměřeno pouze na děti, jejichž rodiče jsou na dávkách v hmotné nouzi. My tvrdíme, že ten okruh příjemců musí být daleko širší,“ uvedl Martin Klika za ČSSD, náměstek ústeckého hejtmana, který podporoval původní návrh plošných obědů od první místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřiny Valachové.
Oponoval premiér Andrej Babiš: „Přemýšleli jsme, jak to udělat, aby to nebylo byrokratické, a vyšlo nám to tak, že by se to mělo týkat rodin, které berou přídavky na děti.“
Nakonec obě strany koncem minulého týdne našly kompromis a zdarma najíst by se mělo asi 170 tisíc dětí - a to jen ty, které chodí do škol veřejných.
Současný stav
V současnosti stojí obědy pro české děti v průměru 24 korun. Rodiny hradí pouze náklady na potraviny. Mzdy zaměstnanců jsou hrazeny ze státního rozpočtu. V České republice je asi 9 tisíc školních jídelen a na jídlo do nich chodí až 75 % žáků.
Obědy zdarma v České republice dostávají děti z chudých rodin díky dvěma programům, které u nás fungují. Jedním z nich je program Ministerstva práce a sociálních věcí, který financuje Fond evropské pomoci nejchudším osobám. Druhý zavedla bývalá ministryně školství Kateřina Valachová. Financuje ho právě ministerstvo a každý rok tak pro děti ze sociálně slabých rodin uvolní až 30 milionů korun.
Oba programy se setkaly s kladnými výsledky. Podle výzkumu agentury Median totiž bezplatné obědy zvýšily docházku dětí z rodin, které si placení obědů ve škole nemohly předtím dovolit.
Obědy ve školách zdarma fungují ve Finsku a Švédsku už desítky let
V některých zemích v Evropě i ve světě je bezplatná strava pro děti dlouhodobě zavedena.
Vůbec největší program na bezplatné obědy ve školách má Indie. Stát platí obědy dětem mezi 6 a 14 lety, kterých je v Indii 120 miliónů. V Brazílii na obědy zdarma chodí celkem 45 miliónů školáků ve věku od 6 do 18 let.
V Evropě je systém obědů zdarma zaveden pouze ve dvou zemích, a to ve Švédsku a Finsku. Finové program zavedli už v roce 1948 a nárok na ně mají všechny děti od předškolního věku až po maturitní ročníky. Švédsko platí obědy školákům od 7 do minimálně 16 let. Program tam funguje už od roku 1973. Obědy servírují, jak už je ve Švédsku zvykem, formou švédských stolů.
Letos v září se připojí i Slovensko. Nárok na bezplatné stravování přes poledne budou mít všechny děti na základních školách. Slovensko to bude ročně stát až 120 milionů eur pro 513 slovenských dětí. Obědy plně hradí i Skotsko a Anglie, ale pouze dětem do věku 7 let.
Ve zbytku Evropy se státy snaží pomoci alespoň sociálně slabým rodinám. Tyto programy se ale setkávají často s nepřízní jak dětí, tak rodičů z těchto rodin. Je totiž nutné zajistit anonymitu žáka, který má obědy zadarmo, aby si ho spolužáci kvůli tomu nezačali dobírat nebo dokonce šikanovat. Ze strachu pak některé děti na obědy zdarma nechodí.