Mayová má v Bruselu poslední pokus. Labouristé možná navrhnou druhé referendum o brexitu

Dnes se britská premiérka snaží o nemožné, nabízí ústupky jen kvůli dohodě. Bez ní může dojít k „povstání“ uvnitř vlády. Odklad brexitu třeba o tři měsíce, o čemž nyní zřejmě Mayová také přemýšlí a jedná, je ale pro diplomaty v EU nesmyslný, stejně jako když bude premiérka mluvit o šťastnějším životě Britů po brexitu.
Mayová v parlamentu foto youtube euronews
Mayová v parlamentu foto youtube euronews

Hlavně když i v britské televizi běží reportáž o matce, která roní slzy nad tím, že nebude za chvíli moci sehnat léky pro svoji těžce nemocnou dceru. Článků o problémech s brexitem a léky najdete v britských médiích mnoho (viz).

Na druhé straně Mayové ztěžují situaci s brexitem i ministři vlastní strany. Dnes britský tisk píše, že se další toryové hodlají vzdát svých ministerských postů, když ministerská předsedkyně v Bruselu při jednáních neuspěje. „Všichni jsme se shodli, že nemůžeme být součástí vlády, která dovolí, aby Británie odešla z Evropské unie bez dohody," cituje list Guadian ministryni digitalizace Margot Jamesovou a píše se, že i další ministři chtějí v tom případě z vlády odejít.

Mayová již nemá příliš na vybranou, neboť labouristická poslankyně Yvette Cooperová a bývalý konzervativní ministr Oliver Letwin přišli s návrhem zákona, podle něhož by Mayová měla požádat Brusel o odložení data brexitu. Ta ovšem včera na tiskové konferenci v egyptském Šarm aš-Šajchu dala na vědomí, že jakékoli oddalování „není racionálním řešením“.

Situaci se snaží pro konzervativce zachránit ještě dva konzervativní poslanci Andrew Percy a Simon Hart, kteří navrhují dodatek, jenž nabízí odklad brexitu do 23. května, pokud dohoda nebude schválena do 13. března. Tímto by aktivita navíc zůstala na straně vlády a konzervativní strany proti radikálnějšímu návrhu Cooperové a Letwina, zmiňujících se o hlasování podle svědomí a nikoli podle stranické příslušnosti.

Z toho všeho je vidět, že odklad brexitu nabírá u většiny britských politiků na síle a tudíž s tím Mayová při dnešních jednáních v Bruselu musí kalkulovat, i když to „nepovažuje za racionální řešení“.

Do třetice existuje návrh labouristů, a to aby Británie po brexitu zůstala natrvalo členem celní unie s EU. Pokud zítra tento návrh v dolní komoře neprojde, hodlá Jeremy Corbyn navrhnout hlasování o druhém referendu o brexitu. Toto stanovisko a výzvu pro hlasování o druhém referendu dnes potvrdil labouristický stínový ministr pro brexit Keir Starmer. Situace ale není zcela tak jasná, zda by plán labouristů měl přesně takto proběhnout, neboť u nich samotných panuje nejednota, což Starmer připustil: „Jsem si dobře vědom rozdílných názorů v naší vlastní straně a v parlamentu, co týká řešení brexitu.“

Dnešek je v britském parlamentu hodně bouřlivý a zajímavý.

O tom, jak důležité je pro Brity dnešní jednání Mayové v Dolmí sněmovně, svědčí online reportáže (viz BBC nebo Guardian) o dnešních rozhovorech včetně uvádění názorů a reakcí dalších politiků. Např. z Guardianu: Mayová zaúkolovala  britského ministra zahraničí Borise Johnsona, aby napsal svým kolegům v EU, aby přišli s návrhem zajišťujícího práva Britů v EU pro případ, že nedojde k dohodě o brexitu.

Mirko Radušević

reklama