Mrtvola za každými dveřmi aneb Čtyři vraždy stačí, drahoušku

Česká crazy komedie Čtyři vraždy stačí, drahoušku! určitě patří do filmové síně slávy. Naivní učitel se připlete do souboje dvou mafiánských gangů. Ve hře je šek na milion dolarů. Legendární snímek je nacpaný hereckými esy tehdejšího českého showbyznysu. A nejznámější hláška? My jsme všichni Gogo!
Čtyři vraždy stačí, drahoušku 5
Čtyři vraždy stačí, drahoušku 5
archiv: Filmové studio Barrandov

reklama

Byl pan Nikdo, který usiloval o přízeň protřelé sexy redaktorky Sabriny (Jiřina Bohdalová), jež ho však ostentativně přehlížela. Doslova přes noc se ale z uťápnutého učitele George Camela (Lubomír Lipský) stává eso a obávaný vrah. A stačilo málo. Jednoho dne otevřel dveře a spadla na něj mrtvola.

Byl to doktor, kterého otrávili zločinci kvůli šeku na milion dolarů. Jenže všichni včetně policie si myslí, že vraždu má na svědomí právě nesmělý učitel. Ačkoliv Camel nechápe dobře proč, ocitá se přímo ve středu války dvou zločineckých gangů. Jedné šéfuje mladičká Kate Draxlová (Iva Janžurová), druhé José Domingo (Otto Lackovič). Oba gangy chtějí dostat zmizelý šek. A domnívají se, že George Camel ho má.

Záběry z filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku
Autor: archiv: Filmové studio Barrandov Záběry z filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku

Okolo učitele Camela se doslova kupí mrtvoly, což je o to směšnější, že bydlí v pronajatém pokoji a jeho bytnou není nikdo jiný než afektovaná madam Harringtonová (Marie Rosůlková). Do malého bytu tak nakráčí tu parta ze San Dominga, tu banda z Michiganu. Někdy obě najednou a to pak není o mrtvoly nouze. Policisté, kteří mají za povinnost všechny vraždy vyšetřit, nevědí, kde jim hlava stojí. No a dříve odstrkovaný Camel se dostává na výsluní. Je v hledáčku policie, všemožných padouchů, vzhlíží k němu i zbožňovaná Sabrina. Šílený hon za šekem končí dokonalou střílečkou v autogarážích. Kdo nakonec získá šek? A jak to dopadne s Camelem a Sabrinou? Mrkněte na to!

Záběry z filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku
Autor: archiv: Filmové studio Barrandov Záběry z filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku

Nejlepší scény?

1. My všichni jsme Gogo! Nestárnoucí hláška ze scény, kdy George Camel očekává pána jménem Gogo (Josef Hlinomaz) a dá to na srozuměnou své bytné. Ta se pak každého příchozího táže, zda je pan Gogo. Když přichází asi desátý gangster (Jaroslav Moučka) a procedí „My jsme všichni Gogo“, uzavře to paní Harringtonová větou: „Netušila jsem, že je to tak běžné příjmení.“

2. Pěnová bitka ve vaně. Iva Janžurová alias banditka Kate Draxlová se ve filmu často přestrojuje za muže. V jedné scéně se ocitá ve vaně plné bublinkové pěny, kde se utká na pěsti s novinářkou Sabrinou. Lubomír Lipský vzpomínal, jak to bylo rozkošné a že při natáčení šmíroval. Po skončení scény spontánně skandoval „Opakovat!“ Bohdalka s Janžurkou ho pak prý vyhodily.

3. Přestřelka v garážích. Všichni gangsteři mají nabito, pálí hlava nehlava, létají zuby. Jedná se o opravdu dobrou akční scénku, v drsné industriální scenérii. Psal se rok 1970 a akční filmy byly teprve v plenkách. Přesto je tu akce na 1.

4. Dej fem ten fek, fem fek. V překladu: „Dej sem ten šek, sem řek.“ Gangster v podání Josefa Kemra přijde o zuby poté, co mu George Camel na radu Sabriny vlepí facku. Celý film pak moc roztomile šišlá a hledá nové zuby!

Odkaz Oldřicha Lipského
Kdo chce, může si dělat pořadí, kterou z nesmrtelných komedií Oldřicha Lipského má nejraději. Pravdou zůstává, že Lipský byl velmistr smíchu a dokázal točit chytré filmy pro zasmání i v dobách tuhé normalizace bez toho, aby se podbízel režimu. Děkujeme, pane režisére!!!

Záběry z filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku
Autor: archiv: Filmové studio Barrandov Záběry z filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku
Záběry z filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku
Autor: archiv: Filmové studio Barrandov Záběry z filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku

Ještě pár info o filmu Čtyři vraždy stačí drahoušku:

1. Komedie Čtyři vraždy stačí, drahoušku! využívá k vypointování některých scén skvělé kresby českého komiksového mága Káji Saudka. Podobně jako o pět let starší komedie Václava Vorlíčka Kdo chce zabít Jessii.

2. Při natáčení si herci asi užívali skvělou zábavu. Důkazem může být vzpomínka Lubomíra Lipského, jehož postava v jedné scéně skončí po flámu v posteli s filmovou Peggy (Stellou Zázvorkovou). Aby byli opravdu uvolnění, pomohli si herci lahví becherovky. Panu režisérovi se ale jejich „uvolněnost“ moc nelíbila. Nechal herce vystřízlivět a pak museli natočit úplně celou scénu znovu.

3. Scénář k filmu napsali Oldřich Lipský se scenáristou Macourkem podle detektivního příběhu jugoslávského spisovatele Nenada Brixiho Mrtvým vstup zakázán. Příběhu se ale drželi jen dost volně. Původní kniha není komedie, natož parodie. Autor byl tedy po premiéře dost šokován. Jeho názor se změnil až poté, co viděl nadšené přijetí publikem.

4. Ve filmu jsou obsazena také velká jména tehdejšího filmu a divadla. I když jde o vedlejší role, co postava, to velká hvězda! František Filipovský jako detektiv s italskými předky, Jan Libíček a Karel Effa jako policajti, František Peterka, Jaroslav Moučka, Lubomír Kostelka jako gangsteři, Zdeněk Řehoř jako psychiatr, Antonín Jedlička jako barman atd.

5. Až film dokoukáte, zkuste si zamíchat svůj vlastní Hu hu koktejl!

Režie: Oldřich Lipský
Scénář: Miloš Macourek, Oldřich Lipský
Kamera: Jiří Tarantík
Hudba: Vlastimil Hála
Hrají: Lubomír Lipský st., Jiřina Bohdalová, Iva Janžurová, Marie Rosůlková, František Filipovský, Jan Libíček, Josef Hlinomaz, Karel Effa, Lubomír Kostelka, Vlastimil Hašek, Stella Zázvorková
Rok uvedení: 1970

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!