MS po prvním víkendu: Rusové neukázali všechno, co umí. Využijí Češi jejich prozatímní lehkomyslnosti?

V pátek se rozjela mašinérie zápasů hokejového mistrovství světa v Bratislavě a Košicích. Od prvních zápasů bylo zřejmé, že nás čeká tradiční fanouškovská euforie, která je vždy spojená se šampionáty v České republice a na Slovensku. I borci ostřílení roky v NHL přiznávají, že atmosféra v nich vyvolává pocit mrazení. První hrací dny ukázaly sílu favoritů a dnešní zápasy pravděpodobně o síle jednotlivých výběrů prozradí ještě více.
Radost hráčů z gólu na MS v Bratislavě
Radost hráčů z gólu na MS v Bratislavě
Instagram/narodnitym
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Podle bookmakerů sázkových kanceláří i hokejové veřejnosti se před začátkem turnaje mluvilo o Rusech jako o hlavním favoritovi na celkové vítězství. Rusové poskládali opravdu silné mužstvo. Překvapivý vývoj vyřazovacích bojů v NHL jim na soupisku přihrál hvězdné útočné duo Ovečkin – Malkin a do brankoviště umožnil vzít pravděpodobně to nejlepší, co má ruská brankářská škola k dispozici. Na každém postu ruské sestavy najdete hvězdu. Důkazem toho, že tým sborné je v plné síle, může být dříve nevídaná věc – hvězdný Ilja Kovalčuk nastupuje až ve čtvrtém útoku.

Český tým zanechal v prvních dvou zápasech skvělý dojem a nechal připomenout tažení za medailí na šampionátu v roce 2012, konaném taktéž na Slovensku. Tehdy skvěle hrající Češi narazili až v semifinále na domácí tým a prohráli 1:3. Rozdíl mezi tím, jaký v prvních dvou zápasech zanechal český a ruský tým, bylo možné spatřit v mentální připravenosti. Soupiska nadupaná hvězdnými jmény není vše. Rusové sice výsledkově zápasy s přehledem ovládli, z jejich hry však nebyla cítit lehkost a radost.

 

 

Rusové nejdříve zvládli vstup do turnaje výhrou nad Norskem 5:2 a dva dny nato si poradili také s Rakušany poměrem 5:0. Český tým si poradil v pátek s obhájci titulu - Švédy a suvréně přehrál také Norsko výsledkem 7:2. Právě způsob, jakým Češi své soky porazili, a jak dokázali v některých pasážích kontrolovat hru nad silnými Švédy, dává oprávněně českým fanouškům naději, že tým dojde daleko. Naše hra byla rychlá, agresivní a po dlouhých letech také konečně přímočará. Vzpomeňte si, po kolika letech jste ve vaší hospůdce neslyšeli povzdechy „My při té přesilovce ani nevystřelíme!“ 

Na týmu bylo vidět, jak ho strhla téměř domácí atmosféra.

Při pohledu na zápasy Ruska mohl mít divák pocit přesně opačný. Ledabylé přihrávky, setrvačný pohyb a lehkomyslné zakončení rozhodně nebyly reklamou na hokej. Právě přístup hvězd může být rozhodující ve chvílích, kdy půjde do tuhého. Rusové svůj úkol splnili, to sice ano, získali šest bodů s jasným skóre - ale svou skutečnou sílu zatím neukázali. Právě to by mohla být jejich slabina. Každý, kdo hrál kolektivní sport, ví, jak může být těžké kolektiv vytrhnout z letargie. Je jasné, že proti českému týmu nastoupí úplně jiní Rusové. Nicméně pokud se po dnešním zápase Rusové vrátí nastavením mysli do současného stavu a dohrají takto všechny zápasy se slabšími celky ve skupině, může se jim to ve čtvrtfinále vymstít – to bychom ale předbíhali. Je dost možné, že nám sborná ukáže svou sílu dnes v 16:15.

Kdo dále potvrdil roli favorita?

Los obou skupin v Bratislavě i Košicích nám umožnil sledovat utkání favoritů hned v prvních dnech. Díky tomu se můžeme podívat na to, jaký tým zatím plní svou roli favoritů. Před šampionátem se kromě Ruska skloňoval v aspiraci na celkové vítězství také tým Švédska a Kanady. Oba týmy klopýtly. Švédi nestačili na Českou republiku, Kanada prohrála s mladým týmem Finska. Mimochodem právě Finsko je možná zatím největším překvapením turnaje. Z proher Kanady a Švédska nelze dělat žádný dramatický závěr, protože můžeme očekávat, že týmy nabité hráči z NHL si budou postupně zvykat a vše si bude „sedat“.

Finové však přivezli na Slovensko nezvykle nezkušený tým. Na soupisce najdeme pouze dva hráče z NHL, zato osmnáct hráčů bude na mistrovství světa startovat poprvé v kariéře. Obavy z nezkušenosti však Finové zvládli rozptýlit. V prvním utkání porazili Kanadu, ve druhém si poradili s domácím Slovenskem. Supertalent Kakko (18 let) navíc vévodí tabulce střelců s pěti zásahy. S Finy se tak musí počítat.

Zajímavá jména nabízí také soupiska Spojených států. USA překvapivě v úvodním utkání padly se Slovenskem 1:4, nicméně výběr nebude slabší než v minulých letech. Patrick Kane, Jack Eichel, J. van Riemsdyk a další jsou příslibem, že útočná síla Američanů v průběhu turnaje bude gradovat.

Další těžké testy národní týmy čekají už dnes. Češi se utkají s Rusy, domácí Slovensko poměří síly s Kanadou a Finsko čeká souboj s USA. Předvedené výkony nám můžou napovědět, jak si hvězdné kádry dokáží poradit s týmovostí těch, kteří před turnajem nebyli za největší favority.

Reklama
Reklama