Seriály a filmy

8. prosince 2016 01:05

Iva Kropáčková

Ne každá hračka je kvalitní. Podle čeho v obchodě vybírat?

Největší problém znamená chemické složení a špatné zpracování hraček – hrozí úrazy i ohrožení vývoje dětí...

Kvalita hraček na českém trhu není úplně ideální, zejména pokud jde o dovozové hračky ze třetích zemí. Potvrzují to nejen statistiky z minulých let. 60 procent všech nebezpečných hraček zachycených v Evropské unii bylo z Číny. Nepomohla ani přísnější evropská pravidla. Naopak.

Hrozí až poškození zdraví

Celá řada dovozců i distributorů stále porušuje zákony týkající se technických požadavků na bezpečnost hraček. Nejčastější příčinou nebezpečnosti kontrolovaných výrobků byly malé části, které se z nich uvolnily při zkouškách tahem, u hraček s magnetem byl zase mnohonásobně překročený index magnetického toku nebo se přehřívala oblast baterií a krytů. Kvůli tomu všemu podle ČOI hrozí u dětí zranění nebo vážné poškození zdraví. Dále se často vyskytují ostré hrany nebo zápach. Velké nebezpečí se obecně skrývá i v chemickém složení. Hračky obsahující těžké kovy a ftaláty mohou mít vliv na vývoj dětí. Na první pohled to ale poznat většinou není.

Šetřete při nakupování. S kreditkou to jde. Získáte slevy u obchodníků a další výhody. Srovnání kreditních karet online na Prima Rádci

Zkoumejte ještě v obchodě...

Požadavek na bezpečnost hraček upravuje několik zákonů a vyhlášek, které ale řada distributorů porušuje. Každá hračka neprojde rukama inspektorů ani dalších dozorových orgánů, je přímo na nakupujícím, aby byl co nejvíc opatrný. Buďte ostražití hlavně tehdy, kupujete-li hračku pro miminka a batolata do tří let věku. Ze zákona máte právo nechat si výrobek rozbalit a předvést, abyste si mohli k výrobku přičichnout, ověřit si stálobarevnost, ostrost hran, pevnost materiálu nebo pevnost připojení menších částí. "Zápach z materiálu, pouštění barvy (stačí otřít barevnou plochu papírovým kapesníčkem), ale i příliš křehký materiál nebo malé volné části hračky pro nejmenší jsou signálem, že výrobek stanovené požadavky na hračku s největší pravděpodobností nesplňuje. V takovém případě doporučujeme hračku nekupovat a ideálně upozornit Českou obchodní inspekci," radí sami inspektoři. V případě podezření na nevhodné složení materiálů použitých u hraček, které můžou děti třeba ocucávat, pak doporučují obrátit se na hygienickou stanici.

A na co dávat při nákupu ještě pozor?

  • Například podle organizace Ekospotřebitel byste se měli vyhýbat olovu, mědi, niklu a jejich slitinám u kovových hraček a posoudit ostrost jejich hran. Ideálně byste měli dávat přednost dřevěným hračkám s kvalitní úpravou a minimem slepovaných částí.
  • Vyhledávejte hračky s označením „Neobsahuje PVC“ (PVC-free) nebo „Neobsahuje ftaláty“ (Phthalate-free).
  • Raději nekupujte hračky ve zbytečných obalech, na tržištích nebo u nedůvěryhodných obchodníků.
  • Každá hračka musí mít podle informací ČOI ze zákona označení CE. Tím výrobce nebo dovozce zaručuje, že u výrobku byla posouzena shoda s technickými předpisy. Nicméně značka CE prý stále negarantuje stoprocentní bezpečnost výrobků. Označení CE ani neznamená, že výrobek byl vyroben v EU.
  • Dalšími povinnými údaji jsou identifikace výrobce nebo dovozce, název hračky, vymezení věkové kategorie, pro niž je hračka určena, a také popis rizika, proč není hračka vhodná pro nejmenší děti. Samozřejmostí jsou veškeré informace v českém jazyce, a to včetně návodu k použití (je-li k uvedení hračky do provozu nebo její údržbě třeba).

  • Naučte se také rozlišit značku shody CE od CE – China export, která vypadá opravdu velmi podobně a podle řady odborníků se jedná o agresitvní marketingový tah na spotřebitele, kteří jsou zvyklí na označení CE. Rozdíl je ve vzdálenosti mezi písmenky.
  • Vybírejte hračku, která odpovídá věku dítěte, jeho schopnostem a dovednostem. Řiďte se doporučeným věkem.
  • Dejte si pozor na silně vonící, parfémované hračky a výrobky zapáchající po chemikáliích.
  • Každou novou textilní hračku vyperte, ostatní vyndejte z obalu a nechte „vyvětrat“ nebo je omyjte. Případné škodlivé látky mají možnost alespoň částečně "vyčpět".
  • Velmi malým dětem nekupujte elektronické hračky a věci na baterky, které můžou snadno spolknout.
  • Nekupujte podezřele levné zboží. Je u něj větší pravděpodobnost, že bude obsahovat nebezpečné látky. Lepší je zainvestovat do kvalitnějšího zboží a nekupovat velké množství hraček. I podle psychologů jich děti tolik nepotřebují. Naopak stačí méně těch kvalitních, ideálně takových, které stimulují všech pět smyslů.
  • Můžete také sledovat informační systém RAPEX, který informuje o nebezpečných výrobcích stažených z trhu v celé Evropě, včetně naší republiky.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Zdroj použitých obrázků: Wikimedia

Sdílejte článek
Štítky nakupování hračky

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 5. 2024

Berani, teď není vhodná doba na to, abyste se ve vztahu více angažovali. V poslední době nejste spokojeni se svým přístupem k věcem. Nezapomínejte, že vlastnosti vašeho partnera s tím mohou mít co do činění. Máte dva měsíce na to, abyste se o věci postarali. Využijte tohoto období k přehodnocení. Nestává se to tak často.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.