Nejpopulárnější český voják? Poslušně hlásím, Josef Švejk!

Konečně ho naverbovali. Dobromyslného Josefa Švejka, chlapíka, který jen zdánlivě působí přitroublým dojmem. Než se ovšem dostane na frontu, zažije hezkou řádku eskapád. Zasmějte se s Rudolfem Hrušínským v komedii Poslušně hlásím!
Poslušně hlásím
Poslušně hlásím
Distributoři

reklama

Má jen sloužit nadporučíku Lukášovi. Ale už ve vlaku do Českých Budějovic započne řetězec příhod, které by stačily hned několika dobrodruhům najednou. Potížista? To když veselými historkami urazí pána, kterým není nikdo jiný, než generálmajor von Schwarzburg, což vede k zatažení za záchrannou brzdu a Švejkovo vydání přednostovi stanice v Táboře. Vzbuzující lítost? Právě u přednosty, který za něj nejen zaplatí pokutu, ale ještě mu přidá peněz na další jízdenku. Tu ovšem Švejk vymění za alkohol. Pěší túra by mohla zakulacenému vojáčkovi posloužit, kdyby ovšem nezabloudil až do Putimi a nebyl tam zatčen v domnění, že jde o ruského špióna.... Jestlipak se doopravdy dostane do cíle své cesty – na frontu?

Oddané herectví Rudolfa Hrušínského

To, co považujeme za hollywoodský trend – oddanost roli do té míry, že jsou herci schopni hladovět, aby se dostali do formy, nebo se naopak přejídat, aby ztloustli – není ve skutečnosti ničím novým. Už náš Rudolf Hrušínský ztloustl do role Dobrého vojáka Švejka (1956) celých 20 kilogramů. Pro pokračování filmu, které se točilo o rok později (Poslušně hlásím, 1957) si nadváhu potřeboval udržet... a ona mu zůstala.

Málokdo si při čtení Švejka uvědomí...

že Švejk není v Haškově románu nikde popsán. Zakulacenou postavu s dobromyslným obličejem vytvořil Josef Lada prostě proto, že si Josefa Švejka takhle představoval.

O fyzickém těle ale nevíme z románu doslova nic. Ladova interpretace se stala vzorovou pro všechna další vojákova ztvárnění, ať už ve filmu nebo na divadelních prknech.

Z Haškových řádků dobře známe jeho povahu, která může působit přímočaře, při bližším čtení je však mnohem pestřejší a komplexnější. A přesně takového ztvárnil Švejka Rudolf Hrušínský. Ne jako hloupého synka, který rozumu nepobral, ale provokujícího a mazaného člověka, který si neustále bere na mušku administrativní mašinérii a ve společnosti sílící vliv válečného ovzduší.

reklama

reklama