Nigerijské gangy trápí obyvatele Minea (Sicílie)

Patrik Kaizr se vydal navštívit největší uprchlický tábor na Sicílii. V něm poblíž města Mineo žije na pět tisícovek migrantů z Afriky. Kemp hlídají policisté i vojáci - přesto se v okolí rozrůstá kriminalita, kterou vedou nigerijské gangy. Situace je pro mnoho obyvatel už neúnosná.

Země rudých pomerančů. Udřených farmářů. Pálícího slunce. A dva roky také země čtyř tisíc běženců z celé Afriky. Řeč je o kraji Mineo, Sicilie. V domech pod středověkým městečkem dříve bydleli američtí vojáci. Teď v nich bydlí migranti z Afriky. Ti jsou ale velmi nespokojení. Například jim byla slíbena wi-fi, aby měli přístup na internet. To se ale stále nestalo, jak říká jeden z migrantů. ,,V táboře není wi-fi, takže nemůžeme na internet. Už před týdnem nám slíbili, že si budeme moct přečíst e-maily."

Naopak si ale pochvalují stravu. Mineo je sicilské ospalé město. Nikdo o problémech s migranty mluvit nechce. Jenže stačí získat trochu důvěry, nepospíchat a trpělivě poslouchat a lidé se rozhovoří. A nakonec i představitelé města. ,, Migranti nerespektují nic. Kradou ovoce farmářům. Rudé pomeranče, citróny. Bez povolení vstupují do jejich domů."

Samotným farmářům navíc úrodu letos ničí totální sucho. A když už něco vyroste, tak to z části očešou nezvaní hosté. ,,Nějaké problémy tu jsou. Přelezou plot, očešou ovoce. Ale teď tu patroluje policie a armáda a je to lepší." říká Santo Inzerillo, jeden z farmářů.

Na plotech jsou všude nápisy v italštině, angličtině a arabštině "Nekraďte ovoce. Krádeže budou potrestány podle práva." Krádeže ale nejsou to jediné, co místní trápí. Na silnicích natrefíte na nejnížší sortu nigerijských gangů. Respektive na jejich oběti. Africké prostitutky pod slunečníky. Před kamerou se schovávají do stínu olivovníků. Poblíž je určitě i jejich pasák.

Zástupce starostky nevidí budoucnost růžově. Pro imigranty není práce, není tu pro ně místo. Navíc sami místní odjíždějí za prací na sever itálie. Co se tedy bude dít dál, odhalí až čas.

Tagy: