Od kontroverzní kandidátky na Hrad přes hřbitovy až ke specifickému odvykání kouření

Do dalšího dílu Show Jana Krause přijali pozvání: další kandidátka na prezidenta Jana Bobošíková, dokumentarista David Vondráček a specialistka na odvykání kouření Martina Landergott.
Show Jana Krause – 9. 11. 2012 - Obrázek 10
Show Jana Krause – 9. 11. 2012 - Obrázek 10

Premiéru dalšího dílu třetí série Show Jana Krause uvidíte v pátek 9. listopadu ve 22.05 na Prima family.

 
Moderátor přivítal Janu Bobošíkovou, jednu z kandidátek na prezidentku republiky. „My se léta známe, máme jiné názory, ale to není důvod, abychom se občas nesešli a nepopovídali si," uvedl Jan Kraus. „Kdo u vás doma rozhoduje?" vyptával se. „Manžel, my jsme taková patriarchální rodina," odpověděla paní Bobošíková. „Ale vy byste chtěla něco řídit, ne? Kdo to u vás doma řídí?" nadhodil moderátor. „Manžel udá základní směr a já ho potom realizuji drobnými kroky," odpověděla Jana Bobošíková. Dále spolu probrali otázky, které pan Kraus klade vždy prezidentským kandidátům. „Za jakých okolností byste rozhodla o vojenském zásahu?" chtěl vědět moderátor. „Udělala bych to v kontrasignaci s premiérem," odpověděla. „Kdy byste zatlačila sama?" rozvíjel to moderátor. „Třeba kdyby hrozila hrozba teroristických útoků," řekla paní Bobošíková. Poté prozradila, koho by jmenovala do České národní banky a do Ústavního soudu.

 

Argumenty pro udělení milosti? „Velmi vážné humanitární důvody a pak chyby soudní soustavy," odpověděla paní Bobošíková. Prozradila, že v rámci naší politické reality se cítí být vpravo. Dodala, že by za prezidenta případně volila Vladimíra Dlouhého a za nejméně vhodného považuje pana Fišera. Paní Bobošíková vzpomínala na to, když po Česku jezdila s Bobobusem… „Bobobusem? To mi připadá spíše jako: Pane doktore, udělal se mi bobobus," pobavil moderátor diváky. Moderátora zajímal její názor na církevní restituce. „Nesouhlasím s nimi a doufám, že to pan prezident nepodepíše," prohlásila paní Bobošíková.

 
Moderátor pak přivítal Davida Vondráčka, autora časosběrného dokumentu „Láska v hrobě“, který popisuje život bezdomovců, kteří žijí na jednom hřbitově v Praze. „Já jsem takový dokument, jaký jste natočil, nikdy neviděl," složil mu hned v úvodu poklonu moderátor. Dokumentarista prozradil, že dokument točil pět let. „Já mám takový nekrofilní koníček, že chodím po hřbitovech, čtu si náhrobky a procházím se tam a čistím si u toho hlavu… Jednou jsem byl na Olšanech a koukal jsem, co je to naproti za zeď. Přeskočil jsem ji a viděl jsem najednou, jak z hrobu vycházejí lidé. Bylo to jako ze snu… A já se s tou komunitou takhle seznámil," popisoval David. Popsal, že zažil situaci, jak na hřbitově probíhal večírek dam „z polosvěta" a zdejších bezdomovců, kteří je sbalili na ulici. „Dámy si myslely, že skončí někde na ubytovně a oni nakonec všichni skončili v hrobech," dodal David.

 

Moderátor se zeptal také na jeho bývalého šéfa, Radka Johna. „Já měl tehdy pod ním velkou svobodu, a když šlo do tuhého, tak se mě vždycky zastal. Já bych do něj teď takhle nekopal, jako ostatní. Ale zároveň si myslím, že nemůže dělat dohromady Sněmovnu a média," řekl David. Závěrem popsal český fenomén, kterému se teď věnuje, a sice, že u nás přibývá pohřbů bez obřadu. „V Čechách je až padesát procent pohřbů bez obřadu. Na severu Čech je to až sedmdesát procent," šokoval dokumentarista moderátora.

 
Moderátor na konec pozval Martinu Landergott, která patří mezi hosty, již se do pořadu sami nabídnou. „Máte specializaci, že lidi odnaučujete kouřit. Jste taky veganka. Jaká je ta vaše metoda odnaučování kouření?" zajímal se Jan Kraus. „Je založena na rozumovém poznání závislosti. Je potřeba si uvědomit závislost, rizika a iluze kolem kouření. Podle průzkumů má úspěšnost až 51 %," vysvětlila Martina. „Já jsem přestal kouřit a začal jsem tloustnout. Dokonce tloustli lidi kolem mne a já začal zase kouřit, abych je zachránil," vysvětlil moderátor. „Já lidem během celého dne vysvětluji, že cigareta jim nic nedává, že je neuvolňuje, že bez ní o nic nepřijdou," vysvětlovala Martina.

 

Popsala, proč přestala kouřit. „Vadilo mi, že jsem každých 45 minut musela na cigaretu. To byl pocit nesvobody." Moderátora zajímalo, jak přišla na svou metodu. „Já jsem původně učitelka a ráda lidi něco učím. Když jsem zjistila, že tahle metoda je univerzální, že funguje kromě kouření také na hubnutí, na sex a na další problémy, tak jsem to začala učit ostatní. My měli kamaráda, který je závislý na čokoládě a sušenkách. Toho jsme to taky odnaučili a pro vás jsem si sem taky přišla," pochlubila se Martina. „Mě nechte – nejlepší je zmrzlina, čokoláda, cigáro, zmrzlina, čokoláda, cigáro – a sex je mezi tím standardně, mně to vyhovuje,“ bránil se moderátor.

 

Profily hostů:

 
Jana Bobošíková – moderátorka, redaktorka a politička. Bývalá poslankyně Evropského parlamentu a neúspěšná kandidátka na prezidenta za KSČM. V současnosti je předsedkyní politické strany Suverenita a opět se bude ucházet o úřad prezidenta v přímé volbě.
 
David Vondráček – dokumentarista, jehož časosběrný dokument „Láska v hrobě“ právě přichází do kin. Příběh bezdomoveckého páru „Romea a Julie“ ze strašnického hřbitova byl ještě před svým uvedením do kin vybrán na festivaly v Londýně a Glasgow.
 
Martina Landergott – žena, která přes dva roky pořádá semináře pro lidi, kteří se chtějí odnaučit kouřit. Sama kouřila dvacet let, poslední roky dvě krabičky denně. Metodu, kterou předává na semináři, si vyzkoušela na sobě. „Máme vysokou úspěšnost, a co je důležité, lidé, kteří prošli seminářem, nemají mučivé abstinenční příznaky. Metoda je založena na rozumovém pochopení toho, co dělají," říká lektorka.

reklama