Od nehody ujede každý šestý řidič. Jak uplatnit náhradu škod, když neznáte viníka?

Tohle není úplně výjimečný scénář: Viník ujel z místa dopravní nehody. Nehodou přitom nemusí být jen srážka na silnici, ale třeba i to, když vám někdo „zruší“ zaparkované auto. Na otázku, kdo to udělal, navazuje otázka, jak se dostat k úhradě škody z jeho povinného ručení.
Od nehody ujedou tisíce řidičů...
Od nehody ujedou tisíce řidičů...
thinkstock.com

reklama

Je to neuvěřitelné, ale jen loni se stalo přes patnáct tisíc nehod, kdy viník z místa havárie ujel. To je 16,2 procenta z celkového počtu nehod. Přitom podle policejních statistik při těchto nehodách čtrnáct lidí zemřelo a dalších 780 bylo zraněno. Ve chvíli, kdy vám někdo na autě způsobí škodu, ale k odpovědnosti se nehlásí, může nastat nejeden problém s tím, kdo vám škodu zaplatí. Nikdo neví, z jakého povinného ručení by měla být škoda uhrazena. V případě, že viník od místa nehody neujede, je vše snazší. Stačí společně vyplnit a podepsat záznam o dopravní nehodě – musí obsahovat určení místa a času dopravní nehody, identifikaci účastníků a vozidel, popis příčin nehody, jejího průběhu a následků a celou věc předat pojišťovně. V opačném případě je to ale dost nepříjemná komplikace.

Porovnejte a ušetřete průměrně 3 000 korun: ONLINE APLIKACE – Ceny povinného ručení

Viník neznámý: Co dělat?

Nicméně podle analytika Prima Rádce Zdeňka Nováka i v tomto případě ale nemusí být situace zase až tak ztracená. „V případě, že viník od nehody odjel, vždy volejte policii. Budete-li dostatečně aktivní, viníka se může podařit vypátrat třeba díky kamerovému systému. Pomoci mohou i výpovědi případných svědků. Jakkoli si policie na místě vše nafotí, i vy si udělejte vlastní fotografie škody pro případ, že by byl nějaký problém,“ vysvětluje Novák.

Škoda na zdraví je proplacena vždy

Když se viník najde, pojišťovna škodu proplatí z jeho povinného ručení. Kdyby se ukázalo, že viník zákonné pojištění nemá, škodu vám proplatí garanční fond České kanceláře pojistitelů. „Pokud viník odjede od vážné dopravní nehody, při které je někdo zraněn, nebo dokonce zemře, a pachatele se nepodaří vypátrat, jsou poškozenému veškeré škody na zdraví i majetku taktéž uhrazeny z garančního fondu České kanceláře pojistitelů,“ doplňuje Novák.

Povinné ručení - Poradna

CO VÁS ZAJÍMÁ... Prodávám auto a už mám i nové. Stačí jedno povinné ručení?

Stojí to za pokus...

Výše uvedený postup podle Nováka nemusí vždy vyjít, ale vždy stojí minimálně za pokus, protože jinak budete škody na vašem vozidle hradit vy sami. Jedinou jistotu, že škodu na vozidle nikdy nebude platit vy, získáte sjednáním havarijního pojištění. V tomto případě je pak vhodné uzavřít kvalitní smlouvu s co nejvyšším plněním a bez velkého množství výluk z plnění.

Nehoda dvou aut

13 případů, kdy nedostanete náhradu škody na havarijně pojištěném autě!

Minusové body a pokuta

Každý řidič, který odjede od dopravní nehody, se dopustí přestupku, za který hrozí sedm trestných bodů a ve správním řízení pokuta ve výši dva a půl až pět tisíc korun. Když stejný přestupek spáchá dvakrát během dvanácti po sobě jdoucích měsíců, může být potrestán zákazem řízení až na půl roku. Jestli při nehodě došlo ke zranění, jde už o trestný čin neposkytnutí pomoci, za který hrozí až pět let vězení.

 

NENECHTE SI UJÍT: Pro všechny řidiče...

Povinné ručení musí mít každé auto... Foto:

SPECIÁL Prima Rádce

– vše o pojistkách na auto, jak nastavit smlouvu a ušetřit

– hraný on-line seriál (vážně i s nadsázkou)

– tipy a rady na cestu...

 

 

 

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Ve spolupráci s Porovnej24.cz

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!