Po přečtení spalte aneb správně Coenovsky švihlej biják

George Clooney a Brad Pitt se setkávají pod režijním vedením Ethana a Joela Coenových (Tahle země není pro starý) v hodně netradiční černé špionážní komedii. Herecký koncert pěti oscarových umělců si nezapomeňte vychutnat v neděli ve 22.20 na Primě.
Po přečtění spalte s Bradem Pittem a Georgem Cloonym
Po přečtění spalte s Bradem Pittem a Georgem Cloonym
Blue sky media

reklama

Cynik a sprosťák Osbourne Cox (John Malkovich) je agent CIA, jehož kariéra i manželství jdou poslední dobou pěkně z kopce. V práci to stojí za starou belu a vztah k chladné a vypočítavé Katie už dál nemůže snášet. Jediným východiskem z jeho situace se zdá být láhev tvrdého alkoholu a Ozzie se ho bez výčitek chápe.

Harry Pfarrer (George Glooney) je přepečlivý úředník ministerstva financí, který za zády své milující ženy holduje internetové seznamce a ve sklepě si vyrábí amatérské sexuální pomůcky. Za zmínku taky stojí, že udržuje intimní poměr s Ozzieho manželkou Katie (Tilda Swinton), které slibuje, že se co nejdřív rozvede (aniž by to samozřejmě měl v úmyslu). Panovačná Katie s Harrym plánuje budoucnost, jež má odstartovat rozvod s Ozziem, na který se pečlivě připravuje.

Po přečtění spalte s Bradem Pittem a Georgem Cloonym
Autor: Blue sky media Po přečtění spalte s Bradem Pittem a Georgem Cloonym

Když její manžel dostane kvůli své závislosti na alkoholu konečně vyhazov z práce, rozhodne se o létech strávených u CIA napsat vzpomínkovou knihu. Bohužel rukopisu se zmocní Katie a od ní omylem putuje do rukou potrhlé zaměstnankyně fitcentra Lindy (Frances McDormand) a jejího natvrdlého kolegy Chada (Brad Pitt).

Oba prosťáčci vidí v nenadále získaných informacích báječnou příležitost k tomu, jak přijít k velké hotovosti. Nelení a svůj objev nabídnou – komu jinému – než Rusům! Nevědomky tak spustí řetězec událostí, které už tak bizarní příběh dovedou do absolutní absurdnosti.

Po přečtění spalte s Bradem Pittem a Georgem Cloonym
Autor: Blue sky media Po přečtění spalte s Bradem Pittem a Georgem Cloonym

Možná jste o filmu Po přečtení spalte nevěděli…

  • Snímek byl již šestou spoluprací bratří Coenů s herečkou Frances McDormand a třetí s Georgem Clooneym.
  • Scénář k filmu bratři Coenové napsali ve stejné době, kdy vytvářeli scénář ke snímku Tahle země není pro starý. Podle svých slov to střídali – jeden den pracovali na jednom scénáři a druhý den na druhém.
  • Jak bratři přiznali na festivalu v Benátkách, všechny role byly psány přímo na tělo hercům, kteří je pak ztvárnili. Všechny, kromě role Tildy Swinton.
  • Když se Brad Pitt alias Chad poprvé setká s Johnem Malkovichem alias Ozziem, představí se jako pan Black – stejným jménem, jaké nesla jeho postava ve snímku Seznamte se, Joe Black. (1998)

Režie: Joel Coen, Ethan Coen
Scénář: Ethan Coen, Joel Coen
Kamera: Emmanuel Lubezki
Hudba: Carter Burwell
Hrají: George Clooney, John Malkovich, Tilda Swinton, Frances McDormand, Brad Pitt, Richard Jenkins, J.K. Simmons, David Rasche, Olek Krupa, Jeffrey DeMunn, Crystal Bock
Rok uvedení: 2008

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!