Politolog: Pouze je otázkou, do jaké míry mainstream vstřebá populismus

Euroskeptici mění taktiku, která vyústila v brexit. Nyní tvrdí: zůstaneme v EU a zreformujeme ji zevnitř. Myslí si to Matthew Goodwin, britský profesor politologie a autor knihy National Populism.
Brexit party Nagel Farage foto AFP
Brexit party Nagel Farage foto AFP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Chtějí se stát rušivou silou Evropského parlamentu a budou pravděpodobně prosazovat: Návrat k národním státům, bezpečnější hranice, větší spolupráci v řešení problémů kolem uprchlíků a demokratičtější a transparentnější evropské instituce,“ to tvrdí o současné politice euroskeptiků pro CNN Matthew Goodwin.

Podle britského politologa bitva mezi evropským mainstreamem a populisty bude stále intenzivnější a jak uvádí, nic nenasvědčuje tomu, že se jedná o krátkodobou záležitost. Vyjmenovává příčiny, kterými jsou ekonomické důvody, vysoká míra přistěhovalectví, ztráta pozic domácích dělníků, oslabení vazeb voličů s tradičními politickými stranami. „Zdá se, že populismus má mnohem silnější kořeny v naší společnosti, než jsou mnozí z nás ochotni přiznat,“ říká Matthew Goodwin a dodává, že volby do EP mohou vést k akutním problémům. Na co dnes voliči podle Goodwina slyší, to je zavedený vzor středopravicové strany, která jen aplikuje určité populistické názory, aby si udržela voliče. Jako příklad uvádí situaci v Británii. Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigela Farage se stala v Británii v roce 2014 jasným vítězem evropských voleb. V dalším roce ve zdejších parlamentních volbách zvítězili konzervativci a jejich poučení znělo ústy jejich lídra Davida Camerona: „Dostojím předvolebním slibům a vypíši referendum o setrvání Spojeného království v Evropské unii.“

Z nedávného dubnového průzkumu agentury YouGov ve Velké Británii vyplývá, že volby do Evropského parlamentu by vyhrála Strana pro brexit protiunijního europoslance Nigela Farage, před labouristy a konzervativci.

Podle Goodwina si mainstream stále více propůjčuje myšlenky z okraje politického spektra, než se tyto extrémní myšlenky stanou normálem. Důležité je Goodwinovo připomenutí, že patnáct let po přijetí deseti nových zemí ztrácí unie svůj lesk a „je možné, že proces ´méně EU´ se rozjel. Je jen otázkou, nakolik se mainstream vydá vstříc populismu“.

Britský politolog uzavírá úvahu s tím, že euroskepticismus ve Velké Británii vyvolal brexit, ale stejným způsobem může vyvolat podobnou tendenci v jiných zemích EU se snahou reformovat ji. Pokud by se EU měla udržet pohromadě, tak její vůdci by měli být moudří a přijmout skutečnost, že nyní existuje nová realita.

Mirko Radušević

Reklama
Reklama