Poskytovatelé úvěrů se snaží obejít zákon. Rozesílají upomínky s drahými poplatky

Od prosince 2016 platí nový zákon o spotřebitelském úvěru, který má lépe chránit spotřebitele nejen před takzvaným predátorským úvěrováním, ale i vysokými poplatky. Už teď ale v praxi vidíme obcházení zákona...
Pozor na to, od koho si půjčujete!
Pozor na to, od koho si půjčujete!
istockphoto.com

reklama

Nový zákon výrazně omezuje činnost lichvářských firem a nastavuje stejná pravidla pro všechny úvěry. Každý, kdo chce poskytovat úvěry, musí například držet základní kapitál ve výši 20 milionů korun a disponovat minimálně pěti procenty finančních prostředků ze všech úvěrů, které poskytl klientům, ale ty je ještě nesplatili. Nová legislativa má mnohem lépe chránit běžné spotřebitele před neetickými praktikami a zároveň umožnit lepší kontrolu finančních institucí, které poskytují úvěry.

Našel se trik, jak obejít zákon

„Bohužel z aktuálních dat na trhu vidíme, že mnoho z nesolidních nebankovních institucí se snaží zákon obejít. Účtují si vysoké částky za upomínky za nesplácení. To zákon nezakazuje a ani nijak neomezuje počet upomínek, takže záleží jen na solidnosti poskytovatele úvěru, jak nastaví poplatky za upomínky i kolik jich pošle,“ upozorňuje odborník Prima Rádce Zbyněk Laisek. "Proto doporučuji sjednávat si úvěry u zavedených bank nebo nebankovních institucí,“ dodává. Zákon přitom stanoví maximální výši smluvní pokuty, kterou poskytovatel úvěrů může požadovat po dlužníkovi. Je to maximálně 0,1 procenta denně z částky, se kterou je spotřebitel v prodlení. „Souhrn všech smluvních pokut nesmí přesáhnout 50 procent jistiny a také nesmí mít vyšší než 200 tisíc korun,“ upřesňuje Laisek.

Všechny typy úvěrů

Nový zákon pod sebe zahrnul všechny spotřebitelské úvěry včetně hypoték. Týká se i malých půjček před výplatou, které dosud nebyly nijak regulovány, a zpětných hypoték, před kterými ČNB varovala kvůli jejich neetičnosti. Nový zákon udává strop pro maximálně možné uplatněné sankce a pokuty. „Pro poskytovatele hypoték platí nové informační povinnosti spočívající ve vyčíslení RPSN, tedy roční procentní sazby nákladů, a celkové částky splatné spotřebitelem. Další významnou změnou je úprava předčasných splátek, konkrétně omezení poplatků za předčasné splátky a limitovaná možnost uplatnění vzniklých nákladů předčasných splátek,“ dodává Laisek.

Úvěry zdražují

Hypotéky je nově možné předčasně splatit kdykoliv. Navíc měsíc před každoročním výročím uzavření smlouvy bude možno zdarma splatit až 25 procent hypotéky. V těžkých životních situacích (dlouhodobá nemoc, úmrtí) bude splacení úplně zdarma. Novelizace zákona dále ukládá poskytovatelům úvěrů povinnost důkladně prověřovat bonitu žadatele, tedy podrobně posoudit jeho schopnost půjčku splácet porovnáním jeho příjmů a výdajů při zohlednění dalších kritérií. Což podle analytiků povede spolu s dalšími nařízeními k růstu cen u hypotéčních úvěrů a zřejmě i u úvěrů spotřebních.

MŮŽE SE HODIT:
Jaké typy úvěrů a hlavně za kolik je nabízí současný tuzemský trh s úvěry lze snadno a rychle zjistit v internetových aplikacích Prima Rádce - ONLINE SROVNÁNÍ PŮJČEK a ONLINE SROVNÁNÍ HYPOTÉK

Ve spolupráci s Porovnej24.cz

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!