Pozor: Za humny bude na Štědrý den drak!

Pohádková komedie Za humny je drak vznikla v roce 1982 podle scénáře spisovatelky Markéty Zinnerové. Vypráví o drakovi, který nežere princezny, ale přesto se ho všichni bojí a chtějí ho zabít. Kdo tohle nedorozumění vysvětlí? Ve 14:50 na Primě
Za humny je drak
Za humny je drak

reklama

Liduška Patočková (Ivana Andrlová) je dcerou uhlíře (Štefan Kvietik), která na procházce lesem narazí na draka Mraka. Nejde o děsivého draka, ale obří loutku s animovaným tělem. A protože drak je hodný a navíc Liduška má pro strach uděláno, skamarádí se s ním. Jenže to už se zvěsti o drakovi, který se usídlil v rokli, donesla až do královského paláce. A protože draci přece žerou princezny, začne se král (Jiří Císler) okamžitě strachovat o svoji dceru a způsobí tak paniku. Netuší totiž, že princezna (Jana Beránková) draka vůbec nezajímá.

 

SPECIÁL: Je prima být spolu o vánocích

V království se sice najdou dva udatní mladíci, kteří chtějí princeznu podle staré tradice zachránit. Jsou to loutnista Marian (Maroš Kramár) a princeznin bratr Jan (Jan Šťastný). Oběma to však král zatrhne a chce na draka poslat rytíře Černovouse. Nakonec si král vypomůže malou lstí. Místo své dcery chce drakovi podstrčit uhlířovic Lidušku. Jak se zašmodrchaný pohádkový uzel rozmotá? A co se stane s dobráckým drakem Mrakem?

Dělníci pohádek:

  • Jiří Císler byl geniální herec malých rolí. Hrával většinou spíše negativní role hloupých, potměšilých, vlezle snaživých a někdy i zlých lidiček. Zejména v televizi si zahrál v bezpočtu pohádek (Jak se peče štěstí, Doktorská pohádka, Slané pohádky, Spící princ, Co takhle svatba princi? Honza a tajemná Hastroška). Hrál i v seriálech Tisícročná včela, Návštěvníci anebo v trilogii Jak básníci… Díky výraznému hereckému projevu na sebe často strhával větší pozornost, než byla postavě vyhrazena.
  • Také Ivana Andrlová se proslavila jako filmová a televizní princezna. Má na svém kontě role v pohádkách Princ a Večernice, Arabela, Chytrá princezna, Ať přiletí čáp, královno!, O zrzavé Andule, Víla z jeskyně zla… Největší popularitu si ale získala rolí v legendární televizní pohádce Princové jsou na draka, kde spolu s Janem Čenským zpívala hity „Dělání“ či „Statistika nuda je“ z dílny Svěrák-Uhlíř.
  • V pohádce Za humny je drak se také můžete těšit na Josefa Kemra, Lubomíra Kostelku, Antonína (strýčka) Jedličku, Jana Skopečka anebo Drahomíru Hofmanovou.
Jan Čenský a Ivana Andrlová se společně vepsali do po povědomí mimo jiné nesmrtelnou pohádkou Princové jsou na draka!
Autor: Jiří Janoušek Jan Čenský a Ivana Andrlová se společně vepsali do po povědomí mimo jiné nesmrtelnou pohádkou Princové jsou na draka!

5 pohádkových hradů a zámků:

1. Pohádka Za humny je drak se natáčela na zámku v Miloticích.

2. Magický hrad Pernštejn přivítal filmaře mnohokrát. Zahrál si v pohádkách Sůl nad zlato, Pták ohnivák, Sedm krkavců anebo Čert ví proč.

3. Telč – na zámku se natáčela nesmrtelná Pyšná princezna. Dále pak Jak se budí princezny, Z pekla štěstí a Kouzelný měšec.

4. Na hradě Bouzově se kromě části Pyšné princezny točily krásné pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Království potoků, O medvědu Ondřejovi, Kopretiny pro zámeckou paní. Ale také dvoudílná italská pohádka Fantaghiro.

5. Zřícenina Krakovec si zahrála téměř hlavní roli v pohádce Ať žijí duchové. O dva roky později použili filmaři ruinu u Rakovníka znovu a to pro záběry souboje mezi princem Velenem a zlým Mrakomorem ve filmu Princ a Večernice.

Ve 20:15 se podívejte na pohádku Tři oříšky pro Popelku. A přečtěte si pár zajímavostí, co jste o ní určitě nevěděli:

Tři oříšky pro Popelku

Tohle jste o pohádce Tři oříšky pro Popelku určitě nevěděli!


 (tek)

reklama

reklama