Seriály a filmy

17. září 2018 07:00

Před 10 lety vypukla krize. Jak se bankovní systém vyvíjel po pádu Lehman Brothers?

15. září 2008 vyhlásila čtvrtá největší investiční banka v USA bankrot. Pád Lehman Brothers se stal jedním ze symbolů následovné globální finanční krize. Bankrot Lehman Brothers odhalil problém bank s cennými papíry krytými hypotékami. Co se od té doby změnilo?

Krize za sebou zanechala obvyklá negativa v podobě rostoucí nezaměstnanosti, zabrždění ekonomiky, ale také například vybydlená města. Typickým příkladem je Detroit, který do konce krize opustilo 25 procent obyvatel, kteří ve městě přišli o práci. Nicméně se dá mluvit i o světlé stránce, kterou krize přinesla – reforma bankovního systému.

Před krizí banky půjčovali kdekomu. I lidé s nízkými příjmy či dluhy získávali půjčky na bydlení, navíc s nízkými úroky. Spirála levných hypoték byla pro všechny strany výhodná. Dokud se nezhroutila. Zlom přišel v momentě, kdy FED (Federální rezervní systém USA – obdoba České národní banky) ve snaze zamezit rostoucí inflaci zvýšil úrokové sazby. V tu chvíli spoustě lidem, kteří zvládali své závazky splácet s minimální rezervou, nestačil jejich příjem na placení splátek. Nemovitostní bublina začala splaskávat.

Velké banky začaly mít problémy. Jako první to odnesla britská Northern Rock, následovaly Bear Stearns, JPMorgan a zmíněná Lehman Brothers. Podle Carstena Hesse, ekonoma něměcké banky Berenberg, evropské banky změnily a zvýšily své poměry kapitálu a jsou tak v bezpečnější a stabilnější pozici než před deseti lety. Nicméně je v eurozóně několik zemí, kde je výše nesplacených úvěrů stále vysoká. To platí například pro Itálii a Řecko.

Zpráva Evropského parlamentu z března tohoto roku uvádí, že podíl špatných půjček se v eurozóně snížil od roku 2014 do září roku 2017 o více jak 2 procentní body z 6,4 procent na 4,2 procent. Banky kromě snahy snížit počet riskantních půjček zavedly také silnější regulaci. V roce 2011 byl zřízen Evropský orgán pro bankovnictví (EBA), aby sjednotil pravidla a držel dohled nad celým bankovním systémem.

Evropský bankovní orgán má za cíl vytvořit jednotná pravidla, centralizovaně zveřejňovat údaje v oblasti kontroly bank v EU, podporovat spolupráci členských států v dohledu nad bankovními skupinami a podporovat transparentní evropský trh s finančními produkty. To vše by mělo zabránit opakování finanční krize v podobě, v jaké jsme ji zažili před deseti lety.

Sdílejte článek