Film Obecná škola, nominovaný v roce 1992 na Oscara, skrývá mnoho zajímavostí

Jaké to je, když je vám deset let, vyrůstáte na předměstí těsně po druhé světové válce a vaším vzorem je „hrdinský učitel“ ve vojenské uniformě se spoustou dobrodružných historek?
Obecná škola
Obecná škola
Lucernafilm - Alfa

reklama

Jenže on je ten pan učitel Igor Hnízdo (v podání Jana Třísky) také pěkný pohádkář a sukničkář. Obě neblahé vlastnosti brzy vyplují na povrch a způsobí mu nemalé potíže. Protože si ale mezi svými žáky stihne vybudovat neotřesitelnou pozici kantora, kterého chlapci obdivují, možná, že z obvinění vypluje s minimální újmou.

Podívejte se na upoutávku k filmu Obecná škola:

Obecná škola ovšem není jen příběhem hochštaplerského učitele. Jde tu především o prožívání bezstarostných let desetiletého Edy Součka a jeho kamaráda Tondy. Jejich svět na prahu puberty je ještě nevinný a dětský, přesto ale plný touhy po co nejrychlejším poodhrnutí opony dospělosti.

Půjčte si online film z naší videpůjčovny Po strništi bos

Film nabízí dospělým návrat do dětství, při kterém zapomenou na okolní svět a budou znovu prožívat dobrodružné chvíle, kdy ještě nezáleželo na ničem jiném, než na přítomném okamžiku a na lásce rodinného zázemí.

Zajímavosti z filmu Obecná škola

 1. Jde o režijní celovečerní debut Jana Svěráka mladšího. Scénář napsal otec Zdeněk Svěrák, který hojně čerpal ze svého dětství.
 2. Scénář prošel schvalovacím procesem už v roce 1988. Po Sametové revoluci byla dopsána závěrečná scéna, kdy otec nad novinami zvažuje tehdejší politiku.
 3. Jan Svěrák oslovil do malé role Václava Klause. Jediné, co měl říci, byla věta: „Zaplatili?“ Tehdejší ministr financí na nabídku vůbec nezareagoval.
 4. Tři role jsou obsazeny slavnými režiséry: Irenou Pavláskovou (tramvajáková), Jiřím Menzelem (gynekolog) a Karlem Kachyňou (inspektor).
 5. Zahrála si i Třískova manželka Karla Chadimová. Její roli poštovní úřednice pak namluvila Zlata Adamovská.
 6. Igor Hnízdo (Jan Tříska) nosí hodinky značky Longines. Jeho uniforma je schválně vymyšlená, sestavená z různých k sobě nepatřících kousků.
 7. Žena zalévající květiny na hřbitově je maminka Zdeňka Svěráka.
 8. Velká část zimních obrazů se natáčela v letních měsících za použití umělého sněhu.
 9. Film byl natočený jako němý, zvuk vznikal až tzv. v postsynchronech. Herci dabovali sami sebe ve studiu.
 10. Česká komise, která rozhodovala o oscarové nominaci, váhala mezi Obecnou školou a Requiem pro panenku Filipa Renče. Obecná škola zvítězila v poměru 4:3. Film Oscara nakonec nezískal.
 11. Jan Svěrák oscarovou nominaci proměnil ve vítězství v roce 1996 s filmem Kolja, opět z pera jeho tatínka Zdeňka Svěráka.

 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!