Prima NÁVOD: 5 tipů, jak UŠETŘIT tisíce korun

Co takhle změnit trochu zajeté stereotypy, věnovat pár minut srovnání na internetu, pohrát si s nabídkou na trhu? Zkuste to a budete překvapeni, kolik tisícovek vám může z výplaty zůstat, aniž byste museli výrazně měnit své návyky.
Poradíme, jak ušetřit...
Poradíme, jak ušetřit...
thinkstock.com

reklama

 

Velkou část rodinného rozpočtu "ukrojí" většinou pravidelné platby a ty také nabízejí možnosti zajímavých úspor – hlavně výdaje za energie, pojištění, případně splátky úvěru na bydlení. Dále pak také mohou pomoci ušetřit pár tisícovek měsíčně šikovné finanční nástroje či výhodné nabídky při běžném nakupování. Tady vám přinášíme přehled možností, které můžete snadno vyzkoušet (alespoň nanečisto) hned teď, přímo na Prima Rádci.

1. Zkontrolujte DISTRIBUČNÍ SAZBU ELEKTŘINY

Jednou z možností, jak efektivně využívat elektřinu, je mít správně nastavenou distribuční sazbu. Například běžná rodina (2 dospělí + 2 děti), která bydlí v bytě, využívá bojler k ohřevu teplé vody a má nastavenou nejčastější sazbu D02d, může ušetřit průměrně 5 tisíc korun za rok, pokud sazbu změní. D02d není v tomto případě vhodná, lepší je sazba D25d. V článku Máte správně nastavenou sazbu elektřiny? najdete podrobné informace o distribučních sazbách včetně přehledu všech sazeb vhodných pro každý typ domácnosti a jejich efektivním využití.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Prima Rádce - Distribuční sazba elektřiny

Rozhovor se Zbyňkem Laiskem o správném nastavení distribučních sazeb

2. Přehodnoťte, komu PLATÍTE ZA ENERGIE

Aktuálně jsou ceny elektřiny o něco nižší, než loni, plyn je naopak ve stejných cenových relacích nebo o něco dražší. Tak jako tak, konkurence na trhu energií je obrovská a vy tak máte možnost porovnat nabídku všech dodavatelů a případně vybrat takového, u kterého budete platit méně, aniž byste změnili spotřebu. V případě elektřiny lze přechodem k jinému dodavateli ušetřit průměrně 1 500 korun ročně, u plynu až 12 tisíc korun. Je lepší aktivně porovnat trh, než okamžitě kývnout na nabídku například od podomního prodejce, který zastupuje pouze jednu firmu. Taková smlouva často bývá naopak drahá.

>>> Zjistěte, kolik můžete uspořit za energie u vás doma – Přehled nabídek všech dodavatelů najdete v internetovém porovnávači energií. Výsledky se zobrazí podle vámi zadaných údajů o spotřebě, místě bydliště, velikosti bytu či domu, způsobu vytápění a současném dodavateli.

 

Seriál o financích - 10. díl - titulní fotka Foto:

SPECIÁL o energiích

- hraný on-line seriál

- praktické rady a informace

- tipy na úspory

 Na Prima Rádci jste také měli možnost se ptát našeho odborníka Zbyňka Laiska na to, jak můžete ušetřit nejen díky změně distribuční sazby nebo dodavatele. Přehled všech otázek a odpovědí najdete v následujícím článku.

Rozsvícené lampy

Vše, co chcete vědět o energiích: Vaše DOTAZY, naše ODPOVĚDI

 

Pokud si stále nejste jisti, jaká distribuční sazba je pro vás vhodná nebo jak a jestli můžete ušetřit změnou dodavatele, případně co všechno byste měli udělat pro to, abyste ho změnit mohli, obraťte se na naše odborníky prostřednictvím kontaktního formuláře. Zdarma vám poradí a případně pomohou celý proces zrealizovat.

V případě energií jsme teď pominuli návyky při využívání elekrických spotřebičů a například zateplení či výměnu oken, ačkoliv to jsou také kroky, které pomáhají každé rodině uspořit velké množství energie a tím vysoké částky z rozpočtu. O tom si můžete přečíst například v článcích Oblečení na topení nedávejte aneb 10 + 1 trik, jak můžete ušetřit nebo Úspory doma krok za krokem: Od koupelny po ložnici.


3. Aktualizujte PLATBY ZA AUTO

Máte-li sjednané povinné ručení už několik let a zatím jste jeho cenu neměnili, ale pouze vždy zaplatili částku uvedenou na zaslané složence se zelenou kartou, ověřte si aktuální nabídky. Pohybují se v částkách řádově o více než tisícovku méně, někdy se můžete dostat až na polovinu ceny uvedené na složence. Ve chvíli, kdy vám pojišťovna pošle novou zelenou kartu, je ideální doba na porovnání povinného ručení u své, případně i jiných pojišťoven. Máte pak čas na zrušení stávající smlouvy bez sankcí a sjednání nové. Více než 2 tisíce korun teď za povinné ručení ušetřil i pan Jiří z Jižních Čech. Situaci jsme popsali v tomto článku.

Povinné platby za provoz auta se vyplatí po letech porovnat

Povinné ručení se vyplatí porovnat, můžete ušetřit tisíce. Tady je DŮKAZ


>>> Zjistěte, kolik můžete ušetřit za povinné ručení vy. ZDE

 

Pokud chcete mít sjednané havarijní pojištění, ušetřit můžete tak, že pojistku uzavřete u stejné pojišťovny spolu s povinným ručením. Ale v každém případě (ať už platíte samostatně nebo s povinným ručením) je dobré havarijní pojistku pravidelně aktualizovat. Už kvůli tomu, že s každým přibývajícím rokem ztrácí vaše auto svoji hodnotu. S tím neuděláte nic. Můžete, respektive měli byste to ale využít ve svůj prospěch. S nižší cenou vozu snížíte i výši havarijního pojištění. Například platby havarijní pojistky za auto, které nejčastěji jezdí po českých silnicích, se v případě každoročního aktualizování smlouvy ceny pohybují takto:

1. rok: 7 600 Kč; 2. rok: 6 200 Kč; 5. rok: 3 700 Kč

Za první rok ušetříte 800 korun, za pět let už asi 10 700 korun. Pokud byste svou smlouvu nechali být, zaplatíte za pět let 38 000 korun. Budete-li aktivní a každoročně pojišťovnu kontaktujete a vyřídíte nový výpočet pojistného, zaplatíte za stejnou dobu zhruba 27 300 korun.

 

>>> Porovnejte ceny havarijního pojištění na vaše auto.

 

Chcete nastavit pojištění na auto tak, abyste platili co nejméně a zároveň byli dostatečně kryti? Kontaktujte naše finanční odborníky, zdarma vám poradí, jak na to, a případně pomohou najít nejvýhodnější nabídky na trhu...

 

Seriál o financích - 13. díl - titulní fotka Foto:

SPECIÁL – Povinné ručení a havarijní pojištění

- hraný on-line seriál

- návody, tipy, informace

- rady na cestu

 


4. Snižte SPLÁTKU HYPOTÉKY

Máte hypotéku a končí vám za několik měsíců fixace, případně máte plovoucí sazbu? Je pravý čas prozkoumat nabídky bank a zkusit ušetřit na pravidelných splátkách. V tomto případě můžete ušetřit několik tisíc korun každý měsíc. Sazby jsou teď na nejnižší možné úrovni, proto byste rozhodně měli oslovit svoji i jiné banky a zjistit, co vám nabídnou. Aktuální nabídky napříč celým českým trhem můžete prozkoumat jednoduše i v internetovém porovnávači. Pokud si nejste jisti, že byste uměli „vyhádat“ tu nejvýhodnější sazbu nebo potřebujete s čímkoliv poradit, máte opět možnost obrátit se přímo na odborníky Prima Rádce, kteří vám se vším kolem refinancování hypotéky pomohou. Využijte kontaktní formulář.

 

Seriál o financích - 9. díl - titulní fotka Foto:

SPECIÁL – Vše o hypotékách

- hraný on-line seriál

- tipy, jak vybrat nejvýhodnější hypotéku

- aktuální i praktické informace o úrokových sazbách

 >>> Porovnání hypoték od všech bank na jednom místě

 

5. Nakupujte úsporně s KREDITNÍ KARTOU (tip pro lidi s platební morálkou)

Další slevy a zajímavé bonusy nabízejí k běžným nákupům také kreditky. Ty jsou praktické hlavně pro zákazníky, kteří jsou zvyklí platit kartou v obchodech a mají pravidelný měsíční příjem (navíc ideálně s určitou finanční rezervou po zaplacení běžných výdajů). Transakce u obchodníků jsou zdarma a navíc na některé zboží lze získat i slevu kolem 10 procent. A řada karet nabízí i možnost vrácení až 2 procent ze všech realizovaných nákupů zpět. Například jen při pravidelném „víkendovém“ nákupu, který se pohybuje kolem 3 tisíc korun u rodiny, lze díky kreditce (s možností vrácení 2 procent z částky nákupu) ušetřit 60 korun za daný nákup, tedy cca 240 korun měsíčně a téměř 3 tisíce ročně.

>>> Srovnání kreditních karet (včetně slev a bonusů) TADY

Kreditní karta je ale úvěr, tudíž se musejí peníze vrátit. Na to je většinou čas až měsíc a půl – jedná se o takzvané bezúročné období. Vrátíte-li peníze zpět na úvěrový účet do konce daného období, neúčtují se vám žádné úroky. Pokud to nestihnete, úroky jsou naopak vysoké (20 procent a více) a karta se prodraží. Kreditkou také není výhodné vybírat z bankomatu, tam jsou účtovány také velmi vysoké poplatky.

 

Kreditka? Debetka? Rozdíl není na první pohled vidět Foto:

SPECIÁL – Vše o platebních kartách

- hraný on-line seriál

- bezpečné používání karet

- tipy, když jedete do zahraničí

- kreditní karty

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

reklama