Princ a Večernice. Kam zmizel Velen, jeden z nejslavnějších princů vůbec?

Libuše Šafránková, Vladimír Menšík a~zpovykané princátko v podání Juraje Ďurdiaka jsou zárukou příjemného večera. Pusťte si klasickou českou pohádku Princ a Večernice v pondělí 28. prosince ve 20:15 na Primě.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

UP-Prima Fresh web vánoce

reklama

Za klasickou českou pohádkou Princ a Večernice stojí legenda mezi režiséry Václav Vorlíček a druhá legenda, tentokrát mezi scenáristy, Jiří Brdečka. V kombinaci s našimi největšími hereckými esy, kterými Libuše Šafránková, Vladimír Menšík či Radoslav Brzobohatý určitě jsou, pak dali vzniknout filmovému příběhu, který nikdy nepřestane nudit. 

Osamělý král (Vladimír Menšík) má jen šaška Kacafírka (František Filipovský) a čtyři své děti – prince Velena a tři princezny, Helenku, Elenku a Lenku. Ti zatím tráví čas hrami a vzájemným škádlením, všechno se má ale brzy změnit. Jednoho večera, když král odcestuje, se začnou dít podivné věci. Velenovi, který dostal své sestřičky v otcově nepřítomnosti na starost, se zjeví krásná Večernice (Libuše Šafránková) a on se do ní okamžitě zamiluje.

Večernice mu na jeho žádost pošle pro sestry tři ženichy – Větrníka, Měsíčníka a Slunečníka, kteří si hned nevěsty odnesou. Velen však není s to uhlídat Večernici – na ni si totiž dělá zálusk i strašlivý čaroděj Mrakomor (Radoslav Brzobohatý). Když se král vrátí, je z „vdavek“ sester malér a princ Velen odjíždí najít svou vyvolenou i sestry. Jenže pro zpovykané princátko nebude cesta světem přes hory a doly nic jednoduchého. Navíc si ho ještě jeho švagři rozhodnout prozkoušet. Nejtěžší pro něj ale nakonec nebudou jejich úkoly, ale souboj s Mrakomorem. Jinak totiž svoji krásnou Večernici nikdy nezíská.

Princ a Večernice 3 Foto:

Navždy jen princ Velen

Hlavních hrdinů v pohádce Princ a Večernice je několik. Slovenského herce Juraje Ďurdiaka, který si v pohádce zahrál fešného prince Velena, přesto z mnoha dalších snímků neznáme. Jeho kariéra byla v sedmdesátých letech slibně rozběhnutá - točil snímky v Maďarsku a Německu, ve kterých hrál velké role. On se však rozhodl vrátit zpět na Slovensko, kde už v herecké kariéře v podstatě nepokračoval.

K herectví jako takovému se Juraj Ďurdiak už nikdy nevrátil. Na místo budování dráhy herce, se rozhodl pro studium operního zpěvu, naonec byl ředitelem několika bratislavských divadel.

Princ a Večernice 2
Princ a Večernice 2

 

Zajímavosti o pohádce Princ a Večernice

  • Oldřich Táborský (Větrník) byl nadabován, stejně jako v některých jiných filmech jeho baletní kolega Vlastimil Harapes, hercem Miroslavem Moravcem.
  • Souboj Velena (Juraj Durdiak) s Mrakomorem (Radoslav Brzobohatý) byl natáčen na Troskách v Českém ráji.
  • Ve scéně, kdy princezny spadnou do rybníka, nikdo nezkoumal, jaké je tam dno – a to bylo zanesené bahnem, do kterého se hned začaly bořit, a navíc velmi zapáchalo. Herci se pak tohoto zápachu nemohli zbavit.
  • Pohádka se točila v ateliérech i na mnoha jiných místech, mj. na zámcích Ploskovice a Hrádek u Nechanic, a zlý Mrakomor sídlil na zřícenině hradu Krakovec u Rakovníka. Tzv. měsíční krajina se natáčela v okolí Mostu a další záběry ve skalním městě v Adršpachu. Několik dalších záběrů se natáčelo v Českém ráji, konkrétně na Kopicově statku.

Navštivte místa, kde se natáčelo

Pohádka Princ a Večernice se točila hned na několika krásných místech v naší kotlině.

  • Zámek, kde žije princ Velen se sestrami a otcem jsou Ploskovice nedaleko Litoměřic
  • Zámek, kde žije Večernice, „sehrál“ Hrádek u Nechanic
  • Pamatujete, jak si svého budoucího švagra Velena v přestrojení „proklepli“ Slunečník, Večerník a Měsíčník? Zavzpomínat můžete na Kopicově statku v Českém ráji, kde se scény natáčely
  • A samozřejmě nemůžeme opomenout hrad Krakovec, kde se odehrává závěrečný souboj mezi Velenem a čarodějem Mrakomorem

Pohádku Princ a Večernice vysíláme v pondělí 28. prosince ve 20.15 na Primě.

Zkraťte si čekání na pohádku a přehrajte si jinou v našem pohádkovém archivu na iPrima.cz: 

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!