Připravte se na bouřky, varují meteorologové obyvatele jihu Česka

Pokud plánujete strávit příjemný slunečný víkend někde u vody nebo v přírodě, měli byste být připravení na riziko silných bouřek. To platí zvlášť pro lidi, kteří se budou vyskytovat v jižní části naší republiky. Právě tam je podle meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) výskyt bouřek nejpravděpodobnější.
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay

reklama

Ze západní Evropy bude do Česka proudit brázda nižšího tlaku vzduchu, což s sebou přinese také riziko bouřek. Meteorologové varují, že na některých místech se může jednat o silné bouřky. Od dnešního odpoledne platí výstraha pro jihozápad a jih Čech, kde mohou bouřky doprovázet přívalové deště s úhrny okolo 40 mm. Ta samá výstraha pak od dnešního večera platí také pro Vysočinu a jižní i jihovýchodní Moravu.  

Ve všech zmíněných oblastech hrozí i lokální povodně. „Vzhledem k očekávaným přívalovým srážkám mohou poměrně rychle reagovat hladiny menších toků, a to zejména v oblastech s výraznějším nasycením půdy (Šumava, Novohradské hory),“ upozorňuje ČHMÚ. Lidé by měli podle meteorologů počítat s tím, že rychle odtékající voda ze svahů může zatopit níže položená místa jako například podchody či sklepy. Během bouřek by se zase lidé, kteří budou venku, měli vyvarovat pohybu v místech, kam může případně udeřit blesk a pozor by si měli dávat také na pády ulomených větví.

reklama

reklama