Přišli jste o příjem? Zjistěte, na co máte právo

Firem, které začínají mít po pandemii finanční problémy, je stále více. A stejně tak roste i počet lidí, kteří ze dne na den přišli o práci. Poradíme vám, kdy máte nárok na podporu v nezaměstnanosti a jak utáhnout rodinný rozpočet při náhlém výpadku příjmů.
Přišli jste o práce?
Přišli jste o práce?
pexels.com
Komerční článek
Komerční článek

reklama

Zjistěte si, kdy máte nárok na odstupné

V případě výpovědi nebo ukončení pracovního poměru dohodou máte ze zákona nárok na odstupné. Jeho výše se liší podle počtu odpracovaných let a zaměstnavatel vám ho musí vyplatit v nejbližším možném termínu. Pokud odstupné nedostanete, přestože na něj máte nárok, obraťte se na oblastní inspektorát práce

Neodkládejte návštěvu Úřadu práce

Nejpozději do tří dnů od ukončení pracovního poměru se přihlaste na Úřad práce a nezapomeňte si zažádat o podporu v nezaměstnanosti. Ta se vypočítává z vaší průměrné mzdy a její maximální výše je letos stanovena na 19 389 korun měsíčně. Základní podmínkou pro získání podpory v nezaměstnanosti je mít minimálně 12 měsíců placené sociální pojištění. 

Nastavte si rodinný rozpočet

Při jakémkoliv výpadku příjmů je nejdůležitější upravit si rodinný rozpočet. Vypočítejte si podporu v nezaměstnanosti i výši odstupného, dejte dohromady všechny úspory a sečtěte si všechny nutné měsíčné výdaje na splátky, nájem, jídlo a podobně. Zároveň se snažte srazit výdaje na minimum, odhlaste si všechna předplatná, ať už jsou to streamovací služby, noviny, nebo permanentka do fitness centra. 

Nečekané výdaje v podobě nepojízdného auta nebo porouchané pračky nás většinou zaskočí v tu nejméně vhodnou dobu. V případě, že pro tyto situace nemáte žádné rezervy, neberte si první půjčku on-line, na kterou narazíte. Využívejte on-line srovnávačů, sjednání půjčky si vždy důkladně promyslete a výši splátky si nastavte úměrně k vašim aktuálním příjmům.

reklama

reklama