Proč bohatí kupují atomové kryty? Tyto bunkry jdou na dračku

Nejluxusnější útočiště pro přežití atomové Apokalypsy se buduje v České republice, prozradila před dvěma dny CNN. Bude mít plovárnu a zahradu s osvětlením napodobujícím sluneční svit od rozbřesku do setmění.
Po několika letech hubených přišly pro byznys přežití Armageddonu opět léta tučná díky vrchním velitelům dvou největších atomových mocností světa.
V Americe odstartoval boom Vladimir Putin, když ukázal videa zachycující nové ruské zbraně jednadvacátého století. Mezi nimi vzbudily pozornost zejména mezikontinentální raketové nosiče atomových náloží. Letí kosmickou rychlostí a proti nim je každý obranný štít děravý jako ementál.
V Evropě se zvedla poptávka po krytech krátce poté, co Donald Trump zrušil smlouvu, která vykázala rakety krátkého a středního doletu ze starého kontinentu. Putin nelenil, dal je instalovat na východní hranici Ruska. Pentagon, který potají vyvinul nový typ těchto střel, je zatím zkouší, než je zavede na evropské dějiště. Nepotřebuje k tomu naše svolení, protože je může umístit na své válečné lodě v mezinárodních vodách.
Na náš kontinent se vrací smrtelné nebezpečí. Rakety krátkého a středního doletu potřebují zatraceně krátkou chvilku než zasáhnou cíl. Představte si, že jste velitelem odvetné raketové základny a na radaru se objeví varování, že nepřítel odpálil. Máte pět, nanejvýš osm minut na to, abyste s pomocí přístrojů zjistili, zda jde o skutečný útok, nebo o falešný poplach, způsobený selháním halířového čipu. V minulosti se stalo, že americký nebo sovětský velitel vsadil na druhou možnost a musel vyhrát, protože Evropa nezmizela z mapy - k poučení stačí vyťukat do Googlu "accidental nuclear war".
První zákon odstrašování atomovou smrtí praví, že systém funguje do okamžiku, kdy selže. Rizika náhodného vzniku atomového konfliktu byla jedním z důvodů, proč Reagan a Chruščov podepsali smlouvu, kterou dali Evropanům třicet let bezpečí a míru.
Dnes platí zásada každý sám pro sebe, zachraň se kdo můžeš, když na to máš, přežití není pro všechny a rozhodně není zdarma.
Ceny jsou ušity na kapsu zájemce. Americké firmy, činné v survival business, nabízejí základní podzemní holokryt za dvacet pět tisíc dolarů. Luxusní jednotka s kuchyňkou, ložnicí, koupelnou, velkou spíží a tajným únikovým tunelem může přijít až na dvě stě tisíc. Nikam daleko nemusíte běžet, kryt vám postaví na vašem pozemku a nikdo neuhodne, že tam je.
Podnikatel Robert Vicino vystavěl ve státě Indiana obrovský bunkr na přísně utajeném místě s krycím jménem Vivos Indiana. Žurnalisté, kteří jej navštívili, byli k němu zavezeni v limuzíně se začerněnými skly a páskou na očích, která jim byla sejmuta až v podzemí. Připadali si jako v pětihvězdičkovém Ritz Carlton. Kromě všeho hotelového komfortu má bunkr zásoby potravin a vody na celý rok, generátory elektřiny, větrací systém a nemocnici. Obyčejný jednolůžkový pokoj stojí třicet tisíc dolarů. Suita desetkrát víc.
Bohatí nežijí na stejné úrovni jako obyčejní lidé v dnešní společnosti,“ říká Robert Vicino, „proč by to mělo být po konci naší civilizace jinak?“
V duchu této logiky otevřel loni Vivos Europe One, úkryt hluboko pod zemí v bývalém muničním skladu německého Wehrmachtu. Koupil pozemek v armádním výprodeji za dva miliony euro. Dnes je v něm Noemova archa, jejíž tržní cena se odhaduje na víc jak miliardu dolarů. Je dostatečně velká, aby v ní mohli přestát nukleární válku členové čtyřiatřiceti majetných evropských rodin a zůstat v bezpečí celý rok než nejhorší pomine. Proč ne, když budou moci plavat v bazénu, pít skvělá vína a mít obydlí, které bylo uspořádáno dle jejich přání a zařízeno jejich oblíbenými interiérovými architekty. Bunkr bude mít dokonce vlastní soudní tribunál. Má řešit případné spory mezi bohatci, které mohou vzniknout následkem ponorkové nemoci.
Ale nemusíte si kupovat atomové útočiště v cizině, když je můžete mít doma v prvotřídním provedení a kvalitě. Podzemní zařízení, nazvané The Opidium, se nachází na území naší republiky v místě, které je top secret, jak jinak, ale CNN, která o něm nedávno přinesla zmínku, prozradila, že je v končině, kde už Sověti měli protiatomové kryty. Americká firma staví The Opidium už několik let a blíží se dokončení.*
Zajímáte se o cenu? Pak nejste dostatečně bohatí, abyste si mohli přežití dovolit.
Napadá mě, zda ti bohatci postačí zalézt do svých děr včas. A když ano, zda den poté, co z nich vylezou do atomové zimy post-apokalyptického světa, nebudou závidět mrtvým.
Nevím, zda vás, ale mne v dnešním světě nejvíce udivuje, jak se lidé vzrušují nad CO2, zatímco atom přehlížejí s bohorovným klidem, jakoby se jich bytostně netýkal.
PROČ vzdálenou hrozbu doloženu počítačovými modely považují za skutečnější než třicet tisíc raket s atomovými hlavicemi namířenými proti sobě s prstem na spoušti 24na24 a 7na7?
PROČ se žactvu vtlouká do hlavy nebezpečí znečišťování ovzduší a oteplování, zatímco těm dětem a mladistvým, kteří mají život před sebou, se nic pořádného neřekne o následcích jaderného výbuchu a atomové zimě?
PROČ jen je tomu tak, PROČ?!
Jan Vítek
Zdroj: https://edition.cnn.com/style/gallery/doomsday-luxury-bunkers/index.html