VIDEO: Produkce ropy v Saúdské Arábii klesla o více než polovinu. K sobotním útokům se přihlásili jemenští povstalci

Kouř z požáru po útoku na rovné zařízení Saúdské Arábie

Saudská Arábie drony (Zdroj: AP)

Včerejší útok dronů na dvě saúdskoarabská ropná zařízení, k němuž se přihlásili jemenští povstalci Hútiové, snížil údajně produkci královské země o více než polovinu. Incident eskaloval už tak značné napětí v oblasti Perského zálivu a rozdmýchal obavy ohledně celosvětových dodávek ropy, uvedla agentura DPA.

Saúdská Arábie, jeden z největších producentů ropy na světě, zaznamenala po sobotních útocích na své závody Abkajk a Churajs pokles o 5,7 milionu barelů denně. Uvedla to státem vlastněná společnost Aramco.

K útoku se přihlásili jemenští povstalci

Útoky způsobily značné požáry ve dvou saúdskoarabských zřízeních, které provozuje státní ropný gigant Aramco asi 330 kilometrů severovýchodně od hlavního města Rijádu. Prezident společnosti uvedl, že informace o vývoji obnovy produkce by měl poskytnout během dvou dní.

Podle americké Energetické informační správy se produkce saúdské ropy pohybuje okolo 10 milionu barelů denně – v srpnu měla být průměrná denní produkce 9,85 milionu barelů.

K útoku se přihlásili jemenští povstalečtí Hútiové, kteří uvedli, že na království poslali deset dronů. Vojenský mluvčí povstalců uvedl, že útok byl „legální odpovědí“ na vojenskou kampaň proti nim v Jemenu pod vedením Saúdské Arábie. „Slibujeme saúdskoarabskému režimu, že naše další operace budou větší a bolestivější,“ sdělil televizi al-Masirah.

Mike Pompeo viní Írán

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo nicméně viní za útok Írán a tvrdí, že „neexistují žádné důkazy, že by útoky přišly z Jemenu“. Pompeo incident označil za „bezprecedentní útok na světové energetické zásoby“.

Americký prezident Donald Trump hovořil se saúdským korunním princem Homammadem bin Salmanem a nabídl mu „podporu sebeobraně Saúdské Arábie“, informoval náměstek tiskového mluvčího Bílého domu Judd Deere. „Vláda Spojených států monitoruje situaci a je odhodlána nadále zajistit, aby globální trhy s ropou byly stabilní a dobře zásobené.“

Mocenské boje v Jemenu trvají už pět let

Jemen, jedna z nejchudších arabských zemí, se od konce roku 2014 zmítá uprostřed mocenského boje mezi povstaleckými vzbouřenci Hútíi a jemenskou vládou podporovanou Saúdskou Arábií. Saúdové se obávají, že se v případě převzetí moci Hútiové poddají vlivu Iránu, který je regionálním rivalem Saúdské Arábie. Jemenští povstalci v současnosti ovládají hlavní město San'á a další části země.

Tagy: