Prožijte s námi pohodovou a vždy milou Noc na Karlštejně

Slavný příběh o Karlu IV., jeho ženě Elišce Pomořanské a sídle Karlštejně, kam nebylo dovoleno vstoupit ženám, známe každý skoro nazpaměť. Pojďme si tedy raději říci něco ze zákulisí snad nejslavnějšího českého muzikálu, několik zajímavostí, které třeba ještě nevíte. A nezapomeňte se na Noc na Karlštejně dívat na Silvestra od 15:45.
Hudební snímek Noc na Karlštejně.
Hudební snímek Noc na Karlštejně.
archiv FTV Prima

reklama

I kdyby císař Karel IV. stonal láskou, na Karlšten žádná žena nesměla! Přesto se našly hned dvě, které se rozhodly jeho zákaz porušit... V českém muzikálu (1973) režiséra Zdeňka Podskalského hrají V. Brodský, J. Brejchová, M. Kopecký, W. Matuška, J. Hanzlík, D. Kolářová, J. Marvan a další slavní herci.

Věděli jste například, že roli purkrabího Ješka z Vartenberka měl původně hrát Jan Werich, ale jelikož byl zrovna v nemilosti režimu, volba nakonec padla na Jaroslava Marvana? Stejně tak pro roli Ofky bylo nejdříve počítáno s Jiřinou Jiráskovou, partnerkou režiséra Podskalského. Nahradila ji ovšem Slávka Budínová.

Hlavní role s velkým přesvědčováním

Ani s obsazením hlavní role otce vlasti Karla IV. to nebylo jednoduché. Vlastimil Brodský part dlouho odmítal a režisérovi opakovaně tvrdil, že není „takovej frajer“. Zvláště poté, co mu k natáčení přizvaní historici popsali, že tehdejší český král a císař byl velký intelektuál, zdatný jezdec a rovněž přitažlivý a sexuálně náročný muž, prý namítal: „Copak ho mohu hrát já? Takovej trouba?“ Podskalskému se ho ale nakonec podařilo přesvědčit.

Jaroslav Marvan byl v průběhu filmování vážně nemocný, ale i přes velké těžkosti s dýcháním, kterými zvlášť ke konci natáčení trpěl, ve filmu na něm nic nepoznáte. Na své záběry se nechal na revers vozit z nemocnice, a jak si režisér Podskalský jednou poznamenal do svého deníčku: „V závěru jsme ho museli při záběrech i podpírat.“ Bohužel se nedožil ani premiéry snímku. Zemřel v květnu roku 1974 a film byl veřejnosti představen 1. července.

Noc na Karlštejně
Noc na Karlštejně

Atmosféra natáčení Noci na Karlštejně byla prý neopakovatelná, ostatně jako u většiny filmů Zdeňka Podskalského. „On byl báječná osobnost. Šířil kolem sebe pohodu a filmování dělal vždy příjemnější,“ vzpomínala na natáčení Daniela Kolářová. „Kasteláni nám vařili párečky a jiné české dobroty, okolo chodili turisti, do toho se točilo a oni si mysleli, že jde o doprovodný program,“ popsala.

Natáčelo se nejen na Karlštejně, ale i na Křivoklátě a v komnatách postavených přesně podle vzoru na Barrandově.

Že mezi herci panovala dobrá nálada, ilustruje i následující historka. Pátý den natáčení si Zdeněk Podskalský do svého deníčku poznamenal: „Dnes jsme nenatočili vůbec nic, pršelo. Hála a Štědrý se pěkně zlinkovali, měli zpívat a nezpívali…“

Hradozámecká noc na Karlštejně: Program a prohlídky přes celou noc, promítání Noci na Karlštejně
Autor: Thinkstockphotos Hradozámecká noc na Karlštejně: Program a prohlídky přes celou noc, promítání Noci na Karlštejně

Tajemství nejslavnější písně z Noci na Karlštějně

Hudbu k filmu složil Karel Svoboda, texty písní napsal Jiří Štaidl. Svoboda se s odstupem let nechal slyšet, že již nikdy potom lepší hudební film nedělal.

Možná jste si všimli, že Jana Brejchová jako jediná z herců nenazpívala svůj part sama, ale hlas jí propůjčila Helena Vondráčková. Kolem toho se dlouho dobu vedly spory. V úvahu připadalo i řešení, že by postavu královny hrála místo Brejchové Vondráčková. Nakonec se ale rozhodlo: herečka ať hraje, zpěvačka ať zpívá. I když to prý Helenu Vondráčkovou dlouho mrzelo, přijala to statečně a obě dámy odvedly bezchybný výkon.

Karel Svoboda se posléze svěřil, jak docílili skvělého prolnutí hlasů obou umělkyň u titulní písně Lásko má, já stůňu. „Jana Brejchová začala pološeptem deklamovat a do toho jsme namíchali hlas Heleny, která pak pokračovala do výšek a udělala z písně hit."

Jana  Brejchová je skvělá herečka
Autor: Isifa Jana Brejchová je skvělá herečka

Až roztomilé historické nepřesnosti

Ač veřejnost se do filmu od prvního okamžiku bezhlavě zamilovala, kritici si dlouhou dobu zachovávali chladný odstup a vyčítali mu historickou nevěrohodnost. „Pokud bychom se měli držet dobových reálií, musela by Elišku Pomořanskou hrát Helena Růžičková a ne Jana Brejchová,“ smál se tomu Podskalský.

Jestlipak jste si někdy všimli těchto „historických nepřesností“, které se vloudily do hledáčku kamery? Jaromír Hanzlík má z pohledu zezadu na kostýmu jasně patrný zip – vynález, který se svého objevu ovšem dočkal až staletí později. V jednom záběru můžete na Karlštejně spatřit hromosvod. A hned na začátku filmu při úvodních titulních projede na pozadí rytířského turnaje muž na kole.

Teď se můžete na slavný český film podívat zase z trochu jiného pohledu. 

Noc na Karlštejně vysíláme na Silvestra v 15:45 na Primě!

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!