První banky zdražily hypotéky. Je konec nízkých úroků?

Poté, co se více než rok a půl držely úroky u dna, oznámily první velké banky úpravu sazeb směrem nahoru. Skončilo tak období výhodných hypoték?
Srovnání hypoték se teď vyplatí ještě víc
Srovnání hypoték se teď vyplatí ještě víc
thinkstock.com

reklama

 

Jako první se rozhodly navýšit úrokové sazby hypoték Komerční banka a Hypoteční banka. Důvod? Reagují na růst ceny zdrojů na mezibankovním trhu, ze kterých financují své úvěrové aktivity. Bankovní domy tvrdí, že se jedná o téměř neznatelné zvýšení. "Ty změny jsou opravdu minimální, například u tříleté fixace se jedná o navýšení o žádná celá jedna procentního bodu," říká mluvčí Hypoteční banky a ČSOB Marie Mocková. Pětileté fixace pak u Hypoteční banky podraží o 2 desetiny procentního bodu. V případě Komerční banky nejfrekventovanější sazba s 5letou fixací zdraží o 0,1 procenta. "Když si představíte hypotéku v průměrné výši 1,7 milionu korun, tak měsíční splátka se u této hypotéky zvýší maximálně v řádu deseti korun", vypočítal zase mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek. 

Nevýhodná smlouva = zbytečně vysoké účty

Laisek: Až 90 procent lidí má nevýhodnou smlouvu. A neví o tom! ROZHOVOR

Chcete hypotéku? O to víc se teď vyplatí porovnávat

Podle některých odborníků je proto velmi pravděpodobné, že i další banky podraží své hypotéky. Dá se očekávat, že do konce roku. Nicméně velká panika z prudkého zvyšování úrokových sazeb není podle odborníka Prima Rádce Libora Coufala na místě. „Neočekávám prudký růst úroků, sjednání hypotéky je však delší proces, a tak je moudré začít co nejdříve,“ radí Libor Coufal. Své úrokové sazby zvýšily jen některé banky, o to víc se všem, kteří o sjednání hypotéky momentálně uvažují, vyplatí srovnání hypoték. „Svou podstatnou roli mají stále konkrétní parametry úvěru, tedy splatnost, fixace, druh nemovitosti, LTV, příjmy, pojištění atd.,“ uzavírá Libor Coufal. 

SROVNÁNÍ HYPOTÉK

>>> Chci novou hypotéku: SROVNÁNÍ NABÍDEK BANK

>>> Chci refinancovat hypotéku: SROVNÁNÍ NABÍDEK BANK

Historické minimum ještě v květnu

V květnu přitom průměrná úroková sazba hypoték klesla na 2,05 procenta a dostala se tak znovu na nejnižší hodnotu za dobu sledování. Další vývoj se teprve ukáže. Nicméně například Česká spořitelna se na rozdíl od bank, které zdražily, vydala opačnou cestou a ke všem nově sjednaným hypotékám s osmiletou fixací teď nabízí garantovanou úrokovou sazbu 1,99 procenta. Je tedy otázka, jak se zachovají ještě další banky, jak dlouho budou schopny držet své sazby a dokázat zaujmout žadatele o úvěr na bydlení.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE: SPECIÁL o hypotékách

Prima Radce - Special Hypotekz Foto:

  • Jak velké úspory musíte mít, abyste dosáhli na hypotéku?
  • Jak najít nejvýhodnější hypotéku?
  • Srovnání nabídek
  • Online hraný seriál ze života o hledání bydlení

 

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

reklama