Půjčky na dovolenou končí i osobními bankroty. Raději šetřete, víme jak

Moře, pláž, hory, slunce. Kdo si to může dovolit, často vyráží v létě na dovolenou k moři. Jenže je i řada těch, kteří si dražší dovolenou dovolit nemůžou, a přesto jedou. Bez problémů si vezmou půjčku...
Zážitky z dovolené na dluh můžou po návratu "zhořknout"...
Zážitky z dovolené na dluh můžou po návratu "zhořknout"...
thinkstock.com

reklama

 

DOPORUČUJEME: Sjednejte si na zahraniční dovolenou cestovní pojištění online na Prima Rádci. Výhodné ceny, plný servis

Prosluněné zážitky ale může brzy po návratu nahradit hořká existence splátek. A to už taková legrace být nemusí – místo plážových kamínků či mušlí začnou dlužníci počítat každou korunu a měsíce do konce splácení. Podle Jana Malého ze společnosti Vše pro insolvenci vždy v létě stoupá počet půjček na dovolenou a až 2 procenta lidí, kteří se kvůli moři zadluží, mají problémy se splácením. „Výjimkou není ani to, že půjčka na dovolenou je následně důvodem k vyhlášení osobního bankrotu,“ varuje Malý.

Na dovolenou je lepší šetřit

Dovolenou nedoporučuje financovat z úvěru ani bankovní expert Patrik Nacher. „Obecně si myslím, že půjčovat si na věci zážitkového typu, jako je dovolená, svatba, oslava a podobně, není rozumné. Jakkoliv ten zážitek zůstane na celý život, tak může zároveň „zhořknout“ v momentě, kdy člověk náklad z toho zážitku splácí jeden, dva, tři roky,“ říká Nacher. Podle něj je lepší na tento typ výdajů skutečně našetřit a když už, tak si půjčovat jedině na bydlení, vzdělání či podnikání, případně na věci, bez kterých se neobejdeme a jejichž hodnota neklesne dřív, než začneme vůbec splácet. Pochopitelný je například úvěr na auto či kuchyni, ale samozřejmě s ohledem na cenu zboží a aktuální finanční úspory a příjmy.

Žít na dluh je normální?! Ale chybuje se...

Půjčku má podle Jana Malého každý druhý Čech a každý osmý ji nezvládá splácet. A pro 60 procent národa je život na dluh naprosto normální věc. Jenže možnost mít peníze okamžitě k dispozici je pro lidi často důležitější než obezřetnost při uzavírání smlouvy o úvěr. Chyby žadatelů jsou přitom zřejmě největším kamenem úrazu. „Pokud se lidé rozhodnou vzít si půjčku, dělají hned několik zásadních chyb – neporovnávají nabídky, nevěnují pozornost úrokové sazbě nebo nerozumí jednotlivým pojmům. Pro většinu lidí je důležitá možnost okamžitého přijmu peněz s tím, že si možné důsledky takové půjčky ani nepřipouštějí,“ říká Jan Malý

Chyby žadatelů o půjčku v bodech:

 • nevyhodnotí vlastní finanční situaci
 • nesrovnávají nabídky
 • nehlídají RPSN
 • nehlídají úrokovou sazbu
 • nerozumí jednotlivým pojmům ve smlouvě
Máte v peněžence "jen pár drobných"? Půjčku si dobře rozmyslete...

Plánujete si vzít půjčku? Tahle 3 videa jsou určena právě vám

TIPY PRIMA RÁDCE:

1. Jak šetřit (nejen) na dovolenou?

 • Příjmy a výdaje si pište, abyste viděli, za co skutečně utrácíte a kde můžete výdaje omezit.
 • Rozmýšlejte se před nákupem věci, která vás například zaujala ve výloze, zda ji skutečně potřebujete – můžete si dát pár dní na rozmyšlenou. Pokud chuť věc koupit už nemáte, asi ji nepotřebujete.
 • Naučte se porovnávat a sledovat konkurenci u finančních produktů, které máte sjednané. Tisíce ročně můžete ušetřit například za platby na energie či pojištění. Až 50 procent měsíční útraty za telefon můžete ušetřit při změně tarifu.

>>> SROVNÁNÍ CEN ENERGIÍ <<<

>>> SROVNÁNÍ CEN POJIŠTĚNÍ <<<

>>> SROVNÁNÍ MOBILNÍCH TARIFŮ <<<

 • Pokud vám zbývají každý měsíc peníze nad rámec pravidelných a nutných výdajů nebo se vám díky změnám smluv u pravidelných plateb podaří ušetřit, ukádejte tyto částky stranou například na spořicí účet, který bývá zdarma. Zhodnotíte je o trochu víc, než na běžném účtu (i když aktuálně úroky nejsou v ideální výši) a hlavně je schováte sami před sebou – nebudete je mít na očích a je pravděpodobné, že je neutratíte za zbytečnosti. Ale na druhou stranu máte peníze kdykoliv k dispozici, pokud se vám například rozbije pračka a vy dáte nakonec přednost novému spotřebiči...
 • Pokud hodláte šetřit více let, můžete peníze uložit například na termínované vklady či investovat prostřednictvím podílových fondů (ve druhém případě peníze sice můžete také kdykoliv vybrat, nicméně výhodnější je investovat v dlouhodobějším horizontu).
 • Další tipy v následujících článcích:

Existuje víc možností, jak zhodnotit peníze...

Jak zhodnotit peníze? 6 možností pro vás

Funguje to...

35 skvělých a jednoduchých triků, jak začít šetřit peníze

2. Jak si půjčovat?

 • První nabídku úvěru odmítněte, často bývá nevýhodná.
 • Přistupujte k půjčce stejně, jako když kupujete zboží, které vybíráte podle ceny, výrobce či složení. Nabídky poskytovatelů úvěrů si také nejdřív porovnejte. Využít můžete například transparentní porovnávač půjček na Prima Rádci.
 • Ohlídejte hodnotu RPSN. Ta vám napoví, jak moc je pro vás úvěr drahý, kolik vás bude celá půjčka stát ve skutečnosti a o kolik půjčenou sumu přeplatíte. Je to číslo, podle kterého vyberete pro vás nejvýhodnější půjčku. Rozumné nabídky se pohybují mezi 10–20 procenty.
 • Na vše se poskytovatele zeptejte a jakýkoliv dokument podepisujte až po důkladném přečtení.

ONLINE PORADNA: Potřebujete poradit, jak zhodnotit peníze, začít šetřit, zefektivnit rodinný rozpočet nebo jak si bezpečně půjčit? Nevíte si rady se smlouvou, kterou máte podepsat? Využije kontaktní formulář a zeptejte se našich finančních odborníků, kteří vám v co nejbližším možném termínu zdarma poradí, jak postupovat.

Prima Rádce je na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!