Půlnoční mše svatá letos v přímém přenosu z katedrály sv. Víta. Na Štědrý den na Primě!

Zažijte tradiční štědrovečerní půlnoční mši v přímém přenosu na Primě. Letošní bohoslužbu bude v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha z 24. na 25. prosince 2020 od 00.00 hodin sloužit pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP. Užijte si Štědrý den se vším, co k němu podle tradice patří.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Půlnoční mše svatá z katedrály sv. Víta.

reklama

S ohledem na nedávný přechod do čtvrtého stupně protiepidemických opatření se letos mnoho lidí bude muset vzdát tradiční sváteční bohoslužby a setkání s blízkými a přáteli přímo v kostele. 

V ČR platí kvůli pandemii koronaviru zákaz nočního vycházení. Přestože vláda nakonec udělila pro účast na půlnoční mši výjimku, mnohé farnosti stejně od jejich konání upustily a mše posunuli do časnějších hodin.  

Pražské arcibiskupství získalo výjimku, s ohledem na dlouhodobé uzavření areálu Pražského hradu kvůli pandemii koronaviru. 

Půlnoční mše svatá se v katedrále sv. Víta tedy uskuteční i letos a kdo má chuť, může jí sledovat v přímém přenosu z 24. na 25. prosince od 00.00 na Primě. 

Půlnoční mše svatá z katedrály sv. Víta.
Půlnoční mše svatá z katedrály sv. Víta.

Význam půlnoční mše

Připomeňme, že právě Štědrý den je úzce svázán s následujícím svátkem - Božím hodem vánočním, tedy Dnem narození Ježíše Krista a jeho oslavou.

V křesťanské liturgii je označován jako vigilie neboli předvečer slavnosti. V katolických zemích je od 4. století dnem Ježíšova narození 25. prosinec. Den, který začíná právě půlnoční mší, jejíž tradice pochází z poloviny 5. století. Tehdy papež sv. Lev Velký povolil kněžím sloužit na Boží hod tři mše - o půlnoci, za úsvitu a přes den. Věřící trávili 1. svátek vánoční zbožným rozjímáním a drželi se zákazu pracovat. 

Stalo se tradicí, že půlnoční bohoslužby navštěvují i nevěřící. Jsou zpestřeny zpěvem vánočních koled, symbolem českých Vánoc je už od doby svého vzniku v roce 1796 Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby.

Přečtěte si více o prvním svátku vánočním, faktickém začátku Vánoc:

Betlém k Vánocům neodmyslitelně patří

Na Boží hod nestelte postele, nevěšte prádlo, jinak přijde neštěstí

Kdy se Ježíš přesně narodil?

Za místo narození Ježíše Krista je považována jeskyně v Betlémě, na jejímž místě byla ve 4. století našeho letopočtu postavena bazilika Narození Páně. S otázkou kdy, je to už složitější. Na čas a datum jsou stále obestřena tajemstvím, řada badatelů navíc vyvrací i samotné zimní období. Hodinu tak můžeme jen odhadovat třeba z dávného evangelia: „Když noc dosáhla svého vrcholu, tu přišlo věčné světlo.“ Za vrchol noci se považuje půlnoc a za světlo osoba Ježíše Krista.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!