RECENZE: S Danem Šustrem zavítáme do doby Pelíšků i na Woodstock

Dan Šustr známý ze skupiny Tichá dohoda se rozhoupal a ze šuplíků vytahal písně, které utřídil a dal jim podobu sólového alba s názvem Old Shootterhand. Na výsledek se podíváme podrobněji.
Dan Šustr alias Old Shooterhand si vysloužil 9/10.
Dan Šustr alias Old Shooterhand si vysloužil 9/10.
instagram/@tichadohodaofficial

reklama

Deska vyšla 17. května a přináší desítku autorských písní, které se nevešly do mantinelů Šustrovy vlajkové lodi Tichá dohoda, ale které mají svůj půvab jinde. Hlavním rozdílem je samozřejmě mužský hlas (Tichá dohoda má zpěvačku) a postava Old Shootterhanda (dále OS). Ač není zmíněn, je OS průvodcem celým albem i dobou šedesátých a sedmdesátých let. Nejde jen o Šustrovo alter ego, ale o zosobnění všech, kteří dobu a hudbu kolem sebe vnímali.

Ač se to může jevit netradičně, bylo by vhodné začít pohledem na celé album, protože se Šustrovi povedlo to, o co usilují mnozí básníci při kompletování svých sbírek – poddat každou báseň, každý verš určité atmosféře. Z alba OS dokonale čiší mladistvé nadšení pro lehkou rebélii. Člověk má chuť popadnout otřískanou kytaru po starším bratrovi, vzít si džínovou vestu, lenonky a spustit vlasy do půlky zad. Zde nejde o nějaký natřískaný rock, ale o pohodový rock okořeněný blues přesně v tom správném množství. Při poslechu desky na posluchače přímo dýchá atmosféra Šabachových próz i festivalu Woodstock.

A přesně taková jsou i témata písní. Otevíračka "Blues ze 60. let" je přesně taková, jak se může její název zdát. Pohodová píseň, při jejímž poslechu se začnete sápat po sklence dobrého pití s jasným úmyslem posadit se s ní do houpacího křesla. Po ní následuje "Requiem pro Petra Šabacha", autora děl jako Občanský průkaz nebo Hovno hoří. Podle námětů z druhého jmenovaného díla byly natočeny filmy Pupendo a Pelíšky.

Řádný šedesátkový rock je cítit ve "Tvojí hospodě", která vlastně může být jakoukoliv hospodou, v níž je pijákovi dobře. Za pravdu a ideály se dokáže porvat "Poslední skaut" a při tom si podává "Inzerát na zemi, ve který bych chtěl zase žít" – i kdyby neměla oceán. Kdyby se ale přeci jen doma pohádal, vždycky může křiknout "Tyvole miláčku", ač by ta jeho kráska byla jen "Půlnoční anděl".

Doma je Dan Šustr v Tiché dohodě.
Autor: instagram/@tichadohodaofficial Doma je Dan Šustr v Tiché dohodě.

"Špinavý blues" má přes svůj název poklidnou rytmiku i melodii a málem by se mohlo zdát, že jde o závěrečnou píseň alba, ale to by po něm nesměl následovat "Woodstock" naplněný dobovými záznamy vyňatými z reportáže natočené na tomto obřím festivalu. Kdyby ale přeci jen nastal na Woodstocku problém, bylo by lepší mít "Plán B".

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama