Roaming má od léta zlevnit, Česko ale chtělo vyšší ceny. Byla žádost vyslyšena?

Česká republika požadovala na jednání EU o roamingu vyšší ceny než ostatní. Podle ministra v zájmu našich občanů. V čem konkrétně by nás prý měly nové jednotné evropské ceny ohrožovat? A byly požadavky akceptovány?
Jednotný roaming začne platit 15. června 2017...
Jednotný roaming začne platit 15. června 2017...
istockphoto.com

reklama

Už od poloviny června bychom měli v evropských státech platit za volání a psaní zpráv přibližně stejně jako u nás, roaming v podstatě zanikne. O přesných cifrách jednali zástupci členských států EU minulý týden v Bruselu. Za minutu volání za hranicemi zaplatíme přibližně 86 haléřů, za SMSku 27 haléřů. Nejpříjemnější změna pak čeká na uživatele mobilního internetu. Data zlevní nejvíce. Za jejich stahování bychom měli jednotně platit částku 7,7 euro.

Česko žádá vyšší ceny

Jenže, co se nestalo? Proti tomu se v Bruselu postavilo české ministerstvo průmyslu a obchodu. Kupodivu prosazovalo vyšší částku. A zároveň pozvolnější další zlevňování v rámci několika let, ne hned po roce. "Na základě čísel dodaných Českým telekomunikačním úřadem se Česká republika přiklonila k tomu, že to bude 8,5 eura za gigabajt a bude to klesat během čtyř let," řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek /ČSSD/. Český telekomunikační úřad s žádostí ministerstva, kterou předneslo před evropskými politiky, prý nemá nic společného. "To stanovisko, se kterým Česká republika na jednání v Bruselu šla, nezpracovával Český telekomunikační úřad. Je to v gesci ministerstva průmyslu a obchodu," tvrdí mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Martin Drtina.

MOBILNÍ TARIFY ONLINE Kompletní srovnání aktuálních cen na trhu během jedné minuty...

V zájmu českých spotřebitelů?!

Podle ministra jsou ale vyšší ceny v zájmu českých občanů. "Tady jde jenom o to, abychom ten tlak nepřepískli. Když by ten operátor začal prodělávat na těchto věcech, tak jeho první popud bude přehodit to na domácí spotřebitele," myslí si Mládek.

Žádost nebyla akceptována, zdražení prý nehrozí

Nicméně Brusel požadovaný návrh na vyšší ceny smetl ze stolu. To, že by rostly ceny na domácí půdě, jak ministerstvo naznačilo, experti prakticky vylučují. Na otázku, zda si myslí, že budou operátoři zdražovat, odpověděl Martin Drtina následující: "V domácích tarifech? Nemají pro to sebemenší důvod."

Kristýna Vedralová, reportérka Zpráv FTV Prima

Na reportáž Kristýny Vedralové se můžete podívat online v relaci Zpráv na Primě PLAY v čase od 9. minuty.

 

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete na našem Facebooku. Přidete si nás...

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!