Robot učící se na základě svých zkušeností může pomoci třeba s úklidem domácnosti

Výzkumní pracovníci Massachusettského technologického institutu (MIT) vyvinuli systém, který robotům umožňuje lépe porozumět nejrůznějším objektům, které se porůznu vyskytují třeba v našich domácnostech. Podobná technologie by mohla napomoci automatizaci specifičtější práce ve skladech nebo s úklidem domácností, uvádí server CNN.
Robot Kuka
Robot Kuka
MITCSAIL / youtube

reklama

Ačkoliv jsou roboti již v současnosti bohatě zastoupeni ve skladech a na výrobních linkách, obvykle se neumí sami přizpůsobit nové situaci, učit se nebo improvizovat. Dokáží zvedat a přemisťovat objekty, ale musí při tom mít konkrétně nastavené podmínky a být na konkrétních místech či pozicích.

 

 

S novou technologií by robotická „paže“ (pojmenovaná jako robot Kuka) mohla pomáhat se specifičtějšími úkoly, které běžně například ve skladech internetových obchodů (s rychloobrátkovým zbožím) dělají lidé. Díky technologii se totiž robotický systém postupem času stále více učí o předmětech, s nimiž přichází do styku – robot by se tak naučil třeba zvedat hrníček za ucho nebo botu za její jazyk  - a správným, pro každou položku specifickým, způsobem je nakonec položit do krabice.

Ilustrační foto

Bude Skynet z Terminátora realitou? Pentagon zainvestuje 2 miliardy dolarů na umělou inteligenci

Aplikace pokroku v počítačovém vidění a hlubokém učení umělé inteligence

„Chceme, aby se roboti sami učili chápat mnoho objektů,“ citoval spoluautora projektu Peta Florence server CNN.

V rámci otestování strojového učení robotické paže před ni vědci dali skupinu podobných předmětů, jako klobouky, hrnky nebo boty. Paže předměty postupně přemístila, během čehož zkoumala jejich vlastnosti a co mají mezi sebou společného. Například po analýze různých druhů bot stroj přišel na to, kam u každého kusu patří tkaničky.

Současný výzkum staví na předchozím pokroku v počítačovém vidění, hlubokém učení a v robotice, uvedl Florence. Svůj příspěvek budou výzkumníci prezentovat v říjnu na konferenci robotického učení ve Švýcarsku.

reklama

reklama